Neşet Ertaş Sözleri

0
3693
views
Neşet Ertaş Sözleri

Neşet Ertaş, (1938, Çiçekdağı, Kırşehir – 25 Eylül 2012, İzmir), Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı. Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. Yaşar Kemal, Ertaş’ı “bozkırın tezenesi” olarak adlandırmıştır.

Türkiye’ nin yetiştirdiği en önemli hüstadlarından olan Neşet Ertaş ‘ın en önemli sözlerinden oluşan sayfamızı hazırlamaya çalıştık. Sizde sevdiklerinize Neşet Ertaş Kısa Hayat Hikayesi, Neşet Ertaş Sözleri Facebook, Neşet Ertaş Sözleri Resimli gönderebilirsiniz. İşte en güzel Neşet Ertaş Sözleri…..

Neşet Ertaş Kim

Neşet Ertaş, 1938 tarihinde Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul çağındayken keman ve ardından bağlama çalmayı öğrenen Neşet Ertaş, babasıyla birlikte yaşadığı yörenin düğünlerinde sazıyla türkü söylemeye başladı.

Kırşehir ve Kırıkkale’de 2 yıl boyunca müzik hayatını düğün gibi organizasyonlarında çalarak sürdüren Neşet Ertaş, 1957 yılının sonunda İstanbul’a geldi ve ilk plağı olan “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül“ü babasıyla birlikte bir türküyle çıkardı.

Halk tarafından oldukça beğenilen plakla birlikte Neşet Ertaş yeni plaklar ve kasetler çıkardı. İstanbul’da 2 yıl boyunca çalıştıktan sonra Ankara’ya yerleşti ve burada sahne hayatını sürdürdü.

Ozan Neşet Ertaş Sözleri

Askerliğini tamamladıktan sonra çalıştığı bir gazinoda Leyla isimli bir kızla tanışır ve hemen evlenir. Babası, Neşet Ertaş’ın bu evliliğine şiddetle karşı çıkar ve birbirlerine küserler. Neşet Ertaş‘ın, eşinden 3 çocuğu olur ve 7 yılın ardından boşanırlar.

Neşet Ertaş, 1978 yılında sigara ve alkol kullanımından dolayı parmaklarından felç geçirir ve bir süre işsiz kalır. Kardeşinin davetiyle birlikte Almanya’ya giden Ertaş, burada tedavi olur ve uzun bir süre Almanya’da kalır. 2000 yılında verdiği İstanbul konseriyle de sahne hayatına geri döner.

25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de ileri evrede prostat kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir. Neşet Ertaş’ın cenazesi, Kırşehir Bağbaşı Mezarlığı’na babasının yanına defnedildi.

Neşet Ertaş, UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilmiştir.

Duygusal Neşet Ertaş Sözleri

Denizi seyretmek gibidir bozkırda gökyüzünü seyretmek.


Gurbette olanların hiç biri mutlu değil ben mutluyum diyene rastlayamazsın. Neden? Gurbet herkesin içinde taş gibidir.


Özü gülmeyenin yüzü güler mi?


Can yakıp da kalp kıɾma. Senin de gül benzin solacak biɾ gün. Heɾ canlının kalbi Allah’a bağlı. Heɾkes ettiğini bulacak biɾ gün.


Darda kaldım diye umutsuz olma, Yok iken dünyayı var eden vardır.


Neşet Ertaş Özlü Sözleri

İlimsizlik bilgisizlik yüzünden. Cehalet hoɾtlayıp çıkaɾ mı çıkaɾ. Sevgisizlik saygısızlık yüzünden İnsan insandan bıkaɾ mı bıkaɾ.


Ne söyleyim şu dünyanın haline dağlar ayrı ayrı, çöl ayrı ayrı, şu insanlar bölüşmüşler dünyayı Hudut ayrı ayrı yol ayrı ayrı.


Güneşe gülle at, karartır mı hiç? Allah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan olan insan darıltırmı hiç? Haksızlık haksızın özünden olur.


İnsanları birbirinden ayıran mezhepçilere karşıyım, mezheplere değil.


Uyku girmez gözüne , gönlü viran olanın.


Herkesin bir Zahide’si vardır.


Sayfalarımız >>> Küçük İskender Sözleri


Zