Ankara’ nın Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları , Başkent Sözleri

0
48
views
Ankara’ nın Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları

Ankara’ nın Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları

Millî Mücadele’nin karargâhı olmuş olan Ankara’ nın başken yapılış yıldönümü için hazırladığımız yazımızı sizlere sunuyoruz. Türkiye’ nin kalbi durumunda olan Ankara herkes için güzel duygular beslemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Güzel Şehrimiz Ankara Başkent Oluşunu Kutlama Mesajlarını yazımız da sunuyoruz. Ayrıca yazımız da Ankara Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları 2018, Ankara Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları resimli, Ankara Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları facebook bulabileceksiniz.

Ankara Başkent Yapılışı

Lozan Barış Antlaşması`nın TBMM tarafından onaylanmasından sonra, İstanbul 23 Eylül 1923`ten itibaren tahliye edilmeye başlandı. 6 Ekim 1923`de İstanbul`un yabancı işgal kuvvetleri tarafından boşaltılması tamamlandı. Yabancı işgal kuvvetlerinin İstanbul`dan ayrılması, gündeme hükümet merkezi sorununu getirdi. İsmet İNÖNÜ hükümet üyesi olmakla beraber, Ankara`nın başkent oluşunu öngören önergeyi 9 Ekim 1923`te on dört arkadaşı ile birlikte, Malatya Milletvekili olarak TBMM`ne verdi. İsmet Paşa, Ankara`nın hükümet merkezi olması konusunu acil bir sorun olarak görmektedir. Teklif edilen Anayasa maddesi gayet kısadır: ‘’Türkiye Devletinin makarrı idaresi Ankara şehridir.” Ancak teklif edilen kanun maddesinin gerekçesi, Ankara`nın yeni Türkiye`nin merkezi olması gereğini açıklamaktadır. Gerekçe özetle, yeni Türkiye`nin varlığının, ülkenin kuvvet kaynaklarının gelişmesinin sağlanması, Anadolu`nun merkezinde başkent tesis etmek lüzumunu açıklıyor ve coğrafi ve stratejik durum, iç ve dış güvenlik de bunu gerekli görüyordu.

13 Ekim 1923`te TBMM`de kabul edilen tek maddelik bir yasa ile Ankara, yeni devletin başkenti olmuş ve böylece devlet merkezinin İstanbul olacağı yolundaki çekişmelere son verildiği gibi, Cumhuriyetin ilanı için de bir adım atılmıştır. Bu, aynı zamanda Milli Mücadele`nin başından beri uygulanan Ankara`nın İstanbul`a hakim olacağı esasının bir sonucu idi.

Sponsorlu Bağlantılar

Ve artık Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimi ile “Ankara başkenttir ve ebediyen başkent olarak kalacaktır.

Ankara’ nın Başkent Oluşu Sözleri

95 sene önce bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, lideri, başkomutanı, bir ulusun herşeyi Mustafa Kemal Atatürk, güzel Ankara’mızı bu Cennet vatanın başkenti yaptı! İyi ki Ankara’lıyız,


Ankara sadece Anadolu’nun değil; ulusumuzun kalbi, Atamızın gözbebeğidir. Öyle sakınıp, öyle koruyup, öyle geleceğe taşıyacağız…


  • Bağımsızlık mücadelemizde stratejik kararların alınmasına ve Cumhuriyet’e uzanan yolda temel kurumların kuruluşuna ev sahipliği yapan Ankara, milletimizin mukadderatının şekillendiği önemli bir karargâh olmuştur.

Yüce Meclisimizin aldığı kararla Ankara’nın başkent olması, yurttaşlarımızı çağdaş yaşamın değerleriyle buluşturan Cumhuriyet’in kuruluşu yolunda atılan önemli adımlardandır.


Ankara’ nın Başkent Oluşu

Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte Atatürk ilke ve devrimleri ışığında gerçekleştirilen ve dünyada övgüyle karşılanan büyük devrimlerin başlatılmasına öncülük eden Ankara, başkent olmasının ardından çağdaş bir kentleşme sürecine girmiş, diğer kentlerimiz için de her yönden örnek oluşturmuştur. 


Yurduma göz diken dik başlar insin. Türk gücü orada her gücü yensin. Yoktan var edilmiş ilk şehir sensin, Var olsun toprağın, taşın Ankara !


Sayfalarımız >>> 30 Ağustos Zafer Bayramı Sözleri 


Sonsuza Kadar Cumhuriyet! Sonsuza Kadar Başkent!


