Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluş Mesajları , Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sözleri

0
75
views
Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kuruluş Sözleri

Yavru vatan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşu için hazırladığımız yazımız ile sizler ile birlikteyiz. 1974 yılın da Barış harekatı ile başlayıp Kıbrıs’ ın kuruluşu ile biten devreyi güzel kutlama mesajları ile kutlayalım dedik..

Güzel bir günde Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluş Yıl Dönümü Mesajları , Kıbrıs ‘ın Kuruluş Yıl Dönümü Mesajları, Kuruluş Yıl Dönümü Mesajlarını yazımız da sizlere sunuyoruz.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşu

Türkiye Cumhuriyeti, bir toplumun toplumsal hak ve hürriyetine sahip olmadan, ferdî hak ve özgürlüklerinin söz konusu olamayacağını bütün dünya ülkelerine bir defa daha tarih önünde göstermek, Türkiye’nin tarihi ve milletlerarası antlaşmalarından doğan yasal garantörlük hakkını kullanmak sureti ile kahraman Türk Silâhlı Kuvvetleri’nin Kıbrıslı Türk mücahitleri ile birlikte sonuçlandırdığı ve Kıbrıs Türklerine huzur, barış, güvenlik ve özgürlük ortamı içinde yaşama imkânı sağlayan Barış Harekatı’nı 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirmiştir. Bu harekat sonucunda Kıbrıslı Türklerin can ve mal güvenliğini sağlamak ve Kıbrıs adası üzerindeki antlaşmalardan doğan yasal haklarını kullanarak, Türk ordusu Kıbrıs adasına yerleşmiştir.

Barış Harekatı ile Kıbrıs’ta yeni bir coğrafya ve yeni bir siyasî zemin oluşturulmuştur. 20 Temmuz 1974 Türk Barış Harekatı ile oluşturulan yeni zemin üzerinde; adanın kuzey kısmında, 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, adanın güney kısmında da Güney Kıbrıs Rum Devleti kurulmuştur. İngiltere ise, bir politik manevra ile Kıbrıs adasına yerleşmiş, adanın idaresindeki basiretsizliği ile adada yaşayan iki toplumu birbirine düşürmüş buna rağmen, adadaki askerî üstlerini koruyarak Kıbrıs adasında kalmayı başarmıştır. Onun için önemli olan; her zaman için Akdeniz’de bir güç olarak kalmayı sağlamaktır ve sonunda onu da başarmıştır.

20 Temmuz 1974 tarihinden sonra Türk yönetimi yeni sınırlar içinde düzenini kurmaya başlamış ve 13 Şubat 1975 tarihinde “Kıbrıs Federe Devleti’ni kurmuştur. Uluslararası hukuka göre, devlet olma vasfına haiz olan bir durumda bulunulmasına rağmen milletlerarası alanda tanınma talebinde bulunmamıştır. Çünkü, her türlü haksızlığa rağmen “Federal Kıbrıs Cumhuriyeti”nin kurulmasına zemin hazırlamak gibi bir iyi niyet gösterme çabasında idi. Oysa Rumlar her türlü görüşmelerinde Türkleri azınlık statüsünde görmek istediklerini beyan ederek, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndan 13 Mayıs 1983 tarihinde tek taraflı olarak kendi lehlerinde karar çıkartmışlardır.

Bulunduğu hukukî konum sebebi ile self-determinasyon hakkını kullanma yetkisine sahip olan Kıbrıs Federe Devleti bağımsızlığını 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurarak ilân etmiştir.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluş Sözleri

Her bayrak kıskansın Hilal ve Yıldız’ını. Her renk hasretle ansın, Ak’ını Kırmızı’nı

“Hürriyeti tadınca yeni doğmuş gibi sevinçliyiz.”

 “Biz milliyetçiliği sokak duvarlarına değil, Kıbrıs’ın topraklarına yazdık. “ / Bülent Ecevit

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluş

Gökyüzüne bakıp hilal ve yıldız görünce yeryüzündeki tüm Türklere dua yollayanlar da Kadim Türk Milletidir

Ne mutlu bağımsız devletimizi kuranlara, ne mutlu devletimizi büyük bir inançla ve kararlılıkla savunanlara

Kıbrıs konusunda Rumların uzlaşmaz tutumları ve sorunu kendi istedikleri şekilde çözmek için çalışmaları Kıbrıs Türklerini kendi kararlarını almaya itti. Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisi 15 Kasım 1983 günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kurulduğunu ilan etti.

Sayfalarımız >>> Türk Dil Bayramı Mesajları

Varoluş ve özgürlük mücadelemizi devlet kurarak taçlandırdığımız için sevinçli ve gururluyuz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğünün, egemenliğinin, vatanına sahip çıkışının adıdır. Varmak istediğimiz ve vardığımız en güzel, en ileri noktadır.  Şimdi görev onu yaşatmak ve yüceltmektir

Kıbrıs Türklerini Helen hegemonyası altında yaşayan küçük bir azınlık durumuna düşürme gayretlerine karşın 35’inci kuruluş yıl dönümünü idrak etmemiz, Cumhuriyetimizin ebediyen var olacağı gerçeği kesinlik kazanmış mutlu bir geleceğin güvencesidir.

Şehitlerimizin kanı ile sulanan bu topraklar bize en büyük mirastır

Anadolu toprakları gibi şehit ve gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş Osmanlı’dan miras ata yadigârı bu topraklar, bugün de Türkiye Cumhuriyetinin güvencesi altında, her daim ondan aldığı güç ve destekle sürekli gelişen, güçlü temellere sahip olmuştur

“Kıbrısa Dikkat Ediniz, Bu Ada Bizim İçin Çok Önemlidir!  / Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluş Yıl Dönümü Mesajları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun! Vatanımız uğruna hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin bağımsızlığını ilan ettiği bu mutlu günde olduğu gibi, ülkemiz her zaman Kıbrıs Türklerinin yanında olacaktır. 35. kuruluş yıldönümün kutlu olsun


  • KKTC 35 yaşında!! Başta kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olmak üzere; tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz.. Gazilerimize saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz..

Fırat ve Nil arası yahudilerin olana dek dünyada kan durmayacak diyen siyonistlere karşı, Türkiye olduğu müddetçe Fırat ve Nil arası size yar olmayacak demenin adıdır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.. 35. Kuruluş yılın kutlu olsun https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/kibris-turk-cumhuriyetinin-kurulus-yil-donumu-mesajlari.html


Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluş Yıl Dönümü Mesajları

KKTC ‘nin 35. kuruluş yıldönümünde kardeş Türk Devletimizin ilelebet hür ve bağımsız yaşamasını diliyorum


Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 35. yıldönümünü kutluyor, huzur ve refah dolu nice yıllar diliyorum.


Bugün 15 Kasım 1983 tarihinde bağımsızlığına kavuşmuş olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35. kuruluş yıl dönümü Kutlu olsun..


15 Kasım 1983’te, Kıbrıs Türk Federe Devleti meclisinin oy birliği ile almış olduğu karar sonucunda kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşu bir kez daha kutlu olsun. Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacak.


Sayfalarımız >>> Dünya Barış Günü Mesajları


Sonsuza Dek Yaşatmak En Başta Gelen Görevimizdir. Rauf Denktaş ve Arkadaşlarını Sonsuz Gönül Borcu ve Saygıyla Anıyorum.


Doğum Günün Kutlu Olsun ‘ KKTC ‘


Adada barışın,istikrarın,adil ve kalıcı bir çözümün yegane temsilcisi olan KKTC’nin kuruluşunun 35. yılını kutluyor,güven ve refah dolu nice yıllar diliyorum.Türkiye dün olduğu gibi bugün ve yarın da adanın asli unsuru olan Kıbrıslı soydaşlarımızın yanında olmaya devam edecektir


Cumhuriyetimizi  koruyacağımıza,  dıştan gelecek tüm baskılara karşı olduğumuzu ve Kıbrıs Türk halkını temsil eden Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olduğumuzu tekrar kaydeder, şehitlerimizi rahmetle anarız


15 Kasım 1983 yılında kurduğumuz Genç Cumhuriyetimizin kuruluşunun 35 . yıldönümünde tüm halkımızın özgürlük ve bağımsızlık bayramını en içten duygularla kutlarım.


KKTC’nin kuruluşunun 35’inci yıl dönümünde kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş’ı, “Biz milliyeyçiliği Kıbrıs’ın Beşparmak Dağlarına yazdık” diyen Sayın Bülent Ecevit’i ve bağımsızlık uğruna şehit düşen kahraman evlatlarımızı saygı ve minnetle anıyorum.


Türk’ün bâlâsı kurt olur, Bastığı yer yurt olur! 35. yaşgünün kutlu olsun; Türk Yurdu KKTC …


KKTC 35.kuruluş yıl dönümü kutlu olsun Hepimizin,Dertsiz,Tasasız Mutlu Günleri olsun


  • Kıbrıs Türk halkının yıllar süren özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi sonunda, kendi kaderini tayin etme temelinde ilan edilen KKTC’nin 35. kuruluş yıldönümünü büyük coşku, heyecan ve gururla kutluyoruz

“Biz milliyetçiliği Kıbrıs’ın dağlarına yazdık” diyen Karaoğlan’ın emaneti yavru vatan güzel adanın 35. kuruluş yıldönümü kutlu olsun


KKTC Seni yaşatmak boynumuzun Borcudur. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun


Kıbrıs Şiirleri Sayfamız da

KIBRIS

Kaç yıl geçti Kıbrıs zafer gününden
O zaman halk bezgin düşman zulmünden
Mücahit direndi, ilk Erenköy’den
Düşman tokat yedi Cengiz Topel’den.

Gaziler toprağı, şehitler yurdu
Ecevit emrini tüm dünya duydu
Hedef Girne dedi, yürüsün ordu
Her köşesi cennet yavru vatanın.

Doktor Fazıl Küçük, Denktaş’ı vardı
Rauf’um dünyaya kafa tutardı
En büyük Türk’tü o, Atatürk ardı
O korur kollardı yavru vatanı

Düşman durmaz sık sık haber yolluyor
Emperyalist güçler onu kolluyor
Milletin sabrını durmaz zorluyor
Korur gözetiriz yavru vatanı. (Adem Koçyiğit)


KIBRIS

Sen cüretim, cesaretim, onurum, gururum,
Yarım asırlık uykudan uyanan şuurum…
Sen, çelik ellerle kavuştuğum huzurum,
Sensin candan aziz varlığım, gönül sürurum.

Cezbene kapılmıştı bir zaman kırk yiğidim,
Bağrında uyuyor ‘Hala Sultan’* mücahidim,
Uğrunda can vermişken yetmiş bin şehidim,
Yolundan dönenler alçaktır Allah şahidim.

Ordular sürseler üstüma BM damgalı,
Olsam ne çıkar bütün dünya ile kavgalı,
Söndüremezler yüreklerde yanan mangalı,
İndiremezler Ay-yıldızı Akdeniz dalgalı…

‘Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez’
Bayrak inerse, bağrımızda ağrı dinmez,
Hilâlin parlamasına hangi Türk sevinmez? 
Milletiyle ancak alnı karalar övünmez.

Göğe çıkınca dulların, yetimlerin ahı,
Uçmuştu Cengiz Topel, ki, pilotların şahı,
Geziyorken üstünde ulu ceddin ervahı,
Uğrunda feda olsun nice Cengizler dahi.

Büyüyecek güneş kadar, şimdilik bir mumsun,
Bırak, bütün dünya yalnız kalacağımı umsun,
Ötelere taşıyacak en yakın ufkumsun,
Sen namusum, şerefim, mazluma umudumsun.

Akın ederlerse Maraş Kahraman olacak,
Yeşilyurt, Güzelyurt yeniden vatan olacak,
Türk’e kefen biçenin sonu hüsran olacak,
Ölürken dileğimiz, ‘susmasın ezan! ‘ olacak,
Yaşarken hedefimiz şanlı Tûran olacak. (İsmail Hakkı Cengiz)


KIBRIS Şehitleri Marşı

Vatan için can veren Kıbrıs şehitleriyiz
Özgürlüğümüz için canlar feda ederiz

İndik Girne şehrine,hak gelecek yerine
Önce insanca sorduk kalleşler fikriniz ne

Elli yıllık maziyi tazeleyin dediler
Şahlanan Türk durur mu madem ki istediler

Kanım kaynar durmazdı,bu günleri bekledik
Zafer yüklü yurduma,yeni zafer ekledik

Seni bu günler için büyüttüm dedi annem
Dosta canımız feda düşmanın yolu cehennem

Bir çukura atılmış silahsız masum bir köy
Alçak,kalleşlik yapma mehmetçiğe karşı koy

Ok yaydan çıktı artık havada tutamayız
Duracak yerde durduk ileriye varmayız

Atatürk’ler Fatih’ler Yavuz’lar Kanuni’ler
‘Her zaman ve her yerde zafer Türk’ün’ dediler

Kimi karada kaldık kimimiz denizdeyiz
Şanlı Türk bayrağının gölgesinde yerimiz

Dünya bir daha gördü Türk’ün başı eğilmez
Düşman nerde biz orda,bize ‘öldü’ denilmez (Fevzi Okumuş)


Kıbrıs Destanı

Meclisimiz karar almaya gitti,
Buna bazıları itiraz etti,
Bir gün sonra geldi imzayı attı,
Milletine, Meclisine maşallah

Türkoğlu unutma aziz atanı,
Ondan sonra gelir cumhurbaşkanı,
Ordular kurtarın yavru vatanı,
Mazlumlara yetişene maşallah

Antlaşmayı Cenevre’de başlattı,
Yanaşmadı düşman biraz uzattı,
Parolayla, Ayşe tatile çıktı,
Türk Milleti zekâsına maşallah

Başbakan Ecevit emrini verdi,
Bir anda ordular Kıbrıs’ı sardı,
Askerin başında Semih Sancar’dı,
Türk ordusu birliğine maşallah

Kıbrıslı soydaşlar bize muhtaçtı,
Hava, Deniz, Kara hücuma geçti,
Düşman mevzileri terkedip, kaçtı,
Türk ordusu yüreğine maşallah

Uçaklar hazırdı her an uçmaya,
Yunan, Rum alışık suya düşmeye,
Hemen emir verdi Emin Alpkaya,
Gelişine, dövüşüne maşallah

Denizden geliyor Kemal Kayacan,
Milletin ruhunu sardı heyecan,
Şehitler versek de sağ olsun Vatan,
Şehidine, gazi’sine maşallah

Karadan yürüdü Eşref Akıncı,
Düşmanın karnına doldurdu sancı,
Bu Vatan Bizimdir belle yabancı,
Vatanıma, Bayrağıma maşallah

Paraşütçü komandolar uçuştu,
Tırmandı dağlara, engeli aştı,
Bunu gören bütün Devletler şaştı,
Türk ordusu, varlığına maşallah

Dememe bakmayın bir vatandaşım,
Her şeyden ileri toprağım, taşım,
Şu anda çarpışır, iki kardeşim,
Anasına, Mehmet’ine maşallah

Salih’im sözümü tüm dünya duya,
Yetmez gücün bu Millete, Orduya,
Milletçe askeriz, asker, orduya,
Türk ordusu varlığına maşallah (Recai Mert)


Özel Günler kategorisinde  en güzel Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluş Yıl Dönümü Mesajlarını hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Ankara’ nın Başkent Oluşunu Kutlama Mesajları

Share this:

Facebook Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here