Özlü Sözler

Alparslan Türkeş Sözleri

Alparslan Türkeş, Türk asker, siyasetçi, Başbakan eski Yardımcısı, Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu ve ilk genel başkanı. MHP genel başkanlık görevini 1969–1997 yılları arasında sürdürmüştür. En güzel Alparslan Türkeş sözleri ile buradayız.

Alparslan Türkeş sözleri yazımız da: Alparslan Türkeş sözleri Mhp, Alparslan Türkeş sözleri resimli, Alparslan Türkeş sözleri anma, Başbuğ Alparslan Türkeş sözleri, Alparslan Türkeş sözleri bizim yolumuz yer almaktadır.

Alparslan Türkeş Kimdir

Ülkücülerin başbuğu olarak adlandırılan Türkeş, aynı dönem Türk siyaset yaşamını etkileyen liderlerden biriydi. Türkeş Kuleli Askeri Lisesi ve Harp Okulu’nu bitirdikten sonra 1944’te yüzbaşı rütbesindeyken “Turancılık” davasından yargılandı. Dava sonunda aldığı ceza 1 yıldan az olduğu için orduya tekrar dönebildi. 1948’de Harp Akademisi’ni bitirdi. 1959’da albaylığa yükseldi. 27 Mayıs 1960 harekatının bildirisini radyodan okuduktan sonra adı sıkça duyulmaya başlandı. Bu dönemde Milli Birlik Komitesi içindeki görüş ayrılığı sonucu 14 üye ile birlikte emekliye ayrıldı. Bir süre sonra Hindistan’a büyükelçi müşaviri olarak gönderilen Türkeş, 1963’te yurda dönerek Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne (CKMP) girdi.

Alparslan Türkeş Sözleri
Alparslan Türkeş Sözleri

1965’te bu partinin başkanı oldu ve aynı yıl milletvekili seçildi. CKMP programını ünlü kitabı 9 Işık’taki görüşler doğrultusunda değiştirdi ve 1969’da partinin adını Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yaptı. 1975’ten sonra koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcılığı görevinde bulunan Türkeş 12 Eylül darbesi’nden sonra 4,5 yıl tutuklu kaldı. 1987’de siyaset yasağının kalkmasıyla birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi’ne (MÇP) girdi ve aynı yıl yapılan olağanüstü kongrede genel başkanlığa seçildi. 1991 genel seçimlerinde RP ile seçim ittifakı yapan MÇP lideri Türkeş yeniden parlamentoya girdi. Ancak, daha sonra MHP adını alan partisi 1995 genel seçimlerinde Türkiye barajını aşamadığı için Türkeş de parlamento dışında kaldı.

Alparslan Türkeş 4 Nisan 1997’de geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara’da vefat etti.

Alparslan Türkeş Sözleri

Kendinizi küçük görmeyiniz. Sizler büyük kuvvetsiniz. Vazifenizi hiçbir zaman unutmayınız. Kuvvet birliktir. Dâvamızın geleceği birliktedir. Birlik, beraberlik içinde olmaktır.

Fikir, iman, ülkü aşkı … İnsanları güçlü yapan bunlardır.

Cesaret, yüreklilik, atılganlık olmayan hiçbir dâva başarıya ulaşamaz.

Emirlere mutlak itaat lâzımdır. Laubali, gevşek, disiplinsiz, metotsuz kimselerle dâvamız yürümez. Her şeyde örnek olmak lâzımdır.

Alınan görevleri yapmak ve yapıldığını takip etmek lâzımdır. Millet hayatında başarı devamlılığa bağlıdır.

Türk aydınları için Batı’nın sığınması olmak bir ideal olarak benimsenmiştir. Milletimiz için bundan korkunç felaket düşünülemez.

Komünist sistemlerde halkın esaret altında oluşunun sebebi bir mülk sahibi olamamasıdır.

Bölünme kabul etmez, kutsal bir bütün halinde Büyük Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz…

MiIIî kaIkınmamızı gerçekIeştirmek, her Türk ferdini hür yapabiImek için Türk MiIIetini yeniden kurmak zorundayız. VatandaşIarımız arasında parti, mezhep, ırk ve böIge farkı gözetmeksizin karşıIıkIı sevgi ve saygıya dayanan bağIar dokuyacağız. https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/alparslan-turkes-sozleri.html

¸¸•*`❀ Sultan Alparslan Sözleri ¸¸•*`❀

Hürriyetin tek garantisi mülkiyettir.

İslâmiyeti ele alıp Türklüğü inkâr etmek ihanettir. Bunun tersi de aynı derecede gaflet ve ihanettir.

İnsanlar; yoksulluğa, açlığa, susuzluğa tahammül ederler. Fakat adaletsizliğe, hor görülmeye, aşağılanmaya ASLA müsaade, müsamaha etmezler.

Türk töresi, Türk üIküsünün ayrıImaz parçasıdır.

Başarı için muntazam plânlı çalışma yapmak lâzımdır. Son nefesimizi verinceye kadar çalışacağız.

Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.

Davalarımızın çözümü kendimize dönmek, sarsılmaz bir birlik halinde el ele vermek ve geceli gündüzlü çalışmaya girişmekle mümkündür.

