Cahit Zarifoğlu Sözleri

Cahit Zarifoğlu Sözleri

Şair, serüvenci, girişimci ve “gezginci” bir ruha sahip olan büyük üstadın Cahit Zarifoğlu Sözleri ile birlikteyiz. Cahit Zarifoğlu´nun, kendine ait tutkuyla bağlandığı çok şey vardır. İnsanlara kayıtsızlığına, umursamazlığına karşı sevdiklerini de tutku derecesinde sever, bağlanırdı.

Cahit Zarifoğlu sözleri yazımız da; Cahit zarifoğlu sözleri yedi güzel adam, Cahit Zarifoğlu sözleri, Cahit Zarifoğlu yaşamak şiiri, Cahit Zarifoğlu deniz, Cahit Zarifoğlu şiirleri kısa bulmanız mümkün.

Cahit Zarifoğlu Kim

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu,1 Temmuz 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Eğitim hayatını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde bitirdi. Bir süre boyunca Diriliş adlı dergide şiirleri yayımlandı.

Cahit Zarifoğlu Sözleri

Cahit Zarifoğlu Sözleri

1973 yılında askerlik görevine başladı ve 1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldı. 1975’te askerliğini tamamladıktan sonra 1976’da Mavera adlı derginin kurulmasında rol oynadı.

7 Haziran 1987 tarihinde akciğer kanseri hastalığından İstanbul’da vefat etti. Kabri Üsküdar Beylerbeyi’ndeki Küplüce Mezarlığı’nda ve kayınpederi olan Kasım Arvasi ile yan yanadır. Her sene 7 Haziran’da sevenleri tarafından mezarı başında anılır.

Cahit Zarifoğlu Sözleri

Faaliyet içinde geçen gece ve gündüzlerimizin bizi bıraktığı anlarda kalbimizi eline geçiren ve henüz mahiyetini anlamadığımız melal mi? (Cahit Zarifoğlu) 

Umudumuz, acımızdan daha büyük olmalı. (Cahit Zarifoğlu) 

Sanki daha yakın, en yakın olabilme imkanı için vücudumuzun alacağı hiçbir şekil, sanki alnımızı koyacağımız bir alınlık temiz bir yeryüzü kalmamış. (Cahit Zarifoğlu) 

Cahit Zarifoğlu Sözleri

Cahit Zarifoğlu Sözleri

Pencereden bakınca toprak ve ağaç görünmeli. Hava tertemizdir, yakınlarda sağlıklı bir dere akmaktadır. İnsan; tabiattaki insan ve eşya dengesine bakarak ve inanç içinde yastığa başını emniyetle koyar. Orada kader rahatsızlık vermez. Tabiata yakın olmakta kabusu dağıtıcı bir güç bulunuyor. (Cahit Zarifoğlu) 

Her az konuşan öz konuşmuş olmayabilir, yanılmayın. Az konuşanları bir şey sanmayın sırf az konuştuğuna bakarak. Ya! Keramet bunlarda değil sizde olmalı. Bunu anlayacak olan sizsiniz. Hele konuşan sizseniz bilirsiniz az mı konuştuğunuzu çok mu konuştuğunuzu. Bazıları vardır ki az konuşurlar ama o bile çoktur. (Cahit Zarifoğlu) 

Sayfalarımız >>> Ahmet Hamdi Tanpınar Sözleri

Bazılarına on parmak daktilo yazmayı öğrenin diyorum da burun kıvırıyorlar. Onlara araba sürmesini öğrenin dediğim zaman ise bir bisikletlerinin bile olmadığını ve fakirliklerini, ekmek helva parası bile bulamadıklarını düşünerek kahkahalarla gülüyorlar. (Cahit Zarifoğlu)https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/cahit-zarifoglu-sozleri.html

Düşüncelerini bırakmadan kendini uçmak adlı bir hayatın üzerine yayarak uçuyor… (Cahit Zarifoğlu) 

Televizyon bir şamardır. Hem de kendi hanemizde kendi elimizle sırtımıza inen büyük bir şamar. (Cahit Zarifoğlu) 

Ağustos böceklerinin de bir görevi var. Evet durmadan şarkılar söylüyorlar, ama azıksız kaldıkları yok. Yiyip içiyorlar ve hiç de karıncalarla çatışmıyorlar… (Cahit Zarifoğlu) 

