Cemil Meriç Sözleri

Cemil Meriç Özlü Sözleri

Tanınmış büyülerin sözlerine devam ediyoruz. Şimdi de Cemil Meriç Sözleri ile beraberiz. Son dönem Türk düşünce hayatının en önemli isimlerinden biri olan Cemil Meriç, 1928 yılında Yeni Gün gazetesinde çıkmaya başlayan yazıları ile edebi hayata adımını atmıştır. Değişik dergilerde birçok yazısı çıkmış ve çok sayıda kitap yazmıştır. 

Cemil Meriç Sözleri yazımız da; Cemil Meriç sözleri tumblr, Cemil Meriç sözleri facebook, Cemil Meriç sözleri instagram, Cemil Meriç sözleri siyaset, Cemil Meriç yolcu şiiri yer almaktadır.

Cemil Meriç Kimdir

Cemil Meriç 12 Aralık 1916’da Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta dereceli öğrenimini Hatay’da tamamladı ardından İstanbul’da Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi’nde felsefe eğitimi aldı.

Cemil Meriç Sözleri

Cemil Meriç Sözleri

Meriç, öğrenimini tamamlayamadan Hatay’a geri döndü. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nâhiye müdürlüğü, Tercüme Kaleminde reis muavinliği yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyâtı bölümünü bitirdi. Elâzığ Lisesinde Fransızca öğretmenliği yaptı. İstanbul Üniversitesi yabancı diller okulunda okutman olarak çalıştı. 1955 senesinde gözleri görmez oldu. Ancak talebelerinin yardımıyla çalışmalarını ölümüne dek sürdürdü. 1974 yılında İstanbul Üniversitesinden emekli oldu. 13 Haziran 1987 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.

Cemil Meriç Sözleri

Zindanıma geldiğin zaman iki yol vardı önümde: cinnet ve ölüm. Sen üçüncü oldun. (Cemil Meriç)

Kitap, zekayı kibarlaştırır. (Cemil Meriç)

Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını “yaşanmaz”laştıranlardır.. (Cemil Meriç)

Münakaşada zafer, mağlup olanındır, yenilmek zenginleşmektir. (Cemil Meriç)

Cemil Meriç Özlü Sözleri

Cemil Meriç Özlü Sözleri

Türkiyede ki kavga Hilâl ile haç ın kavgasıdır. (Cemil Meriç)

İmânsız ve idealsiz nesiller türettik.Pusuda bekleyen yabancı ideolojiler setleri yıkılan ırmaklar gibi yayıldılar ülkeye. (Cemil Meriç)

Karanlıkları devirmek ve aydınlık bir çağın kapılarını açmak için en mükemmel silah kalem.Sözle ,yazıyla kazanılmayacak savaş yok. (Cemil Meriç)

Olimpos dağının çocukları, Hira dağının evlatlarını asla kabullenemeyecektir. (Cemil Meriç)

Dante cehennemi anlayamamış dostum. Cehennem hatıraların küllenmesi, ümitlerin susması. Cehennem haykıramamak, ağlayamamak. (Cemil Meriç)

Bu kavga, Olimpos Dağı’nın çocukları ile Hira Dağı’nın çocukları arasındadır. Ama Olimpos tek yürek, Hira mahzun. (Cemil Meriç)

Sayfalarımız >>> Tuncel Kurtiz Sözleri

Zeka rüzgarda unutulan mum, bencillik fanus. Senin fanusun yok. Ve şuurun hasta bir hayvanın korkularını aksettiren kırık bir ayna. (Cemil Meriç)

İnsanlar kıyıcıydılar kitaplara sığındım. (Cemil Meriç)

Ben bu kadar acıyı sen de başkalarına benze diye çekmedim. (Cemil Meriç)

Kahraman aramaktan vazgeçeli yıllar oluyor sen de kalabalıktan herhangi birisin küçük tezatlar içinde bocalayan ne istediğini bilmeyen bir mösyö ya da sör. (Cemil Meriç) https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/cemil-meric-sozleri.html

O kadar yalnızdım ki; karanlıklardan iblisin eli uzansa minnetle sıkardım. (Cemil Meriç)

Yalnızım diyorsun. Benimle olmadıktan sonra, beraber olmadıktan sonra yalnız olmak en güzeli. (Cemil Meriç)

Ortada bir pasta var saģdan yiyene sağcı soldan yiyene solcu demişler. (Cemil Meriç)

Olgunlaşmak kalbin daha hassas, kanın daha sıcak, zekânın daha işlek, ruhun daha huzurlu olması demek. (Cemil Meriç)

Bu memlekette sağcı-solcu, ilerici-gerici yoktur, bu memlekette namuslular ve namussuzlar vardır. (Cemil Meriç)

Cemil Meriç Özlü Sözleri

İnsan hafızasının gücü nisbetinde acı çeker. (Cemil Meriç)

Kıt’aları ipek bir kumas gibi keser biçerdik. Kelleler damlardı kılıcımızdan. Bir biz vardık cihanda, bir de küffar…(Cemil Meriç)