Gençliğimizi büyük bir savaş beklemektedir. Bozgunculuğa, tembeliğe, ahlaksızlığa, cehalete, yalancılığa karşı büyük bir savaş.

Milliyetçi Alparslan Türkeş Sözleri

Bizim savunduğumuz Dokuz Işık’çı sistemin hedefi Türk Milletinin her ferdini mülk sahibi yapmaktır.

Türk Töresinin bir şartı da yüksek vazife duygusudur. Vazifeyi her ne pahasına olursa olsun yapmaktır. Diğer bir şart, toplum uğrunda her çeşit fedakârlığı yapmaktır. Millete hizmet yolunda şahsi menfaatlerden, şahsi zevklerden feragattir. Vazgeçmektir. Kişiler kendilerini millet için feda ederler. Türk Milleti’nin büyüklüğü böyle yükselecektir. Onu sizler yaşatacak, sizler yükselteceksiniz. Türk Töresinin en önemli bir gereği de sır saklamaktır. Sır saklamak…

Ülkücüler, insanlık âlemi içinde ne uşak olmayı, ne de başkalarını uşak olarak kullanmayı kabul etmeyen şerefli bir bayrağın taşıyıcısıdır.

Türk töresinin bir diğer şartı da haddini bilmektir. Haddim bilmek… Ne kendinizi dev aynasında göreceksiniz. Herkese yukarıdan bakacaksınız, ne de kendinizi aşağıdan göreceksiniz, aşağıdan bakacaksınız.

MiIIetIer yabancı kuvvetIerin orduIarı ve diğer maddi güçIeri tarafından yok ediImeden önce, manevi ve fikir güçIeri tarafından esaret atına aIınırIar. BöyIe bir topIumun esir ve yok oIması kesin haIe geIir.

İnsanIık âIeminin en şerefIi bir aiIesi Türk MiIIetidir. Dokuz Işık demek, Türk ÜIküsü demektir.

Ülküsüz insan çamurdan farkı olmayan bir varlıktır.

Bir fikre, bir ideolojiye, kendisinden daha üstün bir fikirle karşı çıkılır. Karşı fikir kaba kuvvetle ezilemez

Türk Devletinin yenilmez, zinde hayat gücü ve Türk Milletinin teminatı ve istikbali gençliktir.

Millî kalkınmamızı gerçekleştirmek, her Türk ferdini hür yapabilmek için Türk Milletini yeniden kurmak zorundayız. Vatandaşlarımız sozlervadisi.com arasında parti, mezhep, ırk ve bölge farkı gözetmeksizin karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan bağlar dokuyacağız.

TÜRKLÜK bedenimiz, İslamiyet ruhumuzdur. Ruhsuz beden ceset olur.

Bölünme kabul etmez, kutsal bir bütün halinde Büyük Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz…

Türkün en önemli vasfı teşkilâtçılığıdır.

Alparslan Türkeş Özlü Sözleri

Tanrı dağı kadar Türk, Hira dağı kadar Müslümanız.

Ahlâkçılık anlayışımız, Türk Ahlâkı ve Müslümanlık inancından meydana gelmiştir.

Dalından kopan yaprağın akıbetini rüzgâr tayin eder.

Zafer, asla mahvoldukIarını zannedenler tarafından kazanılamaz.

Hepiniz birer Türk Bayrağı’sınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.

Mevzu vatansa hepimiz ölelim. Mevzu makamsa hepiniz ölün

Benim Bozkurtlarım dik başlı değil Başı dik Anadolu çocuklarıdır.

¸¸•*`❀ Recep Tayip Erdoğan İçin Güzel Sözler ¸¸•*`❀

Benim evlatlarım dik başlı değil başı dik Anadolu çocuğudur

Türklük bedenimiz, İslamiyet ruhumuzdur. Ruhsuz beden ceset olur

Biz hikayemizi karanlıklara yazdık! İsteyen mum ışığıyla da okur! Lakin okumasını bilmeyene güneş bile fayda etmez! Biz nefes aldıkca! Alem’de şer oğuz ‘da er tükenmez…

Siz toprakta, ben de sizinle beraber toprakta… Siz Erciyes’in doruklarında, ben de sizinle beraber doruklardayım. Siz hapishanelerde, ben de sizinle beraber hapishanelerdeyim. Siz idam sehpalarının altındasınız, ben de sizinle beraberim.

Nerde o yiğitler ki gür  Sesleri ülkeyi bürür,  “Yürü!” dese dağlar yürür,  “Dur!” dese kalpler dururdu?

Vatan Ne Türkiye’dir Türklere Ne Türkistan ,Vatan Büyük Ve Müebbet Bir Ülkedir; Turan

Bizim söz’ümüz dosta tatlı düşmana kurşundur. Namert’e hançer, mert’e candır. Canımız dosta feda,düşmana beladır. Dostluğumuz yücedir ne alınır ne satılır, ölümünedir…!

Gönülleri birleşenler ölse de bir gün Gök kubbede kalacaktır seslerinden ün.

Dava adamı olmanın birinci şartı dava değil, adamlıktır. Dava öğretilir, adamlık öğretilmez


Özlü Sözler kategorisinde en güzel Alparslan Türkeş Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Muhsin Yazıcıoğlu ’ na Güzel Sözler , Atatürk İçin Söylenmiş Özlü Sözler 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatın.