Kutlu Doğum Haftası Sözleri , Kutlu Doğumla İlgili Hadisler , Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Yazılar

0
492
views
Kutlu Doğum Haftası Anlamlı Sözler

Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevî (Hicri Rebiulevvel ayının 12. gecesi), asırlardır milletimiz tarafından “Mevlid Kandili” olarak kutlanmaktadır.Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilân etmiştir.  “Kutlu Doğum (Hz. Peygamberi Anma ve Peygamberlere Saygı) Haftası” hepimize mübarek olsun.

Hz. Muhammed’in doğum yıldönümüne eriştiğimiz bu mübarek günlerde yaptığımız ibadetlerle O’nun şefaatine nail olmayı dileyerek, hazırladığımız sayfamızda En Güzel Kutlu Doğum Haftası Sözlerini,   Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Sözler ve Şiirler, Kutlu Doğumla İlgili Hadisler, Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Yazılarını sizler için bir araya getirmeye çalıştık.

Kutlu doğum haftası nedir? 

Dünyada İslam peygamberi Muhammed’in doğumu için bu tarihi kabul eden ve bu şekilde kutlayan Türkiye’den başka bir ülke yoktur. Kuran’da Kadir Gecesi dışında işaret edilen önemli bir gece bulunmamaktadır. Kadir Gecesi dışında mübarek geceler olarak bilinen kutlamalar, Osmanlı Devleti padişahı II. Selim’in Muhammed peygamberin doğum günü kutlaması için başlattığı Mevlit Kandili örneğinde olduğu gibi Muhammed bin Abdullah’ın ölümünden yıllar sonra ortaya çıkmış ve Osmanlı Devleti padişahları tarafından başlatılan gelenekselleşmiş uygulamalardır.

Kutlu doğum haftası her yıl farklı temalarla kutlanmaya devam ediyor. 2014 yılının teması “Hz. Peygamber ve İnsan Yetiştirme Düzenimiz” olarak belirlenmiş. 

Hz. Muhammed’i (s.a.v). İle İlgili Özlü Sözler 

Hz. Muhammed’i sevmeyenler, O’nu yeterince tanımayanlardır  / Gibson 

Hz. Muhammed, hürmet ve saygıya fazlasıyla lâyıktır  / Tolstoy 

Kutlu Doğum Haftası Etkili Sözler

Ey şanlı Muhammed! Adâlette öyle bir zirveye ulaşmışsın ki, kimsenin o seviyeyi aşması bugüne kadar mümkün olamamış ve bundan sonra da olamayacaktır!” / La Fayette

Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik. (Enbiya Suresi 107) 

Ümmetimin bana en yakın olanları, bana en çok Salavat getirenlerdir. ( Hadis ) 

Andolsun, Allah’ın rasûlünde sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar için ve Allah’ı çok ananlar için güzel bir örnek vardır  (Ahzâb, 21)

Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bilmezler.  (Sebe, 28)

Anlamlı Kutlu Doğum Haftası Sözleri

Canım kurban olsun senin yoluna adı güzel kendi güzel Muhammed


  • Sözlerin en güzeliyle övüldün, ben seni nasıl öveyim Allah’ın sevgilisisin, kimim ki seni öylesi seveyim?

Hz. Peygamber (s.a.v); ‘Bana tabi olan cennete girer. Bana tabi olmayan cenneti istemiyor demektir


Biz senin kardeşlerim deyişini özledik efendim.


Kutlu Doğum Haftası Güzel Sözler

Ey Mekke! Güzelliklerinle gizledin, durdun.Doğumunu mu bekledin bu kutlu Rasulün. Sonsuz selam, salat, sana canım Peygamberim

Sponsorlu Bağlantılar

En Sevgiliye, Sin ey nur, içimize sin, Sensin bize O’ndan esin, Hiç şüphe yok teksin kesin, En sevgilisi herkesin…


Muhammed için salavat karanlıkta bir fenerdir.


