Kerbela Matemi Sözleri

Duygusal Kerbela Matemi Sözleri

Hz. Muhammed‘ in torunu Hazreti Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela ‘da şehit edilişi için her sene Karbela ya gönül verenler tarafından anma törenleri matemi düzenlenir. Bu olay anısına hazırladığımız Kerbela Matemi Sözleri Hz. Hüseyin’ i sevenler ve bu olayı kınayanlar için bir araya getirdiğimiz üzücü Matem sözlerini içermektedir.

Kerbela Matemi Sözleri yazımız da; Kerbela matemi sözleri deyişleri, Kerbela matemi sözleri ağıtları, Hz Hüseyin Kerbela matemi sözleri, Hüzünlü Kerbela matemi sözleri, Anlamlı Kerbela matemi sözleri bulabileceksiniz.

Kerbela ‘da Neler Yaşandı

Kerbela olayı tarihte yaşanmış en trajedik hadiselerden biridir. Kerbela’yı anlamak için Kerbela öncesine bakmak gerekir. Hz. Muhammed ’in vefatının ardından halifelik makamı olmuş ve sırayla Hz. Ebubekir, Hz. Ömer , Hz. Osman ve Hz. Ali ’ye geçmiştir. Ancak Hz. Ali ile beraber İslam toprakları o zamana kadar ki en yoğun fitneyi görmüştür. İnsanlar Hz. Ali ’yi Hz. Osman’ı şehit edenleri bulmamakla suçlamışlar. Muaviye ’nin etrafında toplanan bu fikir sahipleri Hz. Ali ile savaşmıştır. Ancak halifelik Hz. Ali ’de kalmış olsa da onun şehitliğinin ardından Muaviye halifelik yapmıştır. Hz. HASAN ’ın halife olmasını istemeyen Emeviler Muaviye ’nin ölümü ile Hz. Hüseyin ’e geçmesi gereken halifelik makamı için yine başkaldırmıştır. Bu sefer Hz. Hüseyin’in karşısında Muaviye ’nin oğlu Yezid vardır.İslam ülkesinde halifelik makamı istişare edilerek ve oylanarak seçilirken, Yezid bunu yok saymış ve babadan oğula hükümdarlığın geçmesi için savaş verdi ve başa geçti. Fakat Yezid’in halifeliğine tepkiler oldukça fazla olmuştur.

Yezid, halifelik makamına geçer geçmez iktidarını ve otoritesini sağlamlaştırmak maksadıyla Medine valisine, kendisine itaat etmeleri konusunda mektup yazmıştı. Diğer taraftan, Kûfe halkı ise Hz. Ali ’ye sıkı sıkıya bağlı olduklarından Yezid’in halifeliğini tanımak istemediler. Ayrıca, Emeviler dönemi ile birlikte başkent, Şam ’a taşınmıştı ve Kûfe ’nin gelirlerinde de gözle görülür azalmalar yaşanmıştı. Tüm bu nedenlerden ötürü Kûfe halkı, Hz. Ali ’nin oğlu Hz. Hüseyin ’e mektup yazarak kendisine bağlılıklarını bildirdiler ve onu Kûfe ’ye davet ettiler. Hz. Hüseyin, kendisini Kûfe ’de kalabalık bir grubun beklediğini düşündüğünden bu daveti kabul etti ve Kûfe ’ye gitti.

Kerbela Matemi Sözleri

Kerbela Matemi Sözleri

Yanına ailesini de alarak Kûfe ’ye giden Hz. Hüseyin’in ordusu ile Yezid’in ordusu Kerbela’da karşılaştı. Hz. Hüseyin ’in ailesi ile beraber ordusu 72 kişiydi. Yezid ise 4500 kişi ile Hz. Hüseyin’in karşısına çıktı.

Hz. Hüseyin ve Emevi ordusu arasındaki savaş Bağdat’a 100 kilometre uzaklıktaki Kerbela ‘da başladı. Hz. Hüseyin ’e biat ettiklerini söyleyen civar halkların orduları Yezid’in tarafına geçti. Böylelikle içinde çocuk ve kadınların bulunduğu 72 kişi ile Hz. Hüseyin yalnız kaldı.

