En Güzel Dua Sözleri , Kuranda Dua İle İlgili Ayetler

0
1339
views
En Güzel Dua Örnekleri

En Güzel Dua Örnekleri

Dua, bir ibadettir. Diğer ibadetlerde olduğu gibi dua da sırf Allah rızası için yapılır. İstediğimiz şey verilmezse dua kabul olunmadı denmez. Belki daha zamanı gelmemiş, hemen verilmiyor denir. Bu dünyada duayla arzu ettiğimiz bazı şeylere ulaşsak da duanın neticeleri daha ziyade ahirette verilir. 

Sponsorlu Bağlantılar

Dua; inanma, dayanma ve isteme ihtiyacı içerisinde bulunan insanı; rahmeti sınırsız, mutlak kudret sahibi olan Allah’a bağlayan, manevi bir bağdır.

Güzel dularımızın Allah katında kaül olması dilekleriyle yazımızda dua sözleri mevlana , en güzel dua örnekleri, sevgiliye en güzel dua sözleri ve sevdiklerinize edeceğiniz en güzel duaları sizlere sunuyoruz.

Rabbiniz şöyle dedi: “Bana dua edin, duanıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir halde cehenneme gireceklerdir.”[Mü’min, 40/60] Kullarım beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.” [Bakara: 2/186] buyurarak, kendisine dua edilmesini istemekte, yapılan duaları da kabul edeceğini müjdelemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

İlginizi Çekebilir <<< Kudüs İle İlgili Sözler


Kuranda Dua İle İlgili Ayetler

Orada Zekeriyya, Rabbine dua etti: “Rabbim! Bana katından hayırlı bir nesil ver. Şüphesiz sen, duayı hakkıyle işitensin” dedi.


Sizi bir tek nefisten yaratan, onunla sükûnet bulsun diye eşini de ondan yaratan Allah’tır. O, eşini kucaklayıp sarılınca (ona yaklaşınca), eşi hafif bir yük yüklendi (hâmile kaldı). Bir müddet böyle geçti, derken yükü ağırlaştı. O vakit ikisi birden Rableri olan Allah’a şöyle dua ettiler: “Eğer bize salih bir evlat verirsen, biz muhakkak şükredenlerden olacağız.”


İnsana bir sıkıntı dokunduğu zaman, gerek yan yatarken, gerek otururken, gerek dikilirken bize dua eder. Kendisinden sıkıntısını gideriverdikmi sanki kendisine dokunan o sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi aldırmadan geçer gider. İşte o aşırı gidenlere yaptıkları şeyler böyle güzel gelir.


De ki: “Rabbim bana adaleti emretti. Her mescidde yüzünüzü O’na doğrultun ve dini yalnız kendisine has kılarak O’na yalvarın. İlkin sizi yarattığı gibi yine O’na döneceksiniz.”


  • Rabbinize yalvara yalvara ve gizlice dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez.

Nefsince de, sabah akşam rızasını isteyerek Rablerine yalvaranlarla beraber candan sabret. Sen dünya hayatının süsünü isteyerek onlardan gözlerini ayırma. Kalbini, bizi anmaktan gafil kıldığımız, nefsinin kötü arzusuna uymuş ve işi hep aşırılık olan kimseye uyma.


Yine bedevilerden kimi de vardır ki, Allah’a ve ahiret gününe inanır ve harcadığını Allah katında yakınlıklara ve Peygamber’in dualarını almaya vesile sayar. Gerçekten de bu, onlar için bir yakınlıktır. Allah onları rahmeti içine koyacaktır. Şüphesiz ki, Allah bağışlayıcıdır ve rahmet edicidir.


Oysa en güzel isimler Allah’ındır. Bundan dolayı Allah’a onlarla dua edin. Onun isimlerinde sapıklık eden mülhidleri (inkârcıları) terkedin. Onlar yakında yaptıklarının cezasını çekecekler.