Alem senle övüldü. Biz seninle hep güldük. 14 asırdır daim sensizliğe sürüldük. Sana salat ve selam gönlümüz senle dolsun. Bizleri sana ümmet yapana hamdler olsun. Güllerin gülistanı gül efendim. https://www.sozlervadisi.com/dini-sozler/kutlu-dogum-haftasi-sozleri.html


Sayfalarımız >>> Hicri Yılbaşı Kutlama Mesajları


Yarabbim ne olur affet bizi Peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine affet Bu aciz kullarını ne olur yolunda ayırma, ayırma ki sana kavuşalım Senin sevginden ver bize verki senin sevginle herşeyi unutup sadece senin için yaşayalım Affet bizi Allahım.. 


Düşünür, hatip, havari, kanun koyucu, asker, düşüncelerin fâtihi, rasyonel akîdelerin düzelticisi, şekil ve sûret olmaksızın tapınma; hepsi mânevî tek bir hükümdarlık olan yirmi dünyevî hükümdarlığın kurucusu, işte Hz. Muhammed. İnsanın yüceliğinin ölçümü mümkün olsa, O’ndan daha büyük bir insan var mıdır, sorarız!..


Yaratılmışların en hayırlısı, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem için duygularımızı dile getirdiğimiz şu mübarek günde salat ve selam O’na olsun


  • O En İyi Babaydı,O En İyiO En Vefalıydı,O En Takvalıydı,O En Mütevaziydi,O En Doğruydu,O En Adaletliydi,O En Masumdu,O En Dayanıklıydı,O En Zekiydi,O En Asaletliydi,O En Hatipti,O En Emniyetliydi,O En Teslimiyetliydi,O En Şefkatliydi,O En Cömertti,O Bir Beşerdi Lakin En Hayırlısıydı,O İlkti Ve Sondu,Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Efendimiz..

Ey Mekke! Güzelliklerinle gizledin, sozlervadisi.com durdun.Doğumunu mu? bekledin bu kutlu Rasülün. Sonsuz Selam, salat, sana canım Peygamberim üyük İslâm Peygamberi, Yüce Yaratıcı’nın katına çıkıp onunla buluşmuştur. Ben Mirac’a bütün kalbimle inanıyorum.

Sponsorlu Bağlantılar

Senin asrında yaşayamadığımdan dolayı çok üzgünüm Ey Muhammed!.. Kur’ân, Allâh’ın kitabıdır. İnsanlık, senin gibi bir kabiliyeti bir defa görmüş bir daha göremeyecektir. Ben senin önünde hürmet ve saygı ile eğilirim.


Kutlu Doğum Haftası Sözleri

Yâ Rasûlallah, Eğer Sen, gelmeseydin âleme, güller açmaz, bülbül ötmez. Mechûl esmâ Âdem’e varlığın mânâsı kalmaz, garkolurda mâteme!


  • Bu dünyada sana hasret yaşıyoruz Ya Rasul Allah Bu dünyada göremedik nur yüzünü, olamadık yanında, savaşamadık ta şehid bile olamadık senin yolunda Bu aciz ümmetini ne olur sev Ya Rasul Allah..

O, Sadece bir istasyon durağı mesafesindeki dünya hayatı için yegâne halâskar, ahirette en büyük şefaatçimiz.. O, Âlemlerin Rabbi’nin EN SEVGİLİSİ.. O, Tek kurtarıcımız.. O, “Âyinedir bu âlem, herşey Hakk ile kâim, Mir’atı Muhammed’den Allah görünür dâim.” Diyen âşıkların muhabbet saltanatı aynası olmuştur.. 


Kutlu Doğum Haftası Sözleri

O’na Uyunuz..O’nu Örnek Alınız Ki O,Sizde Hergün Yeniden Doğsun…Yüreğinizi Verin Ki O’na,Yarın Orada Sizinle Olsun.. 


Ey güllerin sultanı,alem senle övüldü,biz seninle hep güldük,on dört asırdır daim,sensizliğe sürüldük,sana salat ve selam gönlümüz senle dolsun bizleri sana ümmet yapana hamdlar olsun Efendimiz. 


