Millî Mücadele’nin karargâhı olmuş olan Ankara’ nın başken yapılış Yıldönümü için hazırladığımız Ankara’ nın Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları sizlere sunuyoruz. Türkiye’ nin kalbi durumunda olan Ankara herkes için güzel duygular beslemektedir. İşte sizlere sosyal medyadan paylaşabileceğiniz mesajlar.

Ankara’ nın Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları yazımız da; Kahraman Ankara’ nın başkent oluşunu kutlama mesajları, Ankara’ nın başkent oluşunu kutlama mesajları resimli, Ankara’ nın başkent oluşunu kutlama mesajları facebook, Ankara’ nın başkent oluşunu kutlama mesajları kısa, Etkili Ankara’ nın başkent oluşunu kutlama mesajları bulabileceksiniz.

Ankara Başkent Yapılışı

Lozan Barış Antlaşması`nın TBMM tarafından onaylanmasından sonra, İstanbul 23 Eylül 1923`ten itibaren tahliye edilmeye başlandı. 6 Ekim 1923`de İstanbul`un yabancı işgal kuvvetleri tarafından boşaltılması tamamlandı. Yabancı işgal kuvvetlerinin İstanbul`dan ayrılması, gündeme hükümet merkezi sorununu getirdi. İsmet İNÖNÜ hükümet üyesi olmakla beraber, Ankara`nın başkent oluşunu öngören önergeyi 9 Ekim 1923`te on dört arkadaşı ile birlikte, Malatya Milletvekili olarak TBMM`ne verdi. İsmet Paşa, Ankara`nın hükümet merkezi olması konusunu acil bir sorun olarak görmektedir. Teklif edilen Anayasa maddesi gayet kısadır: ‘’Türkiye Devletinin makarrı idaresi Ankara şehridir.” Ancak teklif edilen kanun maddesinin gerekçesi, Ankara`nın yeni Türkiye`nin merkezi olması gereğini açıklamaktadır. Gerekçe özetle, yeni Türkiye`nin varlığının, ülkenin kuvvet kaynaklarının gelişmesinin sağlanması, Anadolu`nun merkezinde başkent tesis etmek lüzumunu açıklıyor ve coğrafi ve stratejik durum, iç ve dış güvenlik de bunu gerekli görüyordu.

Ankara’ nın Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları

Ankara’ nın Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları

13 Ekim 1923`te TBMM`de kabul edilen tek maddelik bir yasa ile Ankara, yeni devletin başkenti olmuş ve böylece devlet merkezinin İstanbul olacağı yolundaki çekişmelere son verildiği gibi, Cumhuriyetin ilanı için de bir adım atılmıştır. Bu, aynı zamanda Milli Mücadele`nin başından beri uygulanan Ankara`nın İstanbul`a hakim olacağı esasının bir sonucu idi.

Ve artık Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimi ile “Ankara başkenttir ve ebediyen başkent olarak kalacaktır.

Ankara’ nın Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları

Ankara Milli Mücadeledir. Ankara Cumhuriyettir. Ankara Bağımsızlıktır. Ankara Kurtuluş ve Kuruluştur. Ankara Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ankara Türkiye’dir. İlelebet Başkentimiz sozlervadisi.com olarak kalacak olan Ankara’nın Başkent yapılmasının 98. Yıldönümünü kutluyorum

Ankara’nın başkent ilan edilişinin yıl dönümünü kutluyorum.

Anadolu’nun kalbi Ankaranın Başkent Oluşu’nun 98. yılı kutlu olsun..

Mustafa Kemal Atatürk’e, Milli Mücadele Kahramanlarına ve Cumhuriyeti kuran iradeye ev sahipliği yapmış, güzel şehrimiz Ankaranın Başkent Oluşu’nun 98. yılı kutlu olsun.

Türkiye Cumhuriyeti’nin değişmez merkezi Ankaranın Başkent Oluşu’nun 98. yılı kutlu olsun.

Başkentleri başkent yapan ülkenin tam bağımsızlık ruhu, ekonomik, kültürel, askeri, insani gücüdür. Bunlar yoksa başkent değil, boşkent olur. Cumhuriyetin başkenti Ankara’nın 98. yılı kutlu olsun.

Bağımsızlık mücadelesinin kalbi, Anadolu’nun merkezi Ankaranın Başkent Oluşu’nun 98. yıl dönümünü kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarımızı minnetle anıyorum.

Kurtuluş Savaşı’nın komuta edildiği, Cumhuriyet’in kuruluşuna ev sahipliği yapan Ankara’nın Başkent oluşunun 98. yılı kutlu olsun. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. 

Ulaştığı düzey ile dünyanın seçkin başkentleri arasındaki yerini alan Ankara’nın, kültürel kimliğinin ve tarihsel zenginliklerinin korunması, çevre değerlerine zarar verilmeden geliştirilmesi, yalnızca Ankaralıların değil tüm yurttaşlarımızın görev ve sorumluluğudur. Laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin simgesi Ankara’nın Başkent oluşunun 98. Yıldönümünü kutluyorum

Milli mücadelenin sevk ve idare merkezi, İstiklal Savaşı’nın karargahı olan Ankaranın Başkent Oluşu ’nun 98. yılı kutlu olsun. 