  • Sırf Allah’ın rızasını dileyerek sabah akşam Rab’lerine dua edenleri huzurundan kovma. Onların hesabından sen sorumlu değilsin, onlar da senin hesabından sorumlu değiller. Onları yanından kovduğun takdirde zalimlerden olursun.

Biz de onun duasını kabul ettik de başına gelenleri kaldırdık. Katımızdan bir rahmet ve kulluk edenlere bir hatıra olmak üzere, ona tekrar ailesini ve kaybettikleriyle bir mislini daha verdik .


Onların oradaki duaları: “Allahım, sen yücelerden yücesin”; sağlık dilekleri “selâm”, dualarının sonu da “Âlemlerin Rabbi Allah’a hamdolsun.” diye şükretmek olacaktır.


Şayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler.


Biz de duasını kabul ile icabet ettik de kendisine Yahya’yı ihsan ettik. Ve eşini (doğum yapmaya) elverişli hale getirdik. Doğrusu onlar iyiliklerde yarışıyorlar, umarak ve korkarak bize yalvarıyorlardı. Bize karşı derin saygı duyuyorlardı.


Ve ne vakit ki İbrahim, Beyt’in temellerini yükseltmeye başladı, İsmail ile birlikte şöyle dua ettiler: Ey Rabbimiz, bizden kabul buyur, hiç şüphesiz işiten sensin, bilen sensin.


En Güzel Dua Örnekleri

Allah’ım üzerimizdeki nimetleri artir bizi noksanlıga maruz bırakma! İkramlarınla değerimizi yükselt, Bizi zillete düşürme! Bize verdiğin nimetleri artır, Mahrumiyet gösterme! Bizden razı ol ve bizi razı kıl !..

Rabbim, içimi dışımdan güzel eyle. Dışım kulunun baktığı yerdir, İçim senin nazar ettiğin yerdir. Beni sana mahcup eyleme…

Bir nefes dahi iki kere şükrü gerektirirken, Biri aldığı biri verdiği için, gerisini sen düşün. Sabah uyandırana, Rızkı verene, Huzur ve sağlığı verene Şükürler olsun..

Rabbim !! Ömrümün karanlık, ahları vahları, tıpkı gece gibi geride kalsın isterim. Bu taze cuma sabahı benim sevdiklerim ve ümmeti Muhammed(s.a.s) için sonsuz ihsan getirsin.

Rabbimm!! hüzünlerden kurtulma ve sevinçleri elde etme ancak Senin yardımınladır. Açlığımla sabrımı, tokluğumla şükrümü arttır…

Ey Rabbim!! Kalbime hidayet eyle, dilimi doğru kıl,göğsümdeki benlik duygusunu gider.

Sponsorlu Bağlantılar

İlginizi Çekebilir <<< İslami Günaydın Mesajları

Sevdiğimiz Ramazan ayını Muhammed (s.a.v) ümmetinden razı eyle.. Her daim sofralarımızı misafir ile bereketlendir. Rabbim!! Şükrümüzü arttır, israftan sakındır.

RABBİM tüm islam aleminin insanlarına İlim irfan vicdan doğruluk güzel ahlak Allah ve Vatan sevgisi ver hepimize nur cemalini görmeyi nasip eyle Tüm kötülüklerden devletimizi milletimizi sen koru ya rabbim

Rabbim , huzuruna biçare gelen, Bin çare ile döner. Sen dünyanın her yerinde sana açılan çaresiz mazlum elleri boş çevirme..

Nefes alır gibi gönül almayı, Nefes verir gibi cebimizdekileri vermeyi nasip etsin Mevlam.!!

Rahmânım bu şahitli duâ vaktinde, Bir mümin olarak affımızı diliyorum. Şeytan var diye, ümidimi keselim.!!