Cahit Zarifoğlu Özlü Sözleri

Anladım ki kalbimi kendi gövdemde taşımıyorum, tersine onu ağır ağır ürperen suları üzerinde, dışardan düşmüş, nerdeyse bir sozlervadisi.com felaketten arta kalmış, bir çöp parçası gibiyim. Dizlerim o yüzden titriyor ki, ben de su olmalıyım. Her şeyin bu sudan ibaret olduğu bir alemde neden çöp olarak kalayım. Ve anladım ki çaba gösterip ıslanmak gerek. Bize içinde o çöp eriyip görünmez olan su gerek. (Cahit Zarifoğlu) 

Merhamet capcanlı bir kuştu insan kalplerinde… (Cahit Zarifoğlu) 

Cahit Zarifoğlu Sözleri

Cahit Zarifoğlu Sözleri

Şiir kendisi var. Bir raslantıyla değil, tersine bir özel irade ile çıkıyor yeryüzüne. Barajdaki su, kendine bırakılmış kanallardan akar. İnsan bütününün arkasında bekleyen şiirin aktığı kanallar değil mi şair? Şairler olmasaydı, şiir üzerimizden aşar, hayatı besliyemez, seliyle öldürürdü. (Cahit Zarifoğlu) 

Rahmi hoca kürsüsünden bir defasında şöyle haykırıyordu: ‘Hocam çok ileri gidiyorsun, dikkat et, seni oradan oraya sürerler diyorlar bana. Söylesinler bakalım nereye sürecekler? Söyleyin nereye sürecekler? Allah’ın rahmetinin erişemeyeceği yer mi biliyorlar?’ (Cahit Zarifoğlu) 

Buluşturularak atılmış bir kağıt parçası gibiyim. İçimde kalkıp gidenlerden doğan boşlukların ağırlığı. Ve sevmek, Ve korkmak; ve nasıl, uzaydaymışım gibi yalnızım. (Cahit Zarifoğlu) 

Gökyüzüne bakmayanların kalbi, daha çabuk kirlenir. (Cahit Zarifoğlu) 

İnsan gittikçe daralan dünyasında neden mutsuz. Herkes artık gereğinden fazla büyüyor da onun için mi? (Cahit Zarifoğlu) 

İnsan gittikçe daralan dünyasında neden mutsuz. Herkes artık gereğinden fazla büyüyor da onun için mi? On yedi yaşlarındaki delikanlıların bile iki kat yaşlıların ki kadar yürekleri dolu. (Cahit Zarifoğlu) 

Cahit Zarifoğlu Anlamlı Sözleri

İnsan da dahil eşyaya duyulan kelime sevgi kelimeyledir. Onunla başlar, “birden sevdim” deriz, ya da “çok seviyor” deriz, bakın kelimesiz anlayamıyoruz bu sevgiyi. Ve bu sevgi, kelimeleri hangi tertip içinde kullanırsak kullanalım, yüksekliği kelimenin yüksekliği kadardır. Ve “ sevgi öldü”, “ artık sevmiyor” dediğimizde, sevgi kelimeyle çeker gider. (Cahit Zarifoğlu) 

Şimdi yoksun üstelik uzaktasın ellerin yapayalnız biliyorum gözlerin dalıyor yine hep benim için olmalı. (Cahit Zarifoğlu) 

Cahit Zarifoğlu Güzel Sözleri

Cahit Zarifoğlu Güzel Sözleri

Ve önemli olan ‘an’ dır. Onu; ibadet, sabır, anlayış, tevazu ve merhamet ile anlamlı hale getirmek mutluluğun ta kendisidir. (Cahit Zarifoğlu) 

Küçücük oluşlarda, hemen yakınımızdaki selametlere koşacağımıza amansız gururumuza boyun eğip hazımsızlıklar içinde birdolu ufak sıkıntının altında ufalandık durduk.- ve umutsuzluğun kapımızdan ayrılmaması için az mı çabaladık. (Cahit Zarifoğlu) 

Ayrılıkla başım belada, gözlerini çevir gözlerime, yoksa ben sensiz bu sessizlikle.Deli gibiyim sensiz bu sensizlikle. (Cahit Zarifoğlu) 

