Atilla İlhan Şiir ve Sözleri , Atilla İlhan Sözleri Resimli

0
433
views
Atilla İlhan Şiir ve Sözleri

Atilla İlhan Sözleri

Attila İlhan bu ölümlü dünyadan göçüp giderken ardında bıraktığı onlarca şiir, roman, dizi senaryosu ve fikirleriyle edebiyat ve sanat dünyasına adeta ölümsüzlüğe damgasını vurmuştu… Saygı ve özlemle anıyoruz…

Sponsorlu Bağlantılar

Atilla İlhan için hazırladığımız Atilla İlhan Sözleri Facebook, Atilla İlhan Sözleri ve Şiirleri, Atilla İlhan Sözleri sevdiklerinize, Atilla İlhan Sözleri Resimli, Atilla İlhan Aşk Sözü, Atilla İlhan Duvar Sözleri, Atilla İlhan Güzel Sözleri,  Atilla İlhan Sözleri Twitterı yazımız da bulabilirsiniz.

Atilla İlhan Hayatı

Atilla İlhan, 1925 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Babasının işinden dolayı İlk ve orta öğrenimini farklı okullarda tamamladı. Henüz 16 yaşındayken Nazım Hikmet‘in şiirleriyle yakalanmasından dolayı hapse girdi. Eğitim hayatına bir süre ara vermek zorunda kaldı. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu.

Üniversite yıllarında çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. 1948 yılında Paris’e giden İlhan’ın burada yaptığı gözlemler eserlerini önemli ölçüde etkilemiştir. Bir süre boyunca Paris ile Türkiye arasında gidip gelmiştir. Daha sonra Türkiye’ye dönen İlhan, Vatan gazetesinde yazmaya başladı. Gazetecilik hayatını sırasıyla Demokrat İzmir, Milliyet, Güneş, Meydan ve Cumhuriyet gazetelerinde sürdürdü. Bu sırada senaryo yazarlığı da yapmıştır. Atilla İlhan, 2005 yılında hayatını kaybetti.

Atilla İlhan
, Garip Akımı ve İkinci Yeni şiirine karşı çıkmış ve Maviciler  adıyla tanınan toplumcu gerçekçi bir şiir akımını başlatmıştır. Şiirlerinde zengin bir hayal gücüne, lirik bir söyleyişe ve destansı bir anlatıma sahiptir. Çok yönlü bir sanatçı olan İlhan, edebiyatın birçok türünde eser vermiştir.

Atilla İlhan Sözleri

Mutluluk uzun sürmez mutlaka gündeliktir. Ölüme yenik düşen aslında korkuya yeniktir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yollara düşecek adam mıydı çiçek yaptırmalar parfüm filan bu sefer yakasını fena kaptırdı Sevtap başını yiyecek anlaşılan boş versene, daha ölmedik ulan. 


  • Hacet yok hatırlatmasına seni hatıraların bir dakika bile çıkmıyorsun aklımdan koşar gibi yürüyüşün karanlıkta bir ışık gibi aydınlık gülüşün.

Adımla nasıl berabersem öylece beraberiz seninle her saat seninle her dakika seninle her saniye gönlümüz mutluluğa inanmış olmanın gururuyla rahat koltuğumuzun altında birer dinamit gibi kellemiz ve sonra her zaman her ölümlüye aynı şartlar altında kısmet olmayan gerçekleri görmenin aydınlığı alınlarımızda. 


Atilla İlhan Sözleri

Hayat zamanda iz bırakmaz, bir boşluğa düşersin bir boşluktan. Birikip yeniden sıçramak için. Elde var hüzün. 


Gök yarıldıkça şimşeklerden soğuk aynalarda kilitliyim tırnaklarımdaki elektrikten su gibi erir iliştiklerim kıvılcımlar uçar kirpiklerimden. 


Son umut kırılmıştır, Kaf Dağı’nın ardındaki ne selam artık ne sabah, kimseler bilmez neredeler namlı masal sevdalıları, evvel zaman içinde kalbur saman ölür, kubbelerde uğuldar bâkî çeşmelerden akar Sinan an gelir -lâ ilâhe illallah- kanunî Süleyman ölür. 


Kolay diyorsun, gel bir de sen yaşa sensizliğimi… 


Ben sana mecburum bilemezsin, adını mıh gibi aklımda tutuyorum, büyüdükçe büyüyor gözlerin, ben sana mecburum bilemezsin, içimi seninle ısıtıyorum. 


Sayfalarımız >>> Cahit Zarifoğlu Sözleri


Ah nerde gençliğimiz sahilde savruluşları, başıboş dalgaların yeri göğü çınlatan tumturaklı gazeller elde var hüzün.


Gözlerin gözlerime değince felâketim olurdu ağlardım beni sevmiyordun bilirdim bir sevdiğin vardı duyardım… 


Kimi zaman ellerini kırar tutkusu birkaç hayat çıkarır yaşamasından hangi kapıyı çalsa kimi zaman arkasında yalnızlığın hınzır uğultusu. 


İkimiz iki sap buğday olsak sen benim olsan, ben senin olsam bir gece vakti aklına gelsem uykunu tutsam bırakmasam seni kucaklasam, kucaklasam.  


Çoğu zaman üç beş kişi için yazdığımızı sanırız, onlar bizi okumazlar. Asıl seslendiklerimiz, hiçbir zaman tanımayacağımız, başka üç beş kişidir.  https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/atilla-ilhan-siir-sozleri.html


Aysel git başımdan ben sana göre değilim, ölümüm birden olacak seziyorum, hem kötüyüm, karanlığım biraz, çirkinim. Aysel git başımdan seni seviyorum… 


Saatler bizim değil kitaplar bizim değil bizim değil yaşamak bizim değil hiçbir şey kendi dünyamızda yabancılar gibiyiz ya çok erken ya çok geç doğmadık mı sevgilim buna rağmen mutluluğa inanıyoruz.


Ölüm kadar çabuksa eğer yaşamak, hiç doğmamayı isterdim ama bir kere doğmuşum ölmek yasak.


Bir hırsla öptüm ki ah ölürüm unutamam, ay ışığında deniz akordeon solosu, pırıl pırıl yaşadım üç dakika tastamam. 


Geleceğim bekle dedi, ben beklemedim o da gelmedi, ölüm gibi bir şeydi ama kimse ölmedi.


Ben gidip başıma belâlar aramışım o kalıp Mevla’sını bulmuş. 

Sponsorlu Bağlantılar

  • Ne vakit bir yaşamak düşünsem, bu kurtlar sofrasında belki zor ayıpsız, fakat ellerimizi kirletmeden ne vakit bir yaşamak düşünsem, sus deyip adınla başlıyorum, içim sıra kımıldıyor gizli denizlerin hayır başka türlü olmayacak, ben sana mecburum bilemezsin.

Acı bir tütün gibi yakıyor genzimi, senden uzak olmak. 


Bana ait ne varsa seni korkutuyor sana ait ne varsa hiçbiri benim değil. 


Atilla İlhan Şiirli Sözleri

Kestiremedik ne yaptığımızı kim olduğumuzu sanki bir tesbih koptu tane tane savrulduk köy köy bucak bucak memleket memleket. 


Bana bir şimşek çak çok yanlış anlaşılmaktayım, hesabım yanlış bir mahkemede görülüyor içimdeki zemberek boşandı boşanacak, yaşamak mı gerek yoksa unutmak mı şaşırmaktayım. 


Ağzımın tadı yoksa hasta gibiysem, boğazımda düğümleniyorsa lokmalar, buluttan nem kapıyorsam, inan hep güzel gözlerinin hasretindendir


  • Beni koyup koyup gitme, n’olursun durduğun yerde dur, kendini martılarla bir tutma, senin kanatların yok düşersin yorulursun beni koyup koyup gitme, n’olursun.

Yağmur yağmaksa o güneş açmaksa o bir yerin üşüse onun sıcaklığı öbürü en içten çağrını işitmiyor alıp tutmaksa o basıp gitmekse o bakışları kıyısız deniz uzaklığı. 


Benim yağmurumda gezinemezsin üşürsün dağıtır gecelerim sarışınlığını uykularımı uyusan nasıl korkarsın, hiçbir dakikamı yaşayamazsın. 


Sen şimdi yanımda yepyeni bir türkü gibisin,  hiç görmediğim yıldızlar, gözlerine doğmuş bir büyüklük duygusu, dağlar gibi yüreğinde  sozlervadisi.com ah biz mutluluğu böyle aranıp duracak mıyız. 


Batık bir gemiymiş aşk limanında, kader bu deyip de avutma beni. Ayrılık kapımızı çaldı sonunda senden son dileğim unutma beni. 


Hava soğuk olmalı, ağaçlar bütün duman, eğer bulabilirsen ölü bir kar getir, beyazlığı kalın bir su gibi uzayan. Bu gece yalnızım onlar gelmeyecek batan bu köhne şileb de ne işleri var. 


Döndüm arkamı sana, sen sırtımdan vurmayı seversin, yüzüm ağır gelmesin… 


Bir gün seni unutmak zorunda kalırsam, aşkımın küçüklüğüne değil, çaresizliğimin büyüklüğüne inan.


Hacet yok hatırlatmasına seni hatıraların sen bana kalbim kadar elim kadar yakınsın.  


Aydınlık neyin oluyor senin, gökyüzü akraban filan mı, beni bulur bulmaz gözlerin şimşek çakıyorum yalan mı? 

Sponsorlu Bağlantılar

Beni de kırdılar ben artık küsüm, yağmurları yağmıyor ağaçlarıma sularından içmiyorum susadım ama beni de kırdılar soğuk bir ölüm.


Sayfalarımız >>> Sadi Şirazi Sözleri


Ne kadınlar sevdim zaten yoktular, yağmur giyerlerdi sonbaharla bir azıcık okşasam sanki çocuktular,  bıraksam korkudan gözleri sislenir, ne kadınlar sevdim zaten yoktular, böyle bir sevmek görülmemiştir.


Oysa ben akşam olmuşum, yapraklarım dökülüyor usul usul. Adım sonbahar…


İnsan sevdiğini bırakmaz, sevmek bırakır insanı…


Sana gelirken hep ellerim ceplerimde gelirdim, olur da aşkımın elleri üşümüştür. Avuçlarımda ısıtırım diyerekten.


Sanat, toplumsal bir çabadır; toplumdan gelir, topluma döner. Fakat gelenle giden aynı şey değildir.


Memleket bir kurtlar sofrasına döndü mü, isyan haktır.


İnsan olmanın bütün komplekslerini yenmiş, günü dipdiri yakalayan, hayatın anlamını çözmüş bir bilge insan; bir yol gösterici.


Bekleme yapmayın! ‘Aşk’ını alan ‘acı’ya doğru ilerlesin. 


Ben hiç böylesini görmemiştim, vurdun kanıma girdin kabulümsün. 


  • Ben çocuklar gibi sevdim! Devler gibi acı çektim.

Gel sevgilim gel, benim dünyama gel, çok zaman var içimde yerini hazırladım. 


Yaşarken çektirdiler, şimdi doğumunu kutluyorlar


Özlü Sözler kategorisinde  en güzel Atilla İlhan Şiir ve Sözlerinden  hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Nazım Hikmet Anlamlı Sözleri  ,  Şeyh Bedreddin Sözleri

Share this:

Facebook Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here