Alemlere Rahmet Hz. Muhammed (s.a.v) Ümmetin üstüne titreyen sensin, Müjdeci, uyaran,gel diyen sensin,Kulunu Allah’a sevdiren sensin,Gecemi gündüze çeviren sensin,Ey Hakk’ın şahidi yüzünü göster,Kul şahadetinle tanımak ister.. 


Sayfalarımız >>> Mevlidi Nebi Haftası Kutlama Mesajları


Bu dünyada sana hasret yaşıyoruz Ya Rasul Allah Bu dünyada göremedik nur yüzünü, olamadık yanında, savaşamadık ta şehid bile olamadık senin yolunda Bu aciz ümmetini ne olur sev Ya Rasul Allah..


Muhtaç değilsin ki kullara Resul, ümmetin sana muhtaçtır,Senin ümmetin olmak ya Muhammed, şereftir, başlarda taçtır.


Yaratılmışların en hayırlısı, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem için duygularımızı dile getirdiğimiz şu mübarek günde salat ve selam O’na olsun…


Onsekizbin aleme server olan Muhammed,
Otuzüçbin ashaba serdar olan Muhammed,
Yokluğa, yoksulluğa kanaat eden Muhammed,
Asi olan ümmete şefaat eden Muhammed.
Ya Muhammed, Muhammed,
Vessalâtu vesselam!
Ya Muhammed, Muhammed,
Vessalâtu vesselam!
Ya Muhammed, Muhammed,
Vessalâtu vesselam!
Ya Muhammed, Muhammed,
Vessalâtu vesselam!


İlahi vahyin ve tamamlanmış evrensel mesajın son elçisi Peygamberimiz Hz. Muhammed’in dünyaya gelişinin kutlandığı önemli bir haftadayız. Hz. Muhammed dinlerin özündeki evrensel mesaj olan sevgi, barış, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşmanın son temsilcisidir.


Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), saçtığı nur ve kitabımız Kur’an-ı Kerim’in muhteşem ve evrensel mesajları ile karanlıkları dağıtmış, insanlığın yeniden kendini ve Yaradan’ını bulmasını sağlamıştır.


Peygamber (a.s.), vahiy ve akıl ile birlikte vicdanlara seslenerek, insanlık değerlerinin yüceltilmesi ve şirkin önüne geçilerek hakikatin peşine düşülmesi gerektiğini, tevhid ve vahdet imanı ile ümmet olma şuuruna erebilmeyi, Allah’tan başka kimseye kulluk edilmemesi gerektiğini ortaya koymuştur.


Teşrifinle müşerref eyle şu garibi,Her açan gülde seni gören muzdaribi.Ey ümmetinin eşsiz şefaat sahibi,Gel sevindir,bak Yakub’a döndü gözlerim..


O en iyi babaydı, o en vefalıydı,o en takvalıydı, o en mütevaziydi, o en doğruydu, o en adaletliydi, o en masumdu,o en dayanıklıydı, o en zekiydi, o en asaletliydi, o en hatipti, o en emniyetliydi, o en teslimiyetliydi, o en şefkatliydi, o en cömertti, o bir beşerdi lakin en hayırlısıydı, o ilkti ve sondu ,Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz. 


  • Yalvarışımı kabul eyle! Şefaat mumunu yak Ya Resûlullah! Yak ki, aciz kalemimi aradan kaldırarak o muma atılayım. Ömür ırmağımı senin saadet havuzuna akıtayım.

O, Hakta, adalette, merhamette, insanlıkta, yemede, içmede, oturup kalkmada, işte, güçte, devlet başında, vazifede, liderlikte ve hayatın akla gelen her şûbesinde TEK ÖNDER VE TEK İNSAN.. 


Dini Sözler kategorisinde  en güzel  Kutlu Doğum Haftası Sözlerini  hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Kutlu Doğum Haftası Mesajları ,  Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Hadisler

Share this:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here