Gözlerim yollarda bekler dururum Nerde kardeşlerim diyordu bir ses İlk Kıblesi benim ulu Nebimin Unuttu mu bunu acaba herkes Unutmadık !! Sabrında son demindeyiz. Bazen çaresiz kalırız. Ve sığındıgımız tek yer duâ.. Rabbim, Filistin’li kardeşlerimize yardım et !!

  • Ateş tava geldi Kömür bitti Akıl başa geldi Ömür bitti. Oyyyy pişmanlık verme bize yaşadıklarımızdan Ya Rabb!!

Bazen içinde fırtınalar kopar ama sen duâ duâ susar; Ya Rabbi dersin… Gören Sensin, Bilen sensin, İşiten Sen.

Dünya bir alışveriş yeridir. Hayatı bizim için her türlü iyiliği artırma, ölümü de her türlü kötülükten rahata erme vesilesi eyle.

Ya Rabbi ; Fârz olan kulluğum dahi yarım yamalak, Beni rızâ yolunda dosdoğru olanlardan eyle.

Her gün planladıklarını yaşamaya hazırsındır. Ya planlamadıkların gelirse başına Rabbim! Ya Fettah ismi hürmetine, günümüzü kolaylaştır, zorlaştırma.

Yeni güne, Sağlıkla uyandığım sabaha, Beni huzuruna alan Rabbime, sonsuz şükürler olsun. Rabbim, şükrümü her gün misli misli artır. Bilirim ki, benim şükretmeyi unuttuğum nimetler için, sana her gün yalvaranlar var.

Dua Sözleri Mevlana

Rabbim !! Sen beni benden daha iyi biliyorsun ya, Beni bana bırakma. Beni nefsime bırakma. Gaflete daldırıp, ahiretimi harap ettirme. Rızan üzere yaşat Hiçbir kul hakkıyla huzuruna döndürme Razı olduğun kul eyle

Ümitsizlik, biz gibi aciz kula yakışmaz. Çünkü, bizim sen gibi Sonsuz merhamet sahibi Rabbimiz var.

Sponsorlu Bağlantılar

Ruh, insanın düşüncesinin rengine boyanırmış. Bugün ruhumuza Rabbim, bahar renkleri nasip etsin.

Allahım sen bizi yalandan nefret ettiğini söyleyipte yalan söyleyenlerden muhafaza eyle 

Ey Allah’ım! Dertlilere deva, hastalara şifa, borçlulara eda, aşıklara vuslat eyle. Bizlerin her işini hayr eyle. Amin…

Rabbim sen ordumuza güç ver. Hakkımızdan hayırlısını ver. Mazlumları/Mağdurları zalimlerin şerrinden koru. Amin.

“Bismillâh, Tevekkeltü alallâh, Lâ havle vela guvvete illâ billâh.”

İlginizi Çekebilir <<<< Cuma Mesajları Yeni

Geceyi örtü, uyku, dinlenme Gündüzü de yeniden dirilip, yeryüzüne yayılma sebebi kılan ALLAH’A hamd olsun. Bu gün konuştuklarımız da güzellik, sustuklarımız da hayr olsun.

Güzel düşünmeyi, Güzel bakmayı, Boş şeylere kafa yormayıp Güzel yaşamayı, Rabbim bu günümüze nasip etsin.

Ruhu geceye teslim etmeden, mutluluk nedir diye sorsalar? Vicdanımdaki huzur, gözümdeki uyku derim. Rabbim, yarına rızan üzere dirilmeyi nasip eyle. Cümlemize https://www.sozlervadisi.com/dini-sozler/en-guzel-dua-sozleri.html

“İnnallahe yuhibbu’l mütevekkilün” “Hiç şüphesiz Allah kendisine güvenenleri sever.”

Rabbimiz; Bize eşlerimizden ve çocuklarımızdan gözümüzün aydınlığı olacak insanlar ihsan et ve bizi muttakilere önder yap.

  • Rabbim! Hainleri kahret. Kötülük yapanları engelle. Birlik ve beraberliğimizi bozma. Müminleri Sen koru. Amin…

Allah’ım sen bize hayırlı eşler nasip eyle. Ölçüsü iman, Kuran, ayet, hak ölçülü eşler nasip eyle.

Rabbimiz! Hakkımızdan hayırlısını nasip et. Amin

Yâ Rabbî! Dost edindiklerinin arasında bizi de dost edin. Bize lütfettiğin şeylerde bereket ve hayr ihsan eyle. Amin…

Rabbim bize kendi nimetlerinden ver… Amin

Ey Allah’ım! Dertlilere deva, hastalara şifa, borçlulara ödeme kolaylığı, Bizlerin her işini hayr eyle. Amin…

Hazreti Allah bizleri parasını hak istikametinde tasarruf edebilen insanlardan eylesin. Veren el olmayı cümlemize nasip etsin.

Yeni güne hamd olsun. Bu gün de taatinde bana kuvvet, İbadetinde gayret, Sevabına rağbet, Azabını hak edecek şeylerden de Kaçınmak lutfeyle. Sen dilediğini verensin.

En Güzel Dua Örnekleri

Gönül dünyamız ALLAH’I bulduysa, Ölüm de güzel ömür de…. ALLAH’IM gönül rotamızı şaşırtma.

Hudâ’nın en büyük ihsânı Sensin yâ Rasûlallah Benim her derdimin dermânı Sensin yâ Rasûlallah… Binlerce kez Salâtu selâm Sana olsun yâ Rasûlallah…

Ey Ğaffâr! Bizi, ana-babamızı ve bütün mü’minleri bağışla. Ey Rahîm! Ahirete intikal etmiş tüm mü’minleri de bağışla. Amin…

Rabbim! Cehennem azabından, kabir azabından sana sığınıyorum!”

Rabbim! Tembellikten, yaşlılığın kötülüklerinden sana sığınıyorum.

İlginizi Çekebilir <<< Cuma Gecesi İçin Mesajlar

Rabbim! Bu gecede olacak şerden ve bundan sonra olacak şerlerden sana sığınıyorum.

Rabbim! Bu gecede olacak hayrı, bundan sonra olacak hayrı senden taleb ediyorum.

“Allah’ım! Büyük-küçük, birinci-sonuncu, gizli-açık bütün günahlarımı mağfiret buyur.” Amin.

  • Allahümme ecirna mined-dalaleti vel-bidiyyati vel-beliyyat. Allah’ım! Bizi sapıklıklardan, bid’atlardan ve belalardan muhafaza eyle.

“Allah’ım! Bana doğru olanı ilham et ve beni nefsimin şerrinden koru.”

Recep ayının ilk günü oruçlu girmek isteyen Ben, Şiddetli bas ağrısı ile aciz kulluğumu bana hissettiren Sen! Biliyorum Rabbim, Senin yardımın olmadan Kusurlu kulluğumun hesabını veremem. Beni bana bırakma. (Amin)

“Ey Rabbimiz, iman ettik. Sen de bizi şahadet getirenlerle beraber yaz.” Eşhedü enlâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûluh!

ALLAH’ım! Haktan ayrılmaktan, iki yüzlülükten ve kötü ahlâktan Sana sığınırım…

“ALLAH’ım! Beni bağışla. Bana merhamet et. Bana hidayet nasip eyle. Bana âfiyet ve (hayırlı) rızık ver.”

Ey Allah’ım! Bizi şirkten ve küfürden muhafaza eyle. Bizi günahlarımızdan arındır. Bize acı, bize merhamet eyle. Amin…

“Yâ Rabbî! Beni göz açıp kapayıncaya kadar bile olsa nefsime bırakma!”

Allah’ım! Beni ilimle zengin kıl! Hilimle süsle! Takva ile beni şereflendir ve afiyetle beni güzelleştir.