Su kuyularını ve Fırat ’ın önünü kesen Yezid Hz. Hüseyin ve beraberindekileri çölde susuz bıraktılar. Kadın ve çocukların susuzluktan bitap düşmelerinin yanında, erkekler de susuzluktan takatten düşmüşlerdi. Ancak Yezid’in zalimce üzerlerini geldiği anda her biri savaşmış ve bir tür soykırım olarak tarihe geçen bu saldırıda her biri şehid olmuşlardı. İslam Peygamberi ’nin torunları ve soyunu devam ettirecek kişiler şehit edilmişlerdi. Sadece Kerbela geçirilen her gün bir oğlunu çadırda bırakan Hz. Hüseyin 10 Muharrem günü sırası onda olmamasına rağmen hasta olduğu için Zeynelabidin’in geride bırakmıştı.

Kundaktaki bebeği ile yola devam eden Hz. Hüseyin bebeğini kaldırıp göstererek savaşmayacaklarını söylemiş olsalar da gözü dönmüş Yezid kundaktaki bebeği dahi şehit etti.

Askerler giderek çemberi daraltmaya ve kadınların ve çocukların bulunduğu çadıra doğru yaklaşmaya başlamışlardı. Hüseyin kılıç ve kalkanının alıp son gücüyle saldırdı. Birçoğunu tepeledikten sonra aldığı 33 kılıç yarası ve 34 darbeyle onu yere yıktılar. Kimsenin kafasını kesmeğe cesaret edemediğini gören Şimr, hemen kılıcını çekip Hüseyin’in kafasını gövdesinden ayırdı. Askerler gerek Hüseyin’in başsız bedenini ve gerekse çadırdaki karısı, kızı, oğlu ve yakınlarının karısı çocuklarını yağmaladılar. Hüseyin ’in kesik başını alan Şimr, hasta olduğundan savaşa katılamıyan oğlu Ali (Zeynelabidin) ve kadınlarla çocukları çıplak develere bindirip kafile halinde Şam ’da haber bekleyen Yezid’e götürdü. Aynı Şimr ’in 656’daki Sıffin savaşında Ali ’nin yanında olarak Muaviye ’ye karşı çarpıştığı bilinmektedir.

Kerbela Matemi Sözleri

Benim bu yaramda Ali yarası Yüz bin tabip gelse bulunmuyor çağresi Kerbela da şah Hüseyin ‘in yarası Söyle gönlüm söyleyaran nerende.

Kerbela Matemi İslam dünyası Kerbela’yı anlayabilmesi için önce Yezidin ne olduğunu anlaması lazım.

Lanet olsun yezide

Gelipdi gene muharrem ayı Dillerdedi benim ağamın adı Bu yerler gökler Hüseyn’e ağladı Hüseyn’i sevenler sinesini dağladı

Kerbela Matemi Sözleri

Kerbela Matemi Sözleri

Açma kanatlarını, engel olma Arş’ıma, Mevla’dan ayrı kalmak, bir bela olsa gerek. Her karış toprağında, Ali çıkar karşıma, Aşıklar secdegâhı, Kerbela olsa gerek.

İmam Hüseyin (a.s) direnişin, mukavemetin en yüce ismi ve en yüce aşkıdır. Esselamu aleyke ya eba abdillahil hüseyin

Selam olsun Alemlere Rahmet iki cihan güneşi Peygamberimize ve katledilirken Yezid’e Eyvallah etmeyen torunu Hüseyin’e..!

Kimdir ki hüseyin alem ona divane olup, Bu ne şemdir ki Canlar ona pervane olup

Zilletense öldürmek daha iyi ,zillet ise cehennem ateşine girmekten evladır

¸¸•*`❀  Hicri Yılbaşı Kutlama Mesajları  ¸¸•*`❀

Bin kere ölsek yine dirilsek canlarımız sana feda YA HÜSEYİN !

Seni umut edip akan ne hoş gözyaşlarım var

Kerbela; gönüllerimizi dağlar

Sıra HUSEYN’e geldi… meydana gitmek üzereydi 9 felek galeyana geldi 2 cihanda O’na ağladı…

İmam Ali (a.s) Kerbelâ toprağına hitaben şöyle buyurdu: “Ne de güzel kokuyorsun ey toprak! (Kıyâmet) günü senden bir kavim ayağa kalkacak hesapsız cennete girecekler.” https://www.sozlervadisi.com/guzel-sozler/kerbela-matemi-sozleri.html

Bugün mah-ı Muharremdir, muhibb-i hanedan ağlar. Bugün Eyyam-ı matemdir, bu gün ab-ı revan ağlar. Hüseyn-i Kerbela’yı elvan eden gündür. Bugün Arş-ı muazzamda olan âli divan ağlar.

Kanımla yükselecekse ceddim Muhammed’in dini, Ey Kılıçlar! Doğrayın beni, alın bedenimi

Bin kere mazlum olsak bile bir kere zalim olmayacağız!

Düştü Hüseyn atından sahra-ı Kerbelâ’ya Cibril var haber ver sultan-ı Enbiyâ’ya.

Kanın kılıca galip geldiği yerdir Kerbela…

Hüzücü Kerbela Matemi Sözleri

Âbidân-ı Mustafayız Biz Hüseynilerdeniz Allah Aşıkân-ı mürtezâyız Biz hüseynilerdeniz Allah

Bu topraklarda ancak Ehlibeyt sevgisiyle bir araya gelirsek vakdet olacak.

Kerbelâ’yı cinayet öyküsü bilme! Onda bir sayfa var ana sütü kadar ak olan. Orada kahramanlar kâh Ali oğlu Hüseyin’dir, kâh Fâtıma kızı Zeyneb

Kerbela hak aramanın ve özgürlüğün destanıdır. Sabrın, teslimiyetin ve adanmışlığın azametidir.

Siz Yezîdî, siz pelîdî, biz Hüseynî, biz şehîdî, Siz butlânî, biz hakkânî; Siz bir taraf, biz bir taraf.

Mah-ı muharrem erdi dem-i matem oldu ah Oldun bu ayda gün gibi pinhan ya Hüseyin

Kerbela Matemi denilince aklıma Hz.Fatıma’nın ciğer paresi, Efendimizin(sav) göz nuru torunu Hz.Hüseyin’in Kerbela çölünde susuz kalması ve “Bir bardak soğuk su içen beni hatırlasın” sözü gelir.

¸¸•*`❀ Hz. Hüseyin Sözleri Kerbela ¸¸•*`❀

Bu yollar yordu meni. Yordu öldürdü meni. Men bunlardan babamı istedim ama mamertler vurdu meni .

Hardasan babacan! Yandı Yareli Gelbim Menim. Dözmez oldum Hicranına, Ölüp Ekber Abim Menim. Sen Geden Günden Beri Bes Hanı Esgerim Menim.

Kerbela Matemi İslam ümmetinin ortak matemidir!Bu matem tarihin ki en karası Otuz üç yer kanar derin yarası Muhammed torunu ali balası Hüseyin Hüseyin derim ağlarım

Susuz çölde can verdiler Ölümü görüp gittiler Yetmiş iki kişiydiler Selam sana Ya Hüseyin.

Çöl yazıda ekilmiş bir kara duman Dumanın içinde İmam görünür Abbas at üstünde vermiyor aman Yezidin askeri yaman görünür sozlervadisi.com Abbas’ın giydiği keten gömlektir Gömleği soyulmuş kolları yoktur Bir değil beş değil yarası çoktur Abbas’ı vuranlar elbet sürünür

İzzet ve şeref uğruna ölmek, ölümsüz bir hayata kavuşmaktır; zilletle ve şerefsizce bir hayat ise mutlak ölümden başka şey değildir.

Kerbela Matemi Kısa Sözler

Söyle Hüseyin e ey seba kerbübelaya gelmesün Gelse düşer bu deştide derd ü belaye gelmesün

Risalet gül gülistanı, nübüvvet bağu bostanı Hüseyni ol nuristanı gören Pir ü civan ağlar Güruh-i hanedana Lütfiya kurban ola canım İla yevmil kıyame can ile ehl-i iman ağlar.

Kanın, kılıca galip geldiği gündür Aşura!

Sözün bittiği yerde Aşk başlar, yani Hüseynî fedakarlık, Hüseynî şehadet!

Kerbela Matemi Anlamlı Sözleri

Kerbela Matemi Anlamlı Sözleri

Yezit dedi: ”Ya ölüm! Ya biat! ” Hüseyin: de ki ”Ölüm var! Yok ki biat! Ayyaşa, sarhoşa edilmez biat! ” Hüseyinime yezidler hiç acımadılar Fatıma Anamın ciğerini yaktılar Kerbela çölünde şehit ettiler

Biz’ler Adem’den bu yana…! Kabil’e karşı Habil’i Nemrud’a karşı İbrahim’i, Firavun’a karşı Musa’yi, Ebu Cehil’e karşı Muhammed’i Yezid’e karşı Hüseyin’i duruş ortaya koyan mazlumların safındayız…

İlahi kabul et bu kurbanımı Oklanan Ali asgarım’dır

Hüseуin’in Aԁı kalԁı ԁillerԁe başı ellerԁe na’şı çöllerԁe

Söyleginen getirmesün Küfe ye nazlı Ekber i Zülm ile qanına batar türre yi misk-i enber

Haykırmak Bir Yana, İnlemekten Bile Mahrum Diller Neredeyse KERBELÂ Oradadır!.

Kerbela kerbela’da kalırdı eğer Zeynep olmasaydı…

Kerbela olayı insanın aşkın(yüce) hali ile bataklık halinin ayrıştırılma olayıdır

Ki dünya, ahireti kaybetmeye değmez Zehranın evlatlarından uzak kalmaya değmez.

Kimdir ki bu hüseyin alem ona divane olup Bu ne şemdir ki canlar Ona pervane olup

Sakın ola Alevim sunniyim Diye Kervanı Bölme .! Bu Kervan Peyğamber kervanı Bölme !

Aliyi seviyorum Alici değilim Ömeri Seviyorum Ömerci Değilim Osmanlı Seviyorum Osmancı Değlm Ebu bekri seviyorum bekirci değlm Ben Onların Sevdiği Hz peyğamber Ve Allahın Yolunu Seviyorum..!Kerbela’da uçan dertli turnalar Bakın Hüseynime yarelendi mi…

Yandı aşıkların kalbi, gurbetinden senin Hüseyin, Bellidir mazlumiyetin, türbetinden senin Hüseyin

Kerbela Matemi yasimizda gözyasimiz da tek yürek

Duygusal Karbela Matemi Mesajları

Men Zeyneb’em başda yeddi qaram var,Heç bilmirəm haralıyam, haram var?

İmam Huseyn (a.s) hak, adalet ve özgürlük için, Allah için, İslam için şehadet şerbetini içti. İnsanlığı özgürleştirmek için, insanlığın değerini korumak için.. Peki bu kavram hiçbir zaman eskiyip unutulur mu? Hayır! Asla!

Senin derdin bağrımı deldi Ah hüseynim vah hüseynim

Kerbela Matemi

Kerbela Matemi

Kerbela olayı sadece Şia’nın kınadığı bir olay değildir. Sünni ve Şia dünyasının beraberce karşı durduğu hazin bir katliam hadisesidir..

Suyu sana haram kılanın, ahireti susuz olsun Ya Hüseyin! Dedenin öptüğü boynuna hançer vuranın, ateşi derin olsun Ya Hüseyin!

Kerbela,yeniden var olmak için atılmış ölümüne bir adımdır,ölümüne bin adımdır.Âşık olmanın adıdır ölüme en Yücenin hatırına

Kerbela Matemi ayrıştıran değil, birleştiren bir zemindir. Ülkemizin ve bölgemizin birlik harcı İmam Hüseyin sevgisidir. Bu gemi, bizi kurtuluşa erdirecektir.

İster alevi ol ister sunni ol ister caferi peygamber torununa yapılan kıyametenkadar unutulmaz

Men dil açandan demişem ya HÜSEYİN…

Kerbela bizim denenmiş ve ölümsüz modelimizdir

Yel Yatar Tufan yatar yatmaz Huseynin perçemi! Esselamu Aleyke Ya Ebaebdillahil Huseyn aleyhisselam

Bu Hüseyin kimdiki alem hamı divanesidir Bu nece şemdiki canlar hamı pervanesidir

Kûfeliler de korkmuştu. Unutma!.. Korkanlar dostlarını terk ederler…

Kerbela çölünԁe susuz kalԁık, zalimin zulmüne boуun eğmeԁik..

O zaman beni de kucağına al sana gelen okların bazıları bana gelsin baba.

Hüseynin aşigiyem eşgim izzetimdi menim. Ağama gurban olum ismi tegetimdi menim. Hüseyine ağlamasa neynirem bu gözleri men.

Neden ey belalı sahra sana Kerbela diyorlar? Tüm insanlar kanlı müsibetine ağlıyorlar…

Çakal sürüsü gibi üşüsdüler peygamber evlatlarının başına….

Huseynin kanı dini ayakta tuttu

Aşk ile başlayan bu yolculuk zillete boyun eğmedi ..


Dini Sözler kategorisinde en güzel Kerbela Matemi Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Hacı Bektaş Veli Özlü Sözleri , Hz. Ali Anlamlı Sözleri 

Share this:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.