Che Guevara Sözleri

Che Guevara Sözleri

Küba’daki sosyalist devrimin liderlerinden Arjantin asıllı Che Guevara Sözleri son zamanlarda en çok arananlar arasında yer alıyor. Yazımız da yer alan Che Guevara Devrimci Sözleri sosyal medya hesaplarından paylaşabilirsiniz.

Che Guevara Sözleri yazımız da; Ernesto Che Guevara sözleri, Devrimci Che Guevara sözleri, Che Guevara sözleri kısa, Che Guevara sözleri resimli, Che Guevara sözleri orjinal dilde hazırlamaya çalıştık.

Ernesto Che Guevara Kim

Ernesto Che Guevara, 14 Haziran 1928 ‘de Arjantin’in Rosario şehrinde doğdu. Gerçek adı Ernesto Guevera de la Serna’dır. Kişisel özellileri arasında hareketli, dinamik olmasının yanı sıra edebiyat, şiir, fotoğraf, satranç ve spora olan ilgisi ile bilinmektedir.

1948 yılında Buenos Aieros Üniversitesi’nde tıp alanında başladığı eğitimini, 1953 yılında tamamladı. Güney Amerika ülkelerine, öğrencilik hayatı boyunca gitme fırsatı buldu. İngilizce ve Fransızca dillerini akıcı bir şekilde konuşabilen Guevera, Latin Amerika ülkelerine giderek farklı örgütler içerisinde yer aldı. Gittiği ülkelerdeki hastalık, fakirlik, açlık Che Guevara’yı etkiledi. İnsanların yaşadığı eşitsizlik karşısında harekete geçmesi gerektiğini düşünen Guevera, halkın silahlanması gerektiğini düşündü.  

Che Guevara Sözleri

Che Guevara Sözleri

Meksika’da bulunduğu sırada Küba devriminin lideri olan Fidel Castro’yla dostluk kurdu. Birlikte Küba diktörü olan Flgencio Batista’yı devirmek için silahlı mücadeleye başladılar. Doktor olarak hizmetler verdiği grupta aynı zamanda aktif olarak çatışmalarda da yer aldı. Batista hükümetinin devrilmesinde Guevera’nın büyük etkisi oldu. Küba Sanayi Bakanı olarak ülkenin gelişmesine büyük katkı sağladı. 1964 yılında Birleşmiş Milletler davetlisi olarak New York’a gitti. Buradan farklı bölgelere giderek önemli çalışmalarda bulundu.

Kongo’da emperyalizme karşı mücadele girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Daha sonra Bolivya’ya giderek burada bulunan silahlı grubun başına geçti. 1967 yılında Guevera birliği ile birlikte Bolivya ordusu ile çatışmaya girdi. Çatışmanın ardından hükümet Guevera’nın yakalanması için karar çıkarttı ve gerçekleştirilen özel bir operasyon sonucu yakalanarak esir alındı. Esir alınmasının ardından Guevera, eski bir okul binasına götürülerek askerler tarafından infaz edildi. Cesedi bir küvet içerisine konularak basına gösterildi.

Che’nin ölümünden sonra Küba’da 3 günlük yas ilan edildi. Kemikleri getirtilerek bu topraklara gömüldü.

Ernesto Che Guevara Sözleri

Bizim gibi kaşifler burjuvalara otel parası ödemektense ölmeyi tercih ederler. (Che Guevara)

Arkamdan konuşmaya devam et. Çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin. (Che Guevara)

Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar. (Che Guevara)

Savaşan, kaybedebilir. Savaşmayan, çoktan kaybetmiştir. (Che Guevara)

Che Guevara Sözleri

Che Guevara Sözleri

Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin. (Che Guevara)

Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa,ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim. (Che Guevara)

Futbol, devrimin silahıdır. (Che Guevara)

En önemlisi,dünyanın neresinde sozlervadisi.com olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kaabiliyetinizi koruyabilmenizdir. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir. (Che Guevara)

Düşmanın Yoksa, hayatta hiç başarılı olamadın demektir. (Che Guevara)

Devrimcinin görevi devrim yapmaktır. (Che Guevara)

¸¸•*`❀ Deniz Gezmiş Sözler ¸¸•*`❀

İyilik yapmaya Devam Et, karşındaki o iyiliğe layık olmasa bile, sen o iyiliğe layıksın. (Che Guevara)

Vur, korkak herif, sonuçta sadece bir adam öldürmüş olacaksın. (Che Guevara)

Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin. (Che Guevara)

Devrimden başka bir hayat yoktur. (Che Guevara)

Eğer her haksızlık karşısında titriyorsanız, benim yoldaşımsınız. (Che Guevara)

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile vicdanına hesap vermekten kurtulursun. (Che Guevara)

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme. (Che Guevara)

Bir yalan, hangi amaç için söylenmiş olursa olsun, her zaman, en kötü gerçekten daha kötüdür. (Che Guevara)

Belki hiçbir şey yolunda gitmedi; ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi! (Che Guevara)

Che Guevara Devrimci Sözleri

Gerçekçi olalım, imkânsızı isteyelim. (Che Guevara)

Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin… Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi, safa geldi… (Che Guevara)

Şansın yok, bunu kullan! (Che Guevara)

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme. (Che Guevara)

Che Guevara Aykırı Sözleri

Che Guevara Aykırı Sözleri

Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler. (Che Guevara)

Ben Ernesto’ydum sadece Ernesto, sizde sadece bir şey olarak var olursunuz. Che olmayı kendim istedim, sizde inanırsanız olursunuz, inanırsanız. (Che Guevara) https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/che-guevara-sozleri.html

Bir, iki, birden çok Vietnam yaratalım. (Che Guevara)

Hayatta öyle seçimler yap ki kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin… (Che Guevara)

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile vicdanına hesap vermekten kurtulursun. (Che Guevara)

Bir şeyi yapmak için onu çok sevmelisiniz. Bir şeyi sevmek için ona delicesine inanmalısınız. (Che Guevara)

¸¸•*`❀ Adolf Hitler Sözleri ¸¸•*`❀

Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı. (Che Guevara)

Ben Ernesto’ydum sadece Ernesto, sizde sadece bir şey olarak var olursunuz. Che olmayı kendim istedim, sizde inanırsanız olursunuz, inanırsanız. (Che Guevara)

Bir devrimci başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir. (Che Guevara)

Çoğu bana maceracı diyecek, evet öyleyim. Ama farklı bir türden… İnançlarını doğrulamak uğruna, postunu tehlikeye atan türden. (Che Guevara)

Dünyanın neresinde olursa olsun, haksız yere birisinin suratına atılan tokadı kendi suratında hissetmeyen kişinin insanlığından şüphe ederim. (Che Guevara)

Ölüm seni yanıltmasın. Bir düşün yaşayanları. Alnını korkusuzca kaldır. Kimin yanındasın ve yerin neresi. Ve senin en çaresiz anında tek silahın nedir? (Che Guevara)


Özlü Sözler kategorisinde en güzel Che Guevara Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz.

Diğer Sayfalarımız; Sezai Karakoç Sözleri , Sadi Şirazi Sözleri

Share this:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.