Ey Allah’ım! Bize sevgini ver. Sevdiklerinin sevgisini ver. Bizi sevdiğin kullarına sevdir. Bizi onlarla beraber eyle. Amin…

Allah’ım şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım, gizlediğim ve açığa vurdugum ve benden daha iyi bildigin günahlarımı affeyle. Amin!

Sevgiliye En Güzel Dua Sözleri

Allahumme yâ mukallibel kulûb, sebbit kalbi alâ dînik! “Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sâbit kıl!”

“Allah’ım! Seni zikretmek, nimetlerine şükretmek ve Sana en güzel biçimde ibadet etmek konusunda bana yardım eyle.”

“Allah’ım! Senden sıhhati, iffeti, emâneti, güzel ahlâkı ve kadere rızâyı istiyorum.”

Yâ Rabbî! Dost edindiklerinin arasında bizi de dost edin. Bize lütfettiğin şeylerde bereket ve hayr ihsan eyle. Amin…

Şükür rızka kapı açar Nimet artar gaflet kaçar. Beni bugün hayat ile rızıklandıran Rabbim, Ölümümü de hayırlı eyle.

“Fe innehû kâne li’l evvâbine gâfûrâ” “Allah pişmanlık içerisinde kendisine tevveccüh edenleri bağışlayıcıdır.”

Ya Rabbi, bütün kudret sendedir. Beni cehenneme götürecek günahlardan uzak tut. Beni Senin rızana kavuşturacak amellere yakın eyle.

  • “Rabb’im ben Hz. Bilal’in değilim; şu bağırımdaki taşı kaldır. Rabb’im ben Hz. Yusuf (as) değilim; Şu ömrüme korkunu yerleştir. Rabb’im ben Hz. Ebubekir’ in değilim; imanımı kuvvetlendir. Rabb’im ben Hz.Yunus’un değilim;bu girdaptan selamete çıkar.“

Allah’ım! Yaratılmışımı güzelleştirdigin gibi, ahlakımı da güzelleştir.

Allah’ım! Lisanlarımızı zikrinle coştur. Kablerimizi masiva kirlerinden arındır. Ruhlarımızı kurbunun nesîm ve esintileriyle ferahlat. Amin

Bizi oruç tutmaya layık gören Allah’a hamdolsun… Amin.

ALLAH’IM bizi Sevdiğin, Sevdirdiğin, Sevindirdiğin kullarından eyle

Aşkın çağrısı minarelerden yükselirken, Seven sevdiği ile buluşmaya buyursun.

Daralan yüreğimizide, yüreğimizi daraltanlarıda Sana havale ettik Allâhım..!

İlginizi Çekebilir <<<< Dini Günaydın Mesajları

Rabbim !! Ömrümün karanlık, ahları vahları, tıpkı gece gibi geride kalsın isterim. Bu taze cuma sabahı benim için, Sevdiklerim için sonsuz ihsan getirsin.

Gök semayı başımın üstünde tutan Rabbim, ayaklarımı da dinimin üzerinde sabit kıl.

Beni geçici dünyalık nimetlere karşı duyarsız eyle. Sonsuzca kalacağım ebedî yurdum için çalışmayı, ölümden sonrasını dert edinmeyi bana sevdir.

E’ûzûbillâhimineşşeytânirracîm. Bismillâhi’rrahmâni’rrahîm. Rabbimiz! Kötülük yapanları engelle! Onları kötülük yapamaz hale getir. Amin.

Küçükken sihirli güçlerim olsun isterdim. www.sozlervadisi.com Büyüdüm ve anlıyorum ki, benim zaten sihirli bir gücüm var. Üç harften oluşan adı; DUÂ. Ben Rabbim diyorum, “O” buyur kulum diyor. Ve istiyorum isteyebildiğim kadar. Sizlerin de sihirli gücü bol olsun


Dini Sözler kategorisinde  en güzel En Güzel Dua Sözlerini hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Ramazan Kutlama Mesajları Dini Whatsapp Grup İsimleri

Share this:

Facebook Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here