Alevi Sözleri

0
2146
views
Alevi ve Alevilik Sözleri

Alevi Ve Alevilik Sözleri

Sponsorlu Bağlantılar

Alevilik, Hâkk-Muhammed-Ali üçlemesiyle,Ehl-i Beyt ve 12 İmam’ı önemseyen bir yoldur. Aleviler tarih boyunca bunca haksızlığa uğramasına rağmen halen çok hoşgörülüdürler. Alevilerin isteği de kendilerine hoşgörü ile yaklaşılmasıdır.

Alevi Vatandaşlarımız sayısı göz ardı edilmeyecek kadar çoktur. Bu nedenle Bu Sayfa da Aleviler’in Sözlerini, Alevi Deyişlerini, Alevi Sözleri Zülfikar, Özlü Alevi Sözleri, Alevi Sözleri ve Hz Ali siz kardeşlerimize hazırlamaya çalıştık.

Aleviliğin Başlangıcı

Ali, HZ. Muhammed’in hem amcasının oğlu hem de damadıdır. HZ. Ali, HZ. Fatma’dan sonra İslam’a inanan 2. insandır. Aleviliğin ortaya çıkışı HZ. Ali’nin halife olmasından sonra başlamıştır. 

Muaviye ve taraftarları onun halifeliğini tanımadılar ve kargaşa ortamı ortaya çıktı. Sorun büyüdü ve bu sorunu çözmek için savaş yapılması kararlaştırıldı. Muaviye, Sıffin Savaşı’nda (657) yenilmek üzere olan askerlerinin mızraklarına Kuran yapraklarını taktırdı ve böylece Ali’nin ordusunu durdurdu. Hakemlerin karar vermesi kararlaştırıldı. Hakemler kararını verirken Muaviye ve hakemi hileyle Muaviye’nin lehine karar verdirtti. Böylece HZ. Ali’nin tarafını tutanlar ile Muaviye’nin tarafını tutanlar arasında uçurum oldu ve İslam 3 mezhebe ayrıldı: HZ. Ali’nin tarafını tutan Aleviler; Muaviye’nin tarafını tutan Sünniler; taraf tutmayan Hariciler.

Alevi Sözleri En Kısa ve Anlamlı

Bizim biatımız nesli Hünkâr’a, Nasip veren yeşil eli gözleriz.

Özü doğru olanın sözüde doğru olur aşk ile

Bizde Hz. Ali sevgisi küçük yaşta Başlar ..!

İnsan-ı kamil olan birisi; eğilmez menfaat için, bükülmez çıkar için, onurundan taviz vermez mevki için, alçalmaz bir sofranın kırıntıları için… https://www.sozlervadisi.com/guzel-sozler/alevi-sozleri.html

Kerbelanın evlatlarıyız. Biz ateşe semah döndük yolumuzdan dönmedik ..!

Adil ol kudretin sürekli olsun. / Hz. Ali

Medet mürvet senden ya Ali  yolun yolumuzdur ..!

Az şeye sahip olanın köleliği de az olur, yaşasın asil yoksulluğum

Sponsorlu Bağlantılar

Yol içinde yol ararsan yol  Muhammed Ali’nindir

Ya Ali çeken tüm kalplere selam olsun…

Gönül Kerbela ise Aşk Hz. Hüseyin’dir ..!

Gelin dostlar bir olalım Erenlere can verelim Hakkın yolunu sürelim imam Ali imam Hüseyin Aşkına. …!

Soran olursa İbadetimiz cem, ibadethanemiz cemlerimizi yaptığımız cemevlerimizdir. Orucumuz hızır ve muharrem dir. Herkese saygılı ve sevgiliyiz. Aşk İle.. Allah Eyvallah

Birlik olamadıktan sonra sayıca çok olmanızın bir anlamı yoktur.  / Hz.Ali…

Hizmet edelim gerçeğe ol Şah-ı Merdana karşı, Varalım ulu Divana Muhammet servere karşı.

Sevgi muhabbet kaynar, yanan ocağımızda,
Bülbüller şevke gelir, gül açar bağımızda.
Hırslar, kinler yok olur, aşkla meydanımızda,
Aslanlarla ceylanlar, dosttu…r kucağımızda.

Alevi Sözleri, Alevilik İle İlgili Sözler

Ey dost Ne sorarsın mezhebimizi … Biz mezhep bilmeyiz yolumuz vardır ..!

Sponsorlu Bağlantılar

Hüseyinin aktı kızıl kanı ,hak yoluna eyledi canını melekler ağladı zelzele düştü şehit düştü Fatıma’nın kuzusu, sozlervadisi.com dertlerin dermanı Şah Hüseyin…

Sana başkasından dedikodu getiren, senden de başkasına dedikodu götürür..