Seymenleriyle yiğitlerin diyarı, Meclisiyle milli iradenin tecelligahı, Kurtuluşun ve kuruluşun karargahı, Ankaranın Başkent Oluşu ‘nun 98. Yılı kutlu olsun. Türk milleti olarak; Birliğimiz Beraberliğimiz Bağımsızlığımız Egemenliğimiz ve Başkent Ankara’mız Sonsuza dek var olsun 

Başkent Kutlama Mesajları

Milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinde tarihi bir misyon üstlenen, Cumhuriyet’e uzanan yolda ev sahipliği yapan Ankara’nın Başkent oluşunun 98. Yılı kutlu olsun.

Mustafa Kemal Atatürk Dikmen’de Ankaralılara “zahmet ettiniz, neden geldiniz?” demesi üzere Ankaralılar “uğrunda ölmeye, millet yolunda kanımızı akıtmaya geldik paşam!” diye söz verdiler..Ve Ankaralılar verdikleri sözü tuttular. Ankaranın Başkent Oluşu 98. Yılı kutlu olsun..

Bir şehir düşünün hiçbir şeyi yokken her yeri çamurdan ibaretken Milli Mücadeye merkezlik yapmış ve Başkent ilan edilmiştir. Başkent oluşun kutlu olsun güzel Ankaram

Başkent olarak Cumhuriyetimizin gurur verici seviyelere ulaşmasında büyük payı bulunan Ankara,  bugün bizleri gururlandıran, sayılı dünya başkentleri arasında yer alan marka bir şehir haline gelmiştir. Ankara tarihinden aldığı ilhamla modernleşme yolunda çok daha büyük mesafeler kat edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyeti başkent ilan eden Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve şükranla yâd ediyorum.

98 sene önce bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, lideri, başkomutanı, bir ulusun herşeyi Mustafa Kemal Atatürk, güzel Ankara’mızı bu Cennet vatanın başkenti yaptı! İyi ki Ankara’lıyız,

Ankara sadece Anadolu’nun değil; ulusumuzun kalbi, Atamızın gözbebeğidir. Öyle sakınıp, öyle koruyup, öyle geleceğe taşıyacağız…

Bağımsızlık mücadelemizde stratejik kararların alınmasına ve Cumhuriyet’e uzanan yolda temel kurumların kuruluşuna ev sahipliği yapan Ankara, milletimizin mukadderatının şekillendiği önemli bir karargâh olmuştur.

Ankara’nın başkent oluşunun 98. Yılını yaşamanın heyecanı ve coşkusuyla tüm Ankaralıları kutluyorum. Başkentimizin ilelebet bugünkü gibi örnek bir başkent kimliğiyle, ülkemizin ve milletimizin milli birlik, beraberlik ve kardeşliğine vesile olmasını diliyor, marka şehir olma yolunda daha da ilerlemesini temenni ediyorum

Ankara’ nın Başkent Oluşu Sözleri

Yüce Meclisimizin aldığı kararla Ankara’nın başkent olması, yurttaşlarımızı çağdaş yaşamın değerleriyle buluşturan Cumhuriyet’in kuruluşu yolunda atılan önemli adımlardandır.

Yurduma göz diken dik başlar insin. Türk gücü orada her gücü yensin. Yoktan var edilmiş ilk şehir sensin, Var olsun toprağın, taşın Ankara !

Sonsuza Kadar Cumhuriyet! Sonsuza Kadar Başkent!

“Ankara, hükûmet merkezidir ve sonsuza dek hükûmet merkezi kalacaktır.” / BAŞBUĞ M.K ATATÜRK

“Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır.” / Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk

Ankara Atatürk’le uyur, Atatürk’le uyanır.

“Ben Ankara’yı hükümet merkezi yapmakla büsbütün başka bir hedef güttüm. Türk’ün imkansızı imkanlı hale getiren kudretini dünyaya bir kere daha tekrar etmek istedim.”  / Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Anlara’nın en büyük gururu, toprağında ulu Önder Atatürk’ün yattığı Anıtkabir’i kucaklamış olmasıdır.Ankara Atatürk’le uyur,Atatürk’le uyanır.. https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/ankara-nin-baskent-olusunu-kutlama-mesajlari.html

Kimi köy der, kimi gri şehir der, kimi deniz yok der. Oysa ki sen bize Ata ‘nın hediyesisin. Var olsun toprağın, taşın Ankara.

Milli iradenin tecelligahı, milletimizin yegane temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle neticelenmesinin ardından Ankara’yı ‘başkent’ ilan ederek, Ankara ve Ankaralılara en büyük onuru yaşatmıştır.

Ankara, merkezi noktada ve başkent olduğu için ülkemizin etnik, dini, sosyal, kültürel dokusuna da ev sahipliği yaparak, dünyanın ve yurdumuzun dört bir yanından gelenlerin farklılıklarını zenginlik addederek bağrına basmıştır.

Sana söz paşam! Emanet ettiğin Başkent’i en İYİ seviyelere ulaştıracağız.

Türkiye Cumhuriyeti nin bekası,aydınlık yarınlara taşınabilmesi açısından ,emanetin yılmaz bekçileri her daim görevde,kalbi sende atan güzel Ankara !

Ankara, bağımsızlığımızın simgesidir. Türkiye Cumhuriyeti yaşadıkça, Ankara başkent olarak yaşayacaktır. Ankara’nın başkent ilan edilişi, Türkiye Cumhuriyeti’ni ‘ulus’ yapan en önemli etkenlerden biridir.


Özel Günler kategorisinde en güzel Ankara’ nın Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Ankara İle İlgili Sözler , 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları

Share this:

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.