Kürtçe Nevruz Kutlama Mesajları , Kürtçe Mesajlar , Aşk Mesajları Kürtçe , Kürtçe Bahar Kutlaması

0
68
views
Kürtçe Nevruz Kutlama Mesajları

Kürt kardeşlerimiz Bahar’ın başlangıcı olarak kutlanan Nevruz Bayramı bugün ülkemizde coşku ile kutlanacak. Baharın gelişinin kutlandığı Nevruz bayramı 21 Mart tarihinde kutlanırken bu kutlamalarla bahar ayı başlamış oluyor. İşte Kürtçe Nevruz Mesajları…

Kürtçe Nevruz Mesajları yazımız da; kürtçe mesajlar, kürtçe iyi geceler mesajı, kürtçe anneler günü mesajları, kürtçe doğum günü mesajları, kürtçe sevgililer günü mesajı, kurtce yeni yil mesajlari 2019 bulunmaktadır.

Kürtlerde Nevruz

Birçok Kürt şair ve yazarın da eserlerinde yer alan Nevruz’u Kürtler 21, 22 ve 23 Mart’ta kutlarlar. Bu bayram ile Kürtler çoğunlukla şehir dışındaki bölgelerde ve açık alanlarda bir araya gelir ve gelmekte olan ilkbaharı kutlarlar. Kadınlar rengarenk elbiseler giyerler ve başlarına pullarla süslenmiş ışıltılı örtüler örterler. Topluluk büyük bir ateş yakar ve bu ateşin etrafında dans ederek ya da üstünden atlayarak büyük bir coşkuyla bu bayramı kutlarlar.

Kürtçe Nevruz Mesajları

Kürt yazar Musa Anter’e göre Nevruz aslında Kürtlerde ilk başlarda 31 Ağustosta kutlanıyordu ancak daha sonra Arap Takviminin kabul edilmesiyle bu kutlamalar Mart ayına kaymıştır.

Nevruz kutlu olsun” Kürt dillerinde şöyle söylenir: Kurmanci: Newroz pîroz be!, Zazaca: Newroz pîroz bo, ve Sorani: Newroztan pîroz bêt.

Demirci Kawa Efsanesi

Kürtlerde nevruzun Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandığına inanılır. Fars mitolojisindeki Kawa efsanesinin Kürt versiyonuna göre, günümüzden 2500 yıl öncesinde Zuhak (Bazı kaynaklara göre Dehak)adında Asurlu çok ama çok zalim bir kralın altında yaşayan Kawa adında bir demirci vardı. Bu kral tam bir canavardı ve efsaneye göre her iki omuzunda da birer yılan bulunuyordu. Her yıl bu iki yılanı beslemek için Kürtlerden iki genci sarayına kurban olarak getirtip aşçılarına bu iki çocuğu öldürtüp beyinlerini yılanlarına yemek olarak verdiriyordu. Aynı zamanda bu canavar kral ilkbaharın gelmesini de engelliyordu. En sonunda bu zulümden bıkan ve bir şeyler yapmak isteyen Armayel ve Garmayel adlı iki kişi kralın sarayına mutfağa aşçı olarak girmeyi başarırlar ve Kralın yılanlarını beslemek için beyinleri alınarak öldürülen çocuklardan sadece birini öldürüp diğerinin gizlice saraydan kaçmasına yardımcı olurlar. Böylece ellerindeki bir insan beyni ile kestikleri bir koyunun beynini karıştırarak yılanlara vererek her yıl bir çocuğun kurtulmasını sozlervadisi.com sağlamış olurlar. İşte bu kaçan kişilerin Kürtlerin ataları olduğuna inanılır ve bu kaçan çocuklar Kawa adlı demirci tarafından gizlice eğitilerek bir ordu haline getirilirler. Böylece Kawa’nın liderliğindeki bu ordu bir 20 Mart günü zalim kralın sarayına yürüyüşe geçer ve Kawa kralı çekiç darbeleri ile öldürmeyi başarır. Kawa etraftaki tüm tepelerde ateşler yakar ve yanındakilerle birlikte bu zaferi kutlarlar. Böylece Kürt halkı zalim kraldan kurtulmuş olur ve ertesi gün ilkbahar gelmiş olur.

Kürtçe Nevruz Kutlama Mesajları

Adar e, dew li dar e, şivanî xwe mal e, kebanî bi kar û bar e. Newroza we pîroz be..!  – Mart’tır, ayran ağaçta, çoban evde, hizmetkar iş ve çalışmada. Newroz’unuz kutlu olsun..!


  • Newroz azadîye, newroz şînâtîye, newroz jiyane. Newrozâ we pîroz be    – Newroz özgürlüktür, Newroz yeşilliktir, Newroz hayattır. Newroz’nuz kutlu olsun.

Newroz sembola aşitîyê! – Newroz Bahârın müjdecisi, Kardeşliğin Sembolüdür


Kürt Nevruz Mesajları

Bihar bi Newrozê xweş dibe û Newroz bi dîtina we geş dibe. Newroza we pîroz be    – Bahar Newroz ile güzelleşiyor, Newrozda sizi görmekle alevleniyor. Newroz’nuz kutlu olsun.


Newroza we pîroz bê, hevî dikim Newroza azadî, aşîtî û birayetî bê.    – Newroz Bayramınız mübarek olsun. Newroz’un özgürlük, barış ve kardeşlik getirmesini ummuyorum


Cejna azadîyê, remza aştî û biratîyê, mizgîna biharê. Newroz li we pîroz be…  – Özgürlüğün bayramı, barış ve kardeşliğin sembolü, baharın müjdecisi. Newrozunuz kutlu olsun…


Bi Agirê Kawayê hesinkar, werin govenda Azadiyê û vê roja miqas bi tililili dest pê bikin. Newroza we pîroz be!  – Demirci Kawa’nın ateşiyle, özgürlüğün halayına gelin ve bu ender güne zılgıtlarla başlayın. Newroz’nuz kutlu olsun!


Sayfalarımız >>> Diyarbakır İle İlgili Sözler 


Newroza we pîroz be, azadî, aştî û wekhevî ne dûr bin. Tendurustî hebe, diyalog û xweşbînî serwer be  -Newroz’nuz kutlu olsun, özgürlük, barış ve umutla olsun. Sağlığınız, sıhhat ve güzellik sizlerle olsun.


B heviya jiyanek azad u wekhev Newroza We Piroz Be.  – Esit ve Ozgur yarınlar için Newrozunuz Kutlu Olsun.


Newroz mizgîna biharê ye, Newroz sembola aştîyê ye, Newroz cejna azadîyê ye… Newroz li we pîroz be…  – Newroz baharın müjdecisidir, Newroz barışın simgesidir, Newroz özgürlüğün bayramıdır… Newrozunuz kutlu olsun.


Newroza we pîroz be. Bi hêviya ku wek demsalan jiyan jî nû bibe, Bila hemû rojên we bihar bin   – Newroz’unuz mübarek olsun. Mevsimlerin yenilendiği gibi yaşamın da yenilenmesi umuduyla, tüm günleriniz bahar havasında olması temennisiyle..


Newroza we pîroz be. Em bona hezkirinê hatin afirandin, hêrs, şer tiştên çirkîn in. Em wek bawermend divê ruhê xwe têxin xizmeta bextewariya ruhên din.  / Newroz Bayramınız mübarek olsun. Bizler sevgi üzerine yaratıldık, nefret, kin ve kötü düşünceler üzerine değil. Biz inananlar ruhumuzu mutluluğumuzun/sevgimizin içinde yontmalıyız.


Hevalên û hogirên hêja Newroza we pîroz be  – Sevgili Dostum Newroz’unuz mübarek olsun.


Newroz mizgîna biharê, Newroz sembola aştîyê, Newroz cejna azadîyê ye Newroza we piroz be!  – Newroz baharın müjdesi, Newroz barışın simgesi, Newroz özgürlüğün bayramıdır.. Newroz’unuz mübarek olsun.


Adar e, dew li dar e, şivanî xwe mal e, kebanî bi kar û bar e. Newroza we pîroz be..  – Mart’tır, ayran ağaçta, çoban evde, hizmetkar iş ve çalışmada. Newroz’unuz kutlu olsun..!


