Aşık Veysel Şatıroğlu Sözleri , Aşık Veysel Şatıroğlunun Özlü Sözleri , Dost Dost Diye Sözleri

0
582
views
Aşık Veysel Şatıroğlu Sözleri

Aşık Veysel Şatıroğlu Sözleri yazımız da ; Aşık Veysel Sözleri ve Şiirleri, Aşık Veysel Türkü Sözleri, Aşık Veysel Şatıroğlu Aşk Sözleri, Aşık Veysel Sözleri Resimli, Aşık Veysel Şatıroğlu Kısa Sözleri, Aşık Veysel Şatıroğlu Dost Dost Diye Sözleri, Aşık Veysel Şarkı Sözleri, Aşık Veysel Şatıroğlunun Özlü Sözlerini bulabilirsiniz. 

Aşık Veysel Şatıroğlu Hayatı Kısa

Aşık Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1884 tarihinde Sivas’da dünyaya geldi. Ailesinin kendisinden önce doğan iki kızını kaybetmesine sebep olan çiçek hastalığı, Aşık Veysel’i de vurdu ve henüz yedi yaşında sol gözünü kaybetti.

Aşık Veysel Şatıroğlu Anlamlı Sözleri

Sol gözünün ardından, geçirdiği bir kaza sonucu sağ gözünü de kaybeden Veysel, babasının hediye ettiği bir bağlama sayesinde, henüz genç yaşlarında müzikle tanıştı. Babasının yakın arkadaşı Aşık Ala tarafından eğitilen Aşık Veysel, bu eğitim esnasında Pir Sultan AbdalKaracaoğlan, Dertli gibi büyük halk ozanlarının eserlerini öğrendi.   

Veysel Şatıroğlu, I. Dünya Savaşı başladıktan sonra etrafındaki herkesin cepheye gitmesiyle iyice yalnız kalmıştı. Bu dönemde dertleştiği tek dostu sazıydı. Kendini iyice müziğe veren Aşık Veysel, savaş sona erdikten sonra Esma isimli biriyle evlendirildi. Bu evlilikten iki çocuğu oldu. Oğlunu eşi yanındayken, kızını da eşi onu terk ettikten sonra kaybetti. 

Folk edebiyatının hak ettiği değere gelmesi ve folk eserlerinin kaybolmaması için uğraşan Ahmet Kutsi Tacer, Aşık Veysel’in eserlerini kaleme alan ilk kişidir. Tacer tarafından aldığı davetiye ile Köy Enstütüleri’nde saz hocası olarak çalışmaya başlayan Aşık Veysel, Arifiye, Çifteler, Kastamonu ve Akpınar’da eğitim verdi. 

1965 senesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından müziğe katkılardan dolayı kendisine maaş bağlandı.Mustafa Kemal’e olan sevgisini her zaman dile getiren Aşık Veysel, kendisini görmek için binbir türlü zahmete katlanıp Ankara’ya gitse de, Mustafa Kemal’i görmesine izin verilmedi. Bunun sebebi hakkında türlü rivayetler bulunmaktadır. En yaygın görüşe göre, elbiselerinin köy tarzında olması ve şık olmaması yüzünden Mustafa Kemal’i görememiştir. 

Aşık Veysel, 21 Mart 1973 tarihinde, doğduğu köy olan Şarkışla, Sivas’da hayatını kaybetti. 

Aşık Veysel Şatıroğlu Sözleri

AIdanma cahiIin kuru Iafına, küItürsüz insanın kuIu yaIandır. Hükmetse dünyanın her tarafına, arzusu hedefi yoIu yaIandır. 


Çalıştım kadehim dolduramadım. Kimseye halimi bildiremedim. Gönlümün arzusunu aldıramadım. Dileğim hekime deyvermediler.  


  • Sevgisi içimde yaşayıp duran. NazIı güzeIIerin şirin İstanbuI. HayaIi kafamda hükümdar süren. Görmez gözIerime görün İstanbuI. 

Mecnun gibi doIanıyorum çöIIerde. HayaI beni yeIdiriyor yeI gibi. Ah çeker ağIarım gurbet eIIerde. Durmaz akar gözüm yaşı seI gibi. 


Aşık Veysel Şatıroğlu Güzel Sözleri

Ben giderim sazım sen kal dünyada. Gizli sırlarımı aşikar etme. Lal olsun dillerin söyleme yada. Garip bülbül gibi ah u zar etme.  


Allah birdir Peygamber Hak. Rabbül alemindir mutlak. Senlik benlik nedir bırak. Söyleyim geldi sırası. Kürt’ü Türk’ü ve Çerkes’i. Hep Adem’in oğlu kızı. Beraberce şehit gazi. Yanlış var mı ve neresi?  https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/asik-veysel-satiroglu-sozleri.html


Anlatamam derdimi dertsiz insana, Dert çekmeyen dert kıymetin bilemez. 


Dünyaya gelmemde maksat ne idi: Bir sadık dost.


Beni hor görme kardeşim. Sen altındın ben tunç muyum? Aynı vardan var olmuşuz. Sen gümüşsün ben saç mıyım? Ne varise sende bende. Aynı varlık her bedende. Yarın mezara girende, sen toksun da ben aç mıyım? 


Seversin, alırsın, karın olur / Seversin, alamazsın, karasevdalın olur. 


Sayfalarımız >>> Cemal Süreya Sözleri


Herkim olursa bu sırra mazhar. Dünyaya bırakır ölmez bir eser. Gün gelir Veysel’i bağrına basar. Benim sadık yarim kara topraktır. 


Cahil insan gül ise de koklama.  


Güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa. 


Dokuz ay koynunda gezdirdi beni. Ne cefalar çekti ne etti Anam. Acı tatlı zahmetime katlandı. Uçurdu yuvadan yürüttü Anam. Anaların hakkı kolay ödenmez. Analara ne yakışmaz ne www.sozlervadisi.com denmez. Kan uykudan gece kalkar gücenmez. Emzirdi salladı uyuttu Anam. 


Sen bilmezssin.. O bilmez.. Hiç kimse bilmez, bilemez.. Hatta Ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.  


Ademi sürdün bakmadın.Cennette de bırakmadın. Şeytanı niçin yakmadın? Cehennemin var da senin. 


Bu alemi gören sensin. Yok gözünde perde senin. Haksıza yol veren sensin. Yok mu suçun burada senin 


Ala gözlü benli dilber. Bir gün gelsen bize doğru. Seni sevdim can u dilden. Çekme kendini naza doğru. Ne pervam var ne de perdem. Sanma beni hali bir dem. Söyler seni teller her dem. Kulak versen saza doğru. 


Şu geniş dünyaya sığmayan gönül, şimdi bir odaya kapandı kaldı.  


Gönül sana nasihatim.  Çağrılmazsan varma gönül. Seni sevmezse bir güzel. Bağlanıp da durma gönül. Yorulursun gitme yaya. Hükmedersin güne aya, Aşk denilen bir deryaya, Çıkamazsın girme gönül.


Gönüle delidir demiştik baştan. Üşenmez borandan ıslanmaz yaştan. Boğulmaz denizden yenmez ateşten. Ateşi kor közü kendinden olur.


Çırpınıp içinde döndüğüm deniz. Dalgalanır coşar rüzgarından. Mevce gelir coşar inleyen aşkım. Ah çektikçe kaynar gelir derinden.


Sensin derdine düştüğüm. Hayal oldu konuştuğum. Her gün yediğim içtiğim. İçerimde ağu benim


Avrupa Asya ayrı bir kıta. Bir yıllık yol idi deveye ata. Uçaklar sığdırdı beş on saata. Daha neler çıkar dur belli değil.


  • Şu geniş dünya’ya sığmayan gönül, bir odaya kapandı kaldı.

Bir güzelin mecnunuyum ezelden. Veremem telkini gelmiyor elden. Yandım ateşine can u gönülden. Görmesem günlerim uzar yıl gibi.


Gam leskesi saf saf oldu. Hep sözlerim boş laf oldu. Senin yolunda mahv oldu. Gençliğimin çağı benim.


