Eflatun Platon Sözleri , Eflatun Felsefi Sözleri , Platon Sözleri Demokrasi

0
4
views
Eflatun Özlü Sözleri

Yunan filozofudur. Sokrates‘in öğrencilerindendir. Platon felsefesi, akılcılık ve spiritüalizmin temalarından esinlenerek bu iki felsefe akımının bir tür bileşimini oluşturmuştur.  Bu felsefe akımının mimarı Eflatunun söylemiş olduğu sözleri yazımız da sunuyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Eflatun sözleri yazımızda ; Eflatun sözleri bahadır tatlıöz , eflatun sevdam sözleri, platon sözleri aşk, eflatun sözleri ve anlamlarını bulabilirsiniz. Eflatun sözlerini sevdiklerinize sunabilirsiniz. Ayrıca Eflatuna sormuşlar, eflatun şiirleri, platon sözleri demokrasi, eflatun aşk sözlerini bulmanız mümkün.

Eflatun’un Felsefesi

Eflatun’un felsefesini, beş önemli kuram içerisinde toplamak mümkündür. Bunlar, “bilgi”, “idealar”, “ruhun ölümsüzlüğü”, “evrendoğum” ve “devlet” ile ilgili kuramlarıdır. Eflatun, bütün yaşamı boyunca hocası Sokrates’den edindiği ilham ile gerçek bir ahlakçı olarak kalmış, tüm bu kuramları, etik ağırlıklı görüşlerle irdeleyerek geliştirmiştir. Sokrates ve Eflatun’a göre felsefenin ana ereği, insanın mutluluğu ve yetkin yaşamının sağlanmasıdır. Yetkin bir yaşam, ancak erdemli bir hayat sürmekle elde edilebilir. Erdemin temeli “bilgi”, özü “idealar kavramı”, gerekçesi “evrendoğum”, güvencesi “ölümsüzlük”, yaşamsal sığınağı “devlet”tir.

Eflatun Sözleri

Eflatun, elli yıllık uzun bir süre boyunca bu kuramsal yapıyı düşünmüş, ilintili felsefi meselelerle didişmiş ve bu arada görüşlerini düzeltip olgunlaştırmıştır. Bu yüzden Eflatun felsefesinin incelenmesi açısından en akılcı yol, bu değişim ve gelişmeyi takip ederek, öğretinin geçirdiği evreleri anlamaya çalışmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Eflatun Sözleri

Bir insanın akıllı olmasına birşey dediğimiz yok. Yeter ki; aklını başkalarına kabul ettirmeye çalışmasın.


Boş bir kafa, şeytanın çalışma odasıdır


  • Nefsinin öğretmeni, vicdanının öğrencisi ol.

Her yerde tek bir adalet ilkesi vardır. O da güçlünün çıkarıdır.


Çoğu insanlar her şeye çabuk inanıp güvenirler ve güvenip inandıkları şeylerden çabucak vazgeçebilirler. Bazı insanlar ise bazı şeylere belli bir sürede inanıp güvenirler ve bu onların hayatı olur.


Sorgulanmayan bir hayat, yaşanmaya değmez.


Sayfalarımız >>> Elif Şafak Sözleri


Insanlar mağaranın içinde yaşıyorlar. Filozoflar, peygamberler ise mağaranın dışını bilen ve insanlara bunu anlatmaya çalışan kişilerdir. Çoğu zaman insanlar sert tepki verirler.


Adalet ile devlet özdeştir. Devlete yararı olan şey “adaletli”, zararı olan şeyse “adalete aykırı”dır. 


Oğullarım büyüdüğünde, dostlarım onları cezalandırmanızı istiyorum sizden; eğer servetini veya herhangi bir şeyi erdemden daha çok önemserlerse veya aslında hiçbir şey değilken bir şeymiş gibi davranırlarsa, hayatta göreceğiniz iş ne olursa olsun, erdem olmayınca elde edeceğiniz her şeyin, yapacağınız her işin sonunda utanç ve kötülük vardır.


Zor duruma düşecek olsanız dahi dürüstlükten, hakikatten ve doğrudan vazgeçmeyin. Diğer türlüsü sizi daha zor durumda bırakacaktır.


Bütün sanatlar,kazanma ve meydana getirmeden başka bir şey degildir.


Edep, devlet başkanları ve benzeri kişilerin tabiatına yerleşince bunu neticesi olarak iyilikler çoğalır, bunlar iyi olarak görülüp beğenilir. Böylece halk da bunların gerçek olduğuna inanır ve iyiliklerin kabulünde birleşir. İşte istenen istikamet budur.


  • Gerçekten de bize verilmiş olan yüce unsur olan akıl kötüyü istemez ve mutlak iyidir.

Öğretmenlik her şeyden evvel bir tanrı sanatıdır.


Bir hüküm, bütün insanların aynı şekilde sarılması gereken şey değildir. Mesela ihtiyarın raksı gibi. 


Dost hem iyi görünen hem de iyi olan insandır.


Bilgisizlik neden kötüdür ? Bilgisiz kişi akıldan, güzellikten, iyilikten yoksunken, hepsini kendisine toplamış sanırda ondan..


Eflatun Platon Özlü Sözleri

Sevginizi belli edin, dertlerinizi samimi olduklarınızla paylaşın ulu orta yerlerde değil. Gönül bağları kurun ki mutlu olmanız kuvvetlensin. https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/eflatun-platon-sozleri.html


Hak ve doğrulukla galip olan şahıs faziletli şahıs, hak ve doğrulukla galip olan şehir de faziletli şehirdir.


Kimseye kendinizi sevdirmeye kalkmayın, yapılması gereken tek şey, sadece kendinizi sevilmeye bırakmaktır..

Sponsorlu Bağlantılar

  • Bir karenin kenarlarıyla köşegenlerinin rasyonel orantılı olmadığı gerçeğinden habersiz olan, insan sıfatına layık değildir.

ADALETLİ OLMAK herkese eşit davranmak değildir, herkesin durumuna, konumuna göre davranmaktır.. Yani ADALET= EŞİTLİK değildir!.


Nerede eşcinsel ilişkiye girmenin ayıp olduğu kaanati varsa, bunun suçlusu kısmen yasaların kötülüğü, kısmen yöneticilerin despotluğu ve kısmen yönetilenlerin korkaklığıdır.


Nefsin hastalığı kendisinde ilahi siyaset adabının bulunmamasıdır.


Bir takım insanlar felsefeyi gereksiz görüyorlar. Fakat felsefe, islam dinini ve düşünce dünyasını derinden etkilemistir.


Her şey de iyi kötü olabilir. Musıkide iyi olan; karakteri sağlamlaştıran, insanı cömertliğe ve cesarete, iyi ve faydalı ahlaka sevk eden musıki iyidir.


Felsefe, doğruyu bulma yolunda, düşünsel bir çalışmadır.


Sayfalarımız >>> Can Yücel Sözleri


İdareciler edepli olmadıkları zaman hem kendi işleri hem de idareleri altında bulunanların işleri bozulur.


Kanun sahibinin en önemli vazifesi; gayret gösterip edebi gerçekleştirmek ve yerleştirmektir..


Hiç bir şey tesadüfen gerçekleşmiyor, herşey bi plan dahilindedir.


Kötülüğün yolu yakındır kolay ulaşılır ona. İyiliğin önüne ise alınteri ve vicdanı koymuştur Tanrı.


Eşcinsellik, barbarlar tarafından ve aynen büyük fikirleri kölelerinin öğrenmesi açıkça liderin işine gelmediği için felsefeyi sevmedikleri gibi, eşcinselliğin yaratma eğiliminde olduğu güçlü dostlukların ve ateşli aşkların da liderin işine sozlervadisi.com gelmediği despot hükümetlerin yönetimi altında yaşayan insanlar tarafından ayıp karşılanır.


Beden terbiyesi ruhu eğitmek içindir. Bedenlerin doğrulup düzelmesi ruhun doğrulup düzelmesini sağlar.


Devlet işleri içten gelen bir sevgi, edep ve kamil akıl ile yürütülmezse onun sonu ÇÖKÜŞ ve YOK OLUŞTUR

Sponsorlu Bağlantılar

Bilinen bir şey hakkında araştırma yapmak gereksiz, bilinmeyen bir şey hakkında araştırma yapmak imkansızdır.


İnsanoğlu, bilgeliği sevenler siyasi gücü ellerine alana kadar veya siyasi gücü ellerinde tutanlar bilgeliği sevene kadar problemlerin bittiğini görmeyecek.(Sokrates haksız yere öldürüldükten sonra sarfettiği söz.)


Sadece ölüler savaşların sonunu görmüştür.


Adet ve kanunlar iyilik ile kabul edilmelidir.İyilik ve fayda bundadır. Baskı ve kölelik yolu ile kabul ettirilmesi ile doğacak zarar sayılamaz.


Kabilecilik ailecilik kanunsuzdur, fayda sağlamaz.


Kötülüklerin ilki ve en büyüğü, haksızlıkların cezasız kalmasıdır.


  • Güzel adetler kullanıldığı ölçüde pekişir, sağlamlaşır. şayet ihmal edilirse silinip gider. Gençler ve çocuklar bunu bilemez. Öyleyse bu onlara kabul ettirlip yaptırılır.

Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.


Şehir halkı ne kadar iyi olursa , idarecileride o kadar çok ilahi vasıfta olur


İşlerin doğru düzgün yürümesi için şehrin halkına edepli bir başkan lazımdır.


Özlü Sözler kategorisinde  en güzel Eflatun Platon Sözlerini hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Sadi Şirazi Sözleri ,  Şems-i Tebrizi Sözleri 

Share this:

Facebook Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here