“Ankara, hükûmet merkezidir ve sonsuza dek hükûmet merkezi kalacaktır.” / BAŞBUĞ M.K ATATÜRK


“Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır.” / Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk


Ankara Atatürk’le uyur, Atatürk’le uyanır.


“Ben Ankara’yı hükümet merkezi yapmakla büsbütün başka bir hedef güttüm. Türk’ün imkansızı imkanlı hale getiren kudretini dünyaya bir kere daha tekrar etmek istedim.”  / Gazi Mustafa Kemal Atatürk


Anlara’nın en büyük gururu, toprağında ulu Önder Atatürk’ün yattığı Anıtkabir’i kucaklamış olmasıdır.Ankara Atatürk’le uyur,Atatürk’le uyanır.. https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/ankara-nin-baskent-olusunu-kutlama-mesajlari.html


Kimi köy der, kimi gri şehir der, kimi deniz yok der. Oysa ki sen bize Ata ‘nın hediyesisin. Var olsun toprağın, taşın Ankara.


Milli iradenin tecelligahı, milletimizin yegane temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle neticelenmesinin ardından Ankara’yı ‘başkent’ ilan ederek, Ankara ve Ankaralılara en büyük onuru yaşatmıştır.


Ankara, bağımsızlığımızın simgesidir. Türkiye Cumhuriyeti yaşadıkça, Ankara başkent olarak yaşayacaktır. Ankara’nın başkent ilan edilişi, Türkiye Cumhuriyeti’ni ‘ulus’ yapan en önemli etkenlerden biridir.


Bağımsızlık mücadelemizde stratejik kararların alınmasına ve Cumhuriyet’e uzanan yolda temel kurumların kuruluşuna ev sahipliği yapan Ankara, milletimizin mukadderatının şekillendiği önemli bir karargâh olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi, milli mücadelenin sevk ve idare merkezi olan Ankara’yı, zafere ulaşılmasının ardından ‘başkent’ ilan ederek, Ankara ve Ankaralıları onurlandırmıştır.


  • Ankara, merkezi noktada ve başkent olduğu için ülkemizin etnik, dini, sosyal, kültürel dokusuna da ev sahipliği yaparak, dünyanın ve yurdumuzun dört bir yanından gelenlerin farklılıklarını zenginlik addederek bağrına basmıştır.

Sana söz paşam! Emanet ettiğin Başkent’i en İYİ seviyelere ulaştıracağız.


Türkiye Cumhuriyeti nin bekası,aydınlık yarınlara taşınabilmesi açısından ,emanetin yılmaz bekçileri her daim görevde,kalbi sende atan güzel Ankara !

Sponsorlu Bağlantılar

Ankara Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları

Ankara Milli Mücadeledir. Ankara Cumhuriyettir. Ankara Bağımsızlıktır. Ankara Kurtuluş ve Kuruluştur. Ankara Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ankara Türkiye’dir. İlelebet Başkentimiz sozlervadisi.com olarak kalacak olan Ankara’nın Başkent yapılmasının 95. Yıldönümünü kutluyorum


Ankara’nın başkent ilan edilişinin yıl dönümünü kutluyorum.


Anadolu’nun kalbi Ankaranın Başkent Oluşu’nun 95.yılı kutlu olsun..


  • Mustafa Kemal Atatürk’e, Milli Mücadele Kahramanlarına ve Cumhuriyeti kuran iradeye ev sahipliği yapmış, güzel şehrimiz Ankaranın Başkent Oluşu’nun 95. yılı kutlu olsun.

Türkiye Cumhuriyeti’nin değişmez merkezi Ankaranın Başkent Oluşu’nun 95. yılı kutlu olsun.


Başkentleri başkent yapan ülkenin tam bağımsızlık ruhu, ekonomik, kültürel, askeri, insani gücüdür. Bunlar yoksa başkent değil, boşkent olur. Cumhuriyetin başkenti Ankara’nın 95. yılı kutlu olsun.


Bağımsızlık mücadelesinin kalbi, Anadolu’nun merkezi Ankaranın Başkent Oluşu’nun 95. yıl dönümünü kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarımızı minnetle anıyorum.


Kurtuluş Savaşı’nın komuta edildiği, Cumhuriyet’in kuruluşuna ev sahipliği yapan Ankara’nın Başkent oluşunun 95. yılı kutlu olsun. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. 


