Madımak Katliamını Anma Yıldönümü Sözleri , Madımak Katliamı Mesajları

0
215
views
Madımak Katliamını Anma Yıldönümü Sözleri

Madımak Katliamını Anma Yıldönümü Sözleri

Terörün dili, dini, ırkı olmaz “Asla ve asla teröre ve provokasyonlara müsaade etmeden, insana, insanlığa yakışır şekilde Madımak Oteli‘nde yitirdiğimiz canlarımızı anacağız. Bu elim olayın ilimizde ve dünyada bir daha yaşanmaması temennisiyle herkesi sağduyuya ve hoşgörüye davet ediyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Madımak katliamı nedeniyle hazırladığımız yazımız da madımak katliamı sözlerini , madımak oteli neden yaktılar, madımak olayı gerçeği  sözlerini bulabileceksiniz.

İlginizi Çekebili  <<<< Hocalı Katliamı Mesajları

Madımak Olayları

Türkiye’nin bir çok yerinden binlerce insan Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’a gelmişti. Davetliler arasında dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in özel davetlisi olarak şenliklere gelen Aziz Nesin’de vardı.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk olay, etkinliğin yapılacağı tarih olan 2 Temmuz’da Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Paşa ve Meydan camilerinde çıkan gruplar önce etkinliklerin yapıldığı Kültür Merkezi’ne ulaşarak, bir gün önce dikilen anıtı tahrip etti. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.

Hızını alamayan ve sayısı yaklaşık 10.000’e ulaşan saldırgan grup, Kültür Merkezi’nden ayrılıp, bu kez Sivas Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grubun sayısı akşam saatlerinde 20.000’e yaklaştı.

Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve Madımak Oteli taşladı. Araçların yakılmasıyla başlayan yangın, ardından Madımak Oteli’ne sıçradı. Yangın nedeniyle, otele sığınmış olan aydınlardan, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok, Hasret Gültekin, Ozan Türkyılmaz’ın da bulunduğu 35 kişinin yanarak ya da dumandan boğularak yaşamını yitirdi.

Yangın sürerken, aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. Başından yaralanan Aziz Nesin‘i linç edilmekten araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü.

Yangın sırasında otelinden içinde kurtarılmayı bekleyen bu insanlardan 33’ü hayatını kaybetti. Olaylar sonucunda Madımak Oteli’ndeki 33 konuk, 2 otel görevlisi ile 2 saldırgan yaşamını yitirdi. Gene olaylar sırasında Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde bulunan Atatürk büstü tahrip edildi. Güvenlik güçleri kentte hakimiyeti ancak akşam saatlerinde, valilikçe ilan edilen “2 günlük sokağa çıkma yasağı” ile sağlayabildi.

Madımak Katliamını Anma Yıldönümü Sözleri

Can değil ağıt yakıyoruz. Unutursak kalbimiz kurusun!

“Boyun eğmem asla sana Yaksan bile bedenimi Ben doğarım küllerimden Gücün varsa durdur beni”

Yaşanan her katliam, çağdaşlığa, demokrasiye,laikliğe, barış içinde yaşama ve çok kültürlü dokuya yapılan saldırıdır. Madımak’ta yaşanan da ülkemizin ortak acısıdır. Madımak  Katliamının Yıldönümünü anıyorum.

Orada yakılan yalnızca masum insanlar olmadı, orada yakılan aynı zamanda insanlığın binyıllardır getirdiği insani değerler oldu. İnsanlığı tarihe gömen bir eylem yaptılar. O vahşetin acılarını hala bugün gibi içimizde taşıyoruz

O gün orada yaşananlar iman, izan ve vicdan sahibi kimsenin kabul edemeyeceği olaylardır. Bu olayların bir daha yaşanmamasını diliyorum. Madımak  Katliamının Yıldönümünü üzüntüyle anıyorum.