Ve o zaman daha önce hiç bu kadar büyüğünü görmediğimi düşündüm: yanlızlığın. (Cahit Zarifoğlu) 

Sayfalarımız >>> Tuncel Kurtiz Sözleri 

Takdir-i ilahi deyip teselli bulmuşlar.elbet demişler gerekse bize bir yük taşıyan,ALLAH bir tane daha kısmet eder… (Cahit Zarifoğlu) 

Kalbinizi yumuşatın, ama iradeniz sert olsun. Kelimelerinizi yumuşatın ama nüfuzunuz kuvvetli ve derin olsun. (Cahit Zarifoğlu) 

… hiçbirini tanımadığım ve birbirlerini tanımayan insanların bakışlarındaki esrarı kendi inançlarım içindeki yerini ve yorumunu bulmaya çalışıyorum. (Cahit Zarifoğlu) 

Bense anahtarı yalnız bende bulunan bir odaya girer gibi okurum şiirimi. Onun hatıraları bendedir. (Cahit Zarifoğlu) 

Vicdanen rahat olmamız yetmiyor. Başkalarının hakkımızda yanlış kanaatler edindiğini görmek üzüyor bizi. (Cahit Zarifoğlu)

Cahit Zarifoğlu Güzel Sözleri

Bu dünya soğuk. Rüzgar genelde ters yönden eser. Limon ağaçları kurur. Bahaneler hep hazır. güzel günler çabuk geçer.(Cahit Zarifoğlu)  

Küçük bir serçe hiç bir zaman bir fil gibi ölemez. Zaten arzuları da hayalleri de vazgeçilmez şekilde irileşip içine çöreklenmemiştir…(Cahit Zarifoğlu)  

O yaz otuz iki yaş olmanın değil, daha erken bir yaşın, bir yaşamak’ı dengesindeyim.(Cahit Zarifoğlu)  

Cahit Zarifoğlu Güzel Sözü

Cahit Zarifoğlu Güzel Sözü

Bir incelik gösterin,incinmesin yüreğim.(Cahit Zarifoğlu)  

O sabah ezan sesi gelmedi camimizden. Korktum bütün insanlar, bütün insanlık adına.(Cahit Zarifoğlu)

Gelin bir zaman kollayalım. Kalbimizle halleşelim. Görelim nasıl çıkarlar peşinde.(Cahit Zarifoğlu)  

Nereye kadar kendinden kendinden kaçabilirsin? Ya bir daha geriye dönemezsem.

Eğer hayvanlar aralarında konuşuyorlarsa, kim bilir neler söylüyorlar insanoğlu için.(Cahit Zarifoğlu)  

Düşünün bakalım televizyon karşısında muhallebi gibi gevşemiş bir müslümanda değil cihat etmek, acaba kalkıp bir farzı ifa edecek kuvvet ve istek kalmış mıdır?(Cahit Zarifoğlu) 

Demek ki dedi gerçek olmasa bile cesaret ölümü korkulacak olmaktan çıkarabiliyor…(Cahit Zarifoğlu)  

Bize, sözlerimizden çok, yüreğimizden anlayan gerek.(Cahit Zarifoğlu)  

Oysa bir delikanlı vardı, dolmuşlarda gidip gelirken hayal kuracağına, şoförün el ve ayaklarını izleyerek ve bir iki kitap karıştırarak daha elini direksiyona sürmediği halde teorik olarak araba kullanmasını biliyordu ve zamanı gelince bir saat ders alarak ehliyet ve sonra da araba sahibi oldu. Çünkü istiyordu. Bu, anlatmak istediğimin basit, adi bir örneği.(Cahit Zarifoğlu)  

Düşününce gördüm ki tabanından yere mıhlanmış gibi toprağa bağlılıktan oluyor bütün bunlar. Yeryüzünü yırta yırta adım atıyoruz.(Cahit Zarifoğlu)  

Filistin bir sınav kağıdı her mü’min kulun önünde de gerçeği yaz: hakikat şehitliğe koşmaktır de isyan çağır yolun açılır cennet köşelerine. (Cahit Zarifoğlu)  


Özlü Sözler kategorisinde en güzel Cahit Zarifoğlu Sözlerini hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözleri bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Aşık Veysel Şatıroğlu Sözleri , Ahmet Telli Sözleri

Share this:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.