Aşık Veysel Sözleri ve Şiirleri

Aşkın beni elden ele gezdirdi. Çok dolandım bulamadım eşini. Beni candan usandırdı bezdirdi. Tuzlu imiş yiyemedim aşını. Benim ile gezdin beni arattın. Beraber oturup beraber yattın. Türlü türlü güllerinden koklattın. Aşık ettin güle bülbül kuşunu. 


  • Seyrettim alemi dünya dar dedim. Ay dünya, arası sanki bir adım. Denizi karayı ölçtüm aradım. Adalar içinde var belli değil. 

Benim sana verebileceğim çok bir şey yok aslında. Çay var içersen, Ben var seversen, Yol var gidersen. 


Aşık Veysel Şatıroğlu Aşk Sözleri

Sofular haram demişler, bu aşkın şarabına. Ben doldurur, ben içerim, günah benim kime ne! 


Veysel gönülden ayrılmaz. Kahi bilir kahi bilmez. Yalan dünya yarsız olmaz. İster saçı sırma gönül 


Aslıma karışıp toprak olunca. Çiçek olur mezarımı süslerim. Dağlar yeşil giyer bulutlar ağlar. Gök yüzünde dalgalanır seslerim. Ne zaman toprakla birleşir cismim. Cümle mahluk ile bir olur ismim. Ne hasudum kalır ne de bir hasmım. Eski düşmanlarım olur dostlarım.


Dünya geniş idi şimdi daraldı. Çıkıp gideceğin yer belli değil. Yetmiş altı yıldır alır satarım. Bakmadım deftere kar belli değil. 


İtimat edersen benim sözüme Gel birlik kavline girelim kardaş Birlik çok tatlıdır, benzer üzüme İçip şerbetini duralım kardaş. 


Bir yar için diyar diyar dolandım. Yoruldum da Çamlıbel’e yaslandım. Irmak oldum çalkalandım bulandım. Duruldum da Çamlıbel’e yaslandım. Gahi gönül oldum yüksekten uçtum. Ferhat oldum aşk uğrunda çalıştım. İrenk irenk çiçeklere karıştım. Dirildim de Çamlıbel’e yaslandım. 


Ne varise sende bende Aynı varlık her bedende Yarın mezara girende Sen toksun da ben açmıyım. 


Dünya debdil oldu durum değişti. Kimi aya gider kimi cennete. Dünya güzellendi itibar düştü, Anne baba yoksun kaldı hürmete. Bakmaz mısın insanların işine. Kötülükler doğar peşi peşine. Mezhep kavgasından din döğüşüne. Sanki varıp sığmamışlar cennete.


Dert ile mihnete dalmayan aşık. Ne yemiş ne doymuş eli bulaşık. Kınama Veysel’i fikri dolaşık. Ayrılmış yarinden yar diyarından. 


Sayfalarımız >>> Sezai Karakoç Sözleri


Bu dünyanın meyvesini. Yesem amma yesem amma. Arasam bulsam hasını. Yesem amma yesem amma. 


İyi demez kötü demez metheder. Bakarsın ki bir tel kırmış çat eder. Sorsan baksan aşka binmiş at eder. Yorulup yollarda kalan aşıklar.


Ay geçer yıl geçer uzarsa ara, giyin kara libas yaslan duvara, yanından göğsünden açılır yara, yâr gelmezse yaraların elletme. 


Taş olsam yandım idi. Toprak oldum da dayandım.


Deli gönül değme çaydan bulanmaz. Coşarsa dalgası kendinden olur. Derdsiz aşık diyar diyar dolanmaz. Gezdirir kavgası kendinden olur. 


  • Karadeniz gibi kükrer coşarsa. Dalgası gelince yaman aşıklar. Hırs gelip de ayranlığı şişerse. Kaybeder irade, dümen aşıklar.

Ben bir insanoğlu sen bir dut dalı. Ben babamı sen ustanı unutma.


Özlü Sözler kategorisinde  en güzel Aşık Veysel Şatıroğlu Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Ahmet Hamdi Tanpınar Sözleri , Atilla İlhan Şiir ve Sözleri

Share this:

Facebook Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here