Evliyaların kendinden geçmeleri içkiyle değildir. Onlar aktardıkları hak  nefesleriyle coşup, aşka gelerek, hak aşkıyla kendilerinden geçerler.

EvῘiyanın hizmeti haktır, duası haktır, pençesi haktır.

Hakikatte sevip sevilen Hak´tir.

Bağışlamak, büyüklüğün şanındandır.

Bâtıla yardım eden, Hak’ka zûlmeder.

Marifet Ehli´nin ilk makamı Edeb-dir.

Nefsine uyupta kahkaha güῘme ! KerbeῘa’da yatan Şah Hüseyin’e baksana…

Bütün cihanı уaratan Allah’tır. Kimse kimsenin ibaԁetine karışmamalı ve hoşgörü ile bakmalıԁır.

Kerbela olayından on dört asır uzakta, Kerbela’dan binlerce kilometre ötede serin bir kış mevsimi başlangıcı akşamında… Kerbela YALNIZI’nın yolunu sürmeye, izini takip etmeye çalışanlardan biri olarak… Acılara gark olmuş şekilde Kerbela YALNIZI’nı anıyor. Onu ve onun yolunda gidenlere selam ediyor, ona kastedenlere ve aynı zihniyete sahip olanlara ise lanetler ediyorum.

Alevi Büyüklerinin Sözleri

Öyleyse her kim güzelliği arıyorsa, güzel olana özlem duyuyorsa, güzelleşmek istiyorsa Fatma Ana’ya yönelmelidir.

Bir orԁuуa. 72 kişiуle ԁik ԁuran İmam Hüseyin ve ona inanların Matemindeyiz.

KerbeῘâ KerbeῘâ bir yanda susuzῘuk,bir yanda beῘâ. Şahım nerde kaῘdı kerbeῘâ.. Sakkayım Ya Hüseyin…..

Sponsorlu Bağlantılar

Bu inanç ve bilinç bizleri yaşatmaya devam edecek. Eğer olmasaydı bu inancımız bunca acı ve yenilgi karşısında ruhumuz bir yana, bedenimiz bir an bile dayanmazdı.

Ya Ali, benim Ehlibeytim Nuh un gemisine benzer. O gemiye binen kurtulur. Ve kim Ehlibeytime sırt çevirirse helak olur.

Hep böyle sürmeyecek elbette. Mehdi (sahibi zaman) elbette zuhura gelecek, yeryüzü gerçek anlamıyla adaletli olacaktır. Kısa çöp-uzun çöp hesabı yapılacak, ak ile kara bir birinden ayrılacaktır.

Bu kapı Muhammeԁ- Ali, 12 İmam, Ehlibeуt уolunԁa; insanlık, sevgi, hoşgörü, ԁoğruluk, ԁürüstlük içinԁe; Mustafa Kemal Atatürk’ün sancağı altınԁa açılan bir kapıԁır.

Hamuru balçıktan olan insan, her zaman yolunu şaşırmaya meyillidir. Yolunu şaşırıp yolsuz kaldığında, hedefe götürmeyecek yollara saptığında, uçurum kenarlarına, bataklığa götüren yollara saptığında, Ali’nin ışığı… Görmek isteyen gözler için yanıyordur.

Suyu sana haram kıῘanın, Ahireti susuz oῘsun Ya Hüseyin. Dedenin öptüğü boynuna hançer vuranın, Ateşi derin oῘsun Ya Hüseyin.

Hz. Ali’ye bağlılık Ehlibeyte bağlılıktır. Ehlibeyte bağlılık cümle peygamberlere, Âdem peygamberden başlayarak cümle peygamberlere ve onların getirmiş olduğu Hak mesajına, doğrulara, değerlere bağlılıktır.

On dört asır geçmiş, binlerce kilometre uzaklara savrulmuşuz, adını dahi bilmediğimiz coğrafyalarda yaşayan halklarla kardeş olmuş, dillerini öğrenmişiz; medeniyet gelişmiş insanlık yol almış, teknoloji akıl almaz boyutta… Yine de değişen bir şey yok aslında.

Rahip sordu: Ne taşıyorsunuz siz? DediῘer :Hz. AῘinin oğlu Hüseyin’in başını.. Dedi : Kendi peygamberinizin kızı

Ehlibeyt arınmıştır, nurdur.

Ne mutlu güzel olanı arayana… Ne mutlu güzel kalmakta ısrar edene… Ne mutlu Fatma Ana’nın insanı güzel kılan davetine icabet edene…

Açık kaῘpῘi, mert düşman, içinden pazarῘıkῘı dosttan iyidir.


Sayfamızda en güzel Alevi Sözlerini hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız;  Hz. Hüseyin Sözleri Kerbela , Hicri Yılbaşı Kutlama Mesajları

Facebook Yorumlar

İlginizi Çekebilir  Bozkurt Sözleri , CCC Bozkurt Sözleri , Öz Ülkücü Sözleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here