Newroz baharın ve özgürlüğün müjdecisi, Newroz yaşamın ve umudun habercisi, Newroz kardeşliğin ve adaletin sembolü Newrozunuz Kutlu Olsun Newroz mizgîniya biharê û azadîyê ye, Newroz nişana jiyanê û hêvîyê ye, Newroz nişana biratî û edaletê ye Newroza We Pîroz Be


  • Newrôz azadiye, newrôz şînâtîye newrôz jiyane. Newrôzâ we pîrôz be.  – Newroz özgürlüktür, Newroz yeşilliktir, Newroz hayattır. Newroz’nuz kutlu olsun.

Bila her rojên we Newroz, Newroza we pîroz be   – Her gününüz Newroz, Newroz’unuz kutlu olsun.


Kürtçe Nevruz Kutlama Mesajları

Newroza we pîroz bê, hêvî dikim Newroza azadî, aşîtî û birayetî bê.  – Newroz Bayramınız mübarek olsun. Newroz’un özgürlük, barış ve kardeşlik getirmesini ummuyorum


Newroza we pîroz be. Em bona hezkirinê hatin afirandin, hêrs, şer tiştên xerabin. Em wek bawermend divê ruhê xwe têxin xizmeta bextewariya ruhên din.  – Newroz Bayramınız mübarek olsun. Bizler sevgi üzerine yaratıldık, nefret, kin ve kötü düşünceler üzerine değil. Biz inananlar ruhumuzu mutluluğumuzun/sevgimizin içinde yontmalıyız.


Anlamlı Kürtçe Nevruz Mesajları

Siba we bi xêr, Newroza we bimbarek be. – Sabahınız hayırlı, Newroz’unuz kutlu olsun.


‘Buhar bi Nwerozê xweş dibe û Newroz bi dîtina we geş dibe’ Newroza we pîroz be.  – Bahar Newroz ile güzelleşiyor, Newrozda sizi görmekle alevleniyor. Newroz’nuz kutlu olsun.


Sayfalarımız >>> Kürtçe Aşk Mesajları


“Newroza we pîroz be. Bi hêviya ku wek demsalan jiyan jî nû bibe, Bila hemû rojên we bihar bin.”  –  “Newroz’unuz mübarek olsun. Mevsimlerin yenilendiği gibi yaşamın da yenilenmesi umuduyla, tüm günleriniz bahar havasında olması temennisiyle..” https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/nevruz-ile-ilgili-sozler.html


Newroz dirûv û nîşaneya gelê Kurd e ku bûye bengiyê azadiyê; ew, çoş û xiroşa biharê ye. Bi vê boneyê ez Newroza we pîroz dikim.  – Newroz Kürt halkının özgürlüğe giden yaşam biçimidir; Newroz, mevsimlerin bahar ile şenlenmesidir. Bu sebeple Newroz’unuzu kutluyorum.


Newroza we pîroz be, azadî, aştî û wekhevî ne dûr bin. Tendurustî hebe, diyalog û xweşbînî serwer be!  – Newroz’nuz kutlu olsun, özgürlük, barış ve umutla olsun. Sağlığınız, sıhhat ve güzellik sizlerle olsun.


Hevalên û hogirên hêja Newroza we pîroz be.  – Sevgili Dostum Newroz’unuz mübarek olsun.


  • Bi Agirê Kawayê hesinkar, werin govenda Azadiyê û vê roja miqas bi tililili dest pê bikin. Newroza we pîroz be!  – Demirci Kawa’nın ateşiyle, özgürlüğün halayına gelin ve bu ender güne zılgıtlarla başlayın. Newroz’nuz kutlu olsun!

Bila her rojên we Newroz, Newroza we Pîroz be! – Her gününüz Newroz, Newroz’nuz kutlu olsun


Newroz E

Demsala bihar e
Roja nû ya adar e
Newroz e,newroz e
Cejina we pîroz be. 

Newroz e,newroz e
Sala nû ya bihar e
Nexşa meha adar e
Pîroz be,pîroz be. 

Ev cejina newroz e
Edlayî tev xwe tîne
Newroz e,newroz e (Têngîz Siyabendî)


Özel Günler kategorisinde  en güzel Nevruz İle İlgili Sözlerini hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Nevruz İle İlgili Sözleri Nevruz Baharı Kutlama Mesajları

Share this:

Facebook Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here