Koronavirüse Karşı Okunacak Dualar

Son yılların global sorunu olan salgın hastalık nedeni ile hayatı olumsuz şekil de etkilemekte. Her türlü sağlık tedbirlerin alındığı günümüzde birde imtihan dünyasın da olduğumuzu unutmayalım Allah’ tan gelene kabul ettiğimiz hastalıklara karşı okunacak duaları da Allah bizlere sunmuştur. İşte sayfamız da bu dualara değindik.

Koronaya Karşı Okunacak Dualar yazımız da; Koronaya karşı okunacak anlamlı dua, Hastalıklara Karşı okunacak dualar, Peygamber Efendimizden dualar, Musubetlere karşı okunacak dualar, Özel dualar yer almakatadır.

Coronavirüse Karşı Önlemler

Coronavirüsün yayılmasını azaltmak veya enfeksiyondan korunmak için en temel önlem, temel hijyen kurallarına uymaktır. Bunlardan en önemlisi ellerin yıkanmasıdır. Zarflı virüsler sabun ile yıkanmaya, alkol ile dezenfekte edilmeye dayanıklı değillerdir. Bu nedenle, el yıkama alışkanlığı olan ve genel hijyen kurallarına dikkat eden toplumlarda bu virüsün yayılması daha yavaş olacaktır. 

Coronavirüse Karşı Okunacak Dua

Koronavirüse Karşı Okunacak Dua

Hastalıklara Karşı Dua: Elhamdu lillahillezi afani mimme-btelake bihi ve feddaleni ala kesirin mimmen halaka tafdila.

Duanın Anlamı: Seni imtihan ettiği şu beladan bana afiyet ver(ip koruy)an ve beni yarattıklarının çoğundan üstün kılan ALLAH’a hamd olsun.


Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar

Sağlığına Kavuşmak İçin Okunacak Dua: Bismillahi yübrike min külli yesfike ve min şerri hasidin, ve min şerri külli zi ayn.

Duanın Anlamı: Allah’ın adıyla. Allah sana bütün hastalıklardan şifa versin. Hasettiği zaman hasetçilerin ve bütün nazarı değen kimselerin şerrinden korusun.


Hazret-İ Ayşe’den Sağlık ve Şifa Duası Türkçe Okunuşu: Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame

Duanın Anlamı: Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın. (Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)


Sağlık ve Şifa Duası Okunuşu: Allâhümme ‘âfinî fî cesedî ve ‘âfinî fî besarî vec’alhül-vârise minnî lâ ilâhe illallâhül-halîmül-kerîm. Sübhânellâhi rabbil-‘arşil-azîm. Vel-hamdü lillâhi rabbil- ‘âlemîn.

Duanın Anlamı: Allah’ım! Bedenime sağlık ver, gözüme sağlık ver, sağlığı benim varisim kıl (son nefesime kadar beni sağlıklı eyle). Halîm ve kerim olan Allah’tan başka ilâh yoktur. Ulu Arş’ın sahibi Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Her türlü övgü âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.” (Tirmizî, De’avât, 67; İbn Ebî Şeybe, Dua, 23, No: 29305).


Sayfalarımız >>> En Güzel Dua Sözleri


Peygamber efendimizin ettiği sağlık ve şifa dualarından bir diğeri ise; Allahümme inni es elüke sıhhate vel afiyete vel emanet ve hüznel hulkı verridae bilkaderi bi rahmetike ve erhamerrahimin.

Duanın Anlamı: Ya Rabbim! Senden sağlık, sıhhat ve afiyet diliyorum. Emanete hıyanet etmemek, güzel ahlaktan ve kaderden razı olmak istiyorum. Ey merhamet sahiplerinden en merhametlisi, merhametin hakkı için bunları bizlere nasip et.


Sağlık ve Şifa Duası Okunuşu: Allâhumme innî eselükel afve vel âfiyete fiddünyâ vel âhırah. Ebu Davud’un bize naklettiği üzere Hz. Muhammed, şu duayı sabah bir defa akşam da bir defa okurdu. Bu dua sadece hastalık halinde değil normal vakitlerde de okunmuştur.

Duanın Anlamı: Allah’ım! Senden dünya ve ahiret hayatında bağışlanma, sağlık, sıhhat ve nimet istiyorum.


Sağlık ve Şifa Duası Okunuşu: Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame. Hazret-i Ayşe’den rivayete göre Nebiyy-i Ekrem kendilerine bir hasta getirildiğinde şöyle duâ ederlerdi

Duanın Anlamı: Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver sozlervadisi.com ki hiç bir hastalık bırakmasın.” (Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)..


Sağlık ve Şifa Duası: Ezhib’l be’ se Rabbin naşi esfi ve entes safi la sifae illa safauke, sifauke la yügadiru sekama  Bu dua peygamberimizin bizzat okuduğu sağlık, şifa dualarındandır..

Duanın Anlamı: Ey insanların Rabbi! Şifa ver, şifa veren sensin. Senin vereceğin şifadan gayrı başka şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hiç bir hastalık kalmasın.


Sağlık ve Şifa Duası: Allahümme inni es’elüke’s-sebate fi’l-emri.Ve es’elüke ‘azimete’r-ruşdi. Ve es’elüke şükra ni’metike ve hüsne ‘ıbadetike. Ve es’elüke Usanen sadikan ve kalben selimen. Ve e’uzü blke mln şerri ma te’lemü Ve es’elüke min hayrı ma te’lemü Ve esteğfiruke mimma te’lemü inneke ente ‘allamü’l-ğuyub.

Duanın Anlamı: Allah’ım! Senden dinde sebat etmemi istiyorum.Senden doğrulukta kararlı olmak istiyorum. Senden nimetlerine şükretmek ve ibadetlerini en güzel biçimde yapmak istiyorum. Senden doğru söyleyen bir dil, sağlıklı ve sana teslim olan bir kalp istiyorum. Bildiğin her zararlı şeyin şerrinden sana sığmıyorum. Bildiğin her hayırlı şeyi istiyorum. Bildiğin her günah için bağışlamanı diliyorum. Sen gizli olan şeyleri çok iyi bilensin. (Tirmizi,De’avat,23;İbn,Ebı Şeybe,Dua,No:2949)


Dini Sözler kategorisinde en güzel Koronavirüse Karşı Okunacak Duaları hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Cuma Gecesi İçin Mesajlar , Dini Whatsapp Durumları

Share this:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.