Ulaştığı düzey ile dünyanın seçkin başkentleri arasındaki yerini alan Ankara’nın, kültürel kimliğinin ve tarihsel zenginliklerinin korunması, çevre değerlerine zarar verilmeden geliştirilmesi, yalnızca Ankaralıların değil tüm yurttaşlarımızın görev ve sorumluluğudur. Laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin simgesi Ankara’nın Başkent oluşunun 95. yıldönümünü kutluyorum


Milli mücadelenin sevk ve idare merkezi, İstiklal Savaşı’nın karargahı olan Ankaranın Başkent Oluşu ’nun 95. yılı kutlu olsun. 


Seymenleriyle yiğitlerin diyarı, Meclisiyle milli iradenin tecelligahı, Kurtuluşun ve kuruluşun karargahı, Ankaranın Başkent Oluşu ‘nun 95. Yılı kutlu olsun. Türk milleti olarak; Birliğimiz Beraberliğimiz Bağımsızlığımız Egemenliğimiz ve Başkent Ankara’mız Sonsuza dek var olsun 


Milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinde tarihi bir misyon üstlenen, Cumhuriyet’e uzanan yolda ev sahipliği yapan Ankara’nın Başkent oluşunun 95. yılı kutlu olsun.


Mustafa Kemal Atatürk Dikmen’de Ankaralılara “zahmet ettiniz, neden geldiniz?” demesi üzere Ankaralılar “uğrunda ölmeye, millet yolunda kanımızı akıtmaya geldik paşam!” diye söz verdiler..Ve Ankaralılar verdikleri sözü tuttular. Ankaranın Başkent Oluşu 95.yılı kutlu olsun..


  • Bir şehir düşünün hiçbir şeyi yokken her yeri çamurdan ibaretken Milli Mücadeye merkezlik yapmış ve Başkent ilan edilmiştir. Başkent oluşun kutlu olsun güzel Ankaram

Başkent olarak Cumhuriyetimizin gurur verici seviyelere ulaşmasında büyük payı bulunan Ankara,  bugün bizleri gururlandıran, sayılı dünya başkentleri arasında yer alan marka bir şehir haline gelmiştir. Ankara tarihinden aldığı ilhamla modernleşme yolunda çok daha büyük mesafeler kat edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyeti başkent ilan eden Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve şükranla yâd ediyorum.


Ankara’nın başkent oluşunun 95. yılını yaşamanın heyecanı ve coşkusuyla tüm Ankaralıları kutluyorum. Başkentimizin ilelebet bugünkü gibi örnek bir başkent kimliğiyle, ülkemizin ve milletimizin milli birlik, beraberlik ve kardeşliğine vesile olmasını diliyor, marka şehir olma yolunda daha da ilerlemesini temenni ediyorum

Sponsorlu Bağlantılar

Ankara

Ankara’da doğdu gün;
Öğün Türk oğlu öğün.
Tan yeridir Türklüğün,
Bahtı ak, taşı kara
Adı büyük Ankara.

Ordu kuruldu,
Düşman orda vuruldu.
Türk’e bir kale oldu.
Bahtı ak, taşı kara
Yurdun kalbi Ankara.

Harp meydanı orası
Başkomutan ovası
Bahtı ak, taşı kara
Can evimiz Ankara. (H.Ali YÜCEL)


Ankara

Kara günün şafağıdır.
Devrimlerin kaynağıdır.
Sevinç verir, gam dağıtır,

Yurdumuzun güneşidir,
İçimizin Ateşidir.

Saltanatın battığı yer.
Atamızın yattığı yer.
Türk kalbinin attığı yer.

Yurdumuzun güneşidir,
İçimizin Ateşidir.

Yeni yola ordan girdik;
Öz benliğe orda erdik.
Biz bu yere gönül verdik.

Yurdumuzun güneşidir,
İçimizin Ateşidir.

Kurtuluşun eşiğidir.
Hepimizin ışığıdır.
Cumhuriyet beşiğidir.

Yurdumuzun güneşidir,
İçimizin Ateşidir.

Ordadır en ünlümüz,
Yurdu bekler gece, gündüz,
Ondandır bu ak günümüz

Ankara yurt güneşidir,
İçimizin Ateşidir.

Ankara’yı yok bilmeyen,
Kuşlar gibi uçar tren,
Görmedinse bin, git hemen.

Ankara yurt güneşidir,
İçimizin Ateşidir. (Zeki TUNABOYLU)


Özel Günler kategorisinde  en güzel Ankara’ nın Başkent Oluşunu Kutlama Mesajlarını hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Ankara İle İlgili Sözler , 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları

Share this:

Facebook Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here