Bizi yakıp, duman duman, baktınız yetmedi mi, bir de alkış tuttunuz sonra birer masum olup çıktınız can veririz, can almayız, biz canız

  • Aleviler eğer Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Malatya, Sivas ve Gazi katliamlarına karşı hala barış, özgürlük, eşitlikten bahsediyorsa bu toplumumuzun Cumhuriyet ve demokrasiye olan bağlılığı ve inancından kaynaklanmaktadır Bu duygu ve düşüncelerle Madımak  Katliamının Yıldönümünü üzüntüyle anıyorum.

Kalbin varsa, türkü yakarsın. kalbin yoksa, insan…

Sivas Katliamını kin, nefret ve intikam için değil, bir daha olmaması için asla unutmayacağız

İlginizi Çekebilir <<<< 15 Temmuz Şehitlerine Sözler

İnsan yüzü güzeldir çirkindi bunlarınki İnsan yüzü sıcaktır soğuktu bunların ki Çirkindiler korkaktılar yarınsızdılar Geldiler itilerek girdiler irkilerek Kararttılar gecemizi Isırdılar karanlıkta kanattılar türkümüzü Kırdılar çiçekli dallarımızı.. https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/madimak-katliamini-anma-yildonumu-sozleri.html

Sıvası dökülmüş kahpe bir duvar gibi, Sivas’ı dökülmüş bir Türkiye kaldı içimizde

Yangın sürüyor hâlâ…

Sivas’ta Otel Madımak’ta yakılarak katledilen 35 canı hatırlama, anma ve unutmama günü…

Rahatsız ol, huzursuz ol, sürekli hatırla: Sivas’ı unutma!

Sponsorlu Bağlantılar

Hiç unutmam, hiç unutmam, hiç unutmam, Hiç unutmayın! insan nasıl direnir başka Hiç unutma!

Sivas Sivas ! Yiğitlik midir emanet cana kıymak ? Yiğitlik midir bir tutam ışığı kör bıçakla güneşten koparıp karanlığa kuban etmek ? Söyle, hangi kitapta vardır elleri kolları bağlıyı yakmak ?

  • Acıları 25 yıldır yüreğimizi kanatan, ellerinde yarım kalan umutla karanlıkları göğüslemiş, yanmaktan bile korkmamışların anısına saygıyla…

Sivas’ta, Madımak otelinde yakılarak şehit edilen 33 canımızı rahmetle anıyoruz. Suçları semah dönmek ve deyiş söylemekti. Anıları mücadelemizde yaşayacak! Zalimlere boyun eğmeyeceğiz!

Farklı düşünüyor, farklı inanıyor, farklı yaşıyor diye insan öldürülen ve çok daha kötüsü buna alkış tutulan bir dünyada insan henüz tam olarak insanlaşmamıştır.

Ateşi bulanlar utandılar Madımak’ı duyunca. Ateş utandı. Yakanlar ve yaktıranlar utanmadı insanlıklarından.

”Ah be annem…!” Masallarla büyüttün beni Gerçekten de anlattığın her şey masallarda olurmuş Büyüyünce anladım Canım yana yana… / Hasret Gültekin

Madımak Katliamı Sözleri

Kör kuyuların dibinde Yusuf’dum, Kerbela çölünde Hüseyin. Zindanlarda Cem Sultan, Sephalarda Pir Sultan. Ve Madımak ‘ta otuzyedi CAN. / Yusuf Hayaloğlu

Canları Umut’u Özgürlü’ğü Yaktılar Katlettiler Bu Ülke de defalarca ! Yine de Boyun Eğmedik Yolumuz Hak yoludur!

Onlar ateşe yazılan yazılar gibi, hep yüreğimizi yakacaklar.

Bizi Sivasta neden yaktınız?” Bir nesil bu sorunun altında ezildi, bilirmisiniz acısını? Bizi Sivasta neden yaktınız?

Nesimi yi, Altıok’u, Akarsu’yu, yaktılar.. Yetmedi… Hasret’i yaktılar… Ve Hasret bırakılan 37 canı.. Yok ettiniz mi sandınız bre alçaklar. sozlervadisi.com Onlar ölümsüz olurken, Ülkeyi karanlığa gömdünüz..