Zafer sabahlarını kovalayan bozgun akşamları. İhtiyar dev, mazideki ihtişamından utanır oldu. Sonra utanç, unutkanlığa bıraktı yerini, “Ben Avrupalıyım” demeğe başladı, “Asya bir cüzzamlılar diyarıdır.”
Avrupalı dostları, acıyarak sozlervadisi.com baktılar ihtiyara, ve kulağına: “Hayır delikanlı”, diye fısıldadılar, “sen bir az–gelişmişsin. (Cemil Meriç)

Cemil Meriç Sözleri Anlamlı

Cemil Meriç Sözleri Anlamlı

Don Kişot olun. Tek hürmet ettiğim adamdır. Kaybedilmiş bir davanın bu kadar fedakar bir kahramanı olabilir. Öyle görmek ve inandırmak ihtiyacında. Dünya Sanço Panza’ larla dolu. (Cemil Meriç)

Çok zaman kaybettim. Çok zaman ve biraz ümit. Yaşamak bu galiba. (Cemil Meriç)

Sayfalarımız >>>> Fuzuli Sözleri

Her büyük adam kucağında yaşadığı medeniyetin üvey evladıdır..Zira o başkalarının veya geleceğin çocuğu, kendi medeniyetinin değil. (Cemil Meriç)

Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı bu ülkede bilim adamı nasıl çıkar? (Cemil Meriç)

Ve insanlar Homeros’un cennetindekiler gibi kucakladın mı kayboluyorlar. Hepsi birer gölge. Teneke bile değiller. Sevgi garip bir yangın. Yaşaması için büyümesi gerek. O yangına herşeyini atacaksın; zamanını, gururunu, dehanı. Ve kül olacaksın. İnsanlar ondan korkuyor, ondan yaşamıyorlar. Sonsuz karşısında cücenin korkusu.. (Cemil Meriç)

Zulmün karşısında tarafsızlık, namussuzluktur. (Cemil Meriç)

Dilin görevi hakikati gizlemektir(Talleyrand)… Hayatın her tecellisine saygı beslemeyi öğrendim….insan mukaddesi olandır….büyükler bayağıları meclislerine kabul etmez… dahi hocasını iyi seçendir….tezatları ahenkleştirmek…. gebe bırakan söz…önce sükut vardı,kelam değil…”Tanrı sükuttur” der bir Hint bilgesi. (Cemil Meriç)

Bizler ki aynı kitaba baş eğmiş insanlarız, bizden âlâ akraba mı olur? (Cemil Meriç)

Cemil Meriç Anlamlı Sözleri

Bu milletin bütün kütüphanelerini yaktılar. 1929’da ilk mektebi bitiren nesil kendini bir çöl ortasında buldu. Yeniden başladı alfabeye ve ölünceye kadar alfabede kaldı. Sonraki nesiller hep aynı yokluk, hep aynı sefalet içinde çırpındılar. 1929’da okuma-yazma bilenler 1930’da analfabet durumuna düştüler. Ve kendilerine zorla kabul ettirilen dili çelik bir korse gibi, bir Çinlinin ayakkabısı gibi, ezip büzen bu yabancı harflere hiç bir zaman ısınamadılar. Yeni nesiller ise on, on beş yılda şişirilen, sözde milli, bir kütüphane buldular. Ama bu kitapların dili boyuna değişiyordu. Her masrakaralığı alkışlamaya zorlanan ve bu şakşakcılığı bir refleks, bir insiyak gibi uzviyetine sindiren şamar oğlanı burjuvazi! (Cemil Meriç)

Murdar bir halden muhteşem bir maziye kanatlanmak gericilik ise her namuslu insan gericidir. (Cemil Meriç)

Cemil Meriç Anlamlı Sözleri

Cemil Meriç Anlamlı Sözleri

Her büyük adam kucağında yaşadığı medeniyetin üvey evladıdır..Zira o başkalarının veya geleceğin çocuğu, kendi medeniyetinin değil. (Cemil Meriç)

Düşünce, bir meydan okuyuşa idrakimizin verdiği cevaptır. (Cemil Meriç)

Muhteşem bir maziyi daha muhteşem bir istikbale bağlayan bir köprü olmak isterdim(Cemil Meriç)

Yaratamıyorsun.Düşünce… düşünce berraktır,sen düşünemiyorsun.Dış dünyadan kopmuşsun , iç dünyan hasta bir hayvanın korkularını aksettiren ayna…kırık bir ayna. (Cemil Meriç)

Coğrafyamızda tek kıta vardı, kafatasımızda tek yarım küre. (Cemil Meriç)

Bütün camileri yıksak bütün Kur’anları yaksak yine Avrupalının gözünde Haçlı Seferlerinin yalın kılıç askerleriyiz. (Cemil Meriç)

Kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim. (Cemil Meriç)

Belimin bu kadar bükülmesinin sebebi bilesiniz ki biraz da sizin yükünüzü taşımamdan dolayıdır.. (Cemil Meriç)

Hiçbir zafer umulanı vermez ve hiçbir yenilgi mutlak değildir. (Cemil Meriç)


Özlü Sözler kategorisinde en güzel Cemil Meriç Sözlerini  hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Neşet Ertaş Sözleri , Ahmet Telli Sözleri

Share this:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.