Unutursam Yanıp yanıp kül olaym! Unutursan Yanıp yanıp kül olasın Ey ateşe semah dönen yüreğim!

Bağlama dediğin üç tel bir tahta Ama boyun eğmemiş Ne taca, ne tahta

Nesimi olacağız, Pir Sultan olacağız, Hallaç olacağız; kollarımız iki yana düşecek ama yaşayacağız. Ebu Müslim olacağız, Hasan Sabbah olacağız, Seyid Rıza olacağız; Zalime Kılıç Çalacağız Ama Yaşayacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

İlginizi Çekebilir <<<< 1 Mayıs İşçi Bayramı Mesajları

Güneşin ak yüzüne, bir duman çöktü. Bir türkü çığlıkla ateşe düştü. Kuytu bir köşede bir çiçek küstü. Döktü yaprağını, boynunu büktü. Şu Sivas’ın elinde sazım çalınmaz. Güllerim yandı, yüreğim dayanmaz.

Ekilir ekin geliriz ezilir un geliriz bir gider bin geliriz beni vurmak kurtuluş mu

Şimdi benim bir han avlusunda  hiç bitmeyecek umutsuz kavgam,  soluyorsa başı önde yorgunluktan;  bil ki senin hep böyle umarsız,  yarını göze alamayışından.” 25 yıl önce iyi insanları yaktılar bu ülkede.

  • Sivas’ta yanan perdeler değildi ! Sivas’ta bir milletin vicdanı yandı ! 37 can sırf Alevi oldukları için yakıldı ! Sünniyim evet ama yobaz değilim insan severim ben,vicdanımla yaşayabilenlerdenim! Giden canlarımızı saygıyla anıyorum

Hor baktık mı karıncaya, Kırdık mı kanadını serçenin ? Ya nasıl kıyarız insana ?

İKİ GÖZÜM…. İKİ TEMMUZ…..

Ben diyorum ki ona: – Kül olayım Kerem gibi yana yana. Ben yanmasam, Sen yanmasan, Biz yanmasak, Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa.. / Nazım Hikmet

Şairler yakılıyorsa ülkende ,daha çok şiir oku çocuk Şairler yakılıyorsa ülkende, sende Sen de şiir yaz çocuk… / Hüseyin Yurttaş

Sivaslıyım dediğimde İlk sordukları Alevi misin?Sünni mi? Hem Alevi hem Sünniyim ben Yafta vurdular bize Yaktılar Madımağı Sordular yine fütursuzca “Yananlardan mısın Yakanlardan mı?” Ben söndürenlerdenim gardaş Bizim töremizde misafir yakılmaz Saygıyla anıyorum

Ceyrek asır önce bu ülkede 35 yazar, ozan, düşünür ve çalışan yanarak öldü ne yazık ki…

Üzerinden çeyrek asır geçen Sivas Katliamı’nda yitirdiğimiz canlarımızı saygıyla anıyoruz. Karanlık ellerle organize edilmiş olan bu katliamı bir kez daha lanetliyoruz.

  • İmam Caferi Sadîk’ın dediği gibi; “Kork O Mahkemeden ki; Hâkimin Kendisi Şahittir..! ” Ve reddi hakim şansınızda yok..

Gözü dönmüş cehaletin, çeyrek asır önce Madımak Otel’de yaktığı ateşi unutmadık, unutmayacağız. Fikirleri ve inanışları uğruna, Sivas’ta canice yakılarak öldürülen tüm aydınlarımızı saygıyla anıyorum.

Bugün benim yandığım gündür. Canımla darda kaldığım gündür.

“Ateş utandı ateş olduğuna, insan utanmadı insan olduğuna..” Sivas katliamında hayatını kaybeden aydınlarımız ve vatandaşlarımızı saygı ile anıyoruz,


Özel Günler kategorisinde  en güzel Madımak Katliamını Anma Yıldönümü Sözlerini hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Kut’ ül Amere Zaferi Kutlama Mesajları  İşçi Bayramı Sloganları

Share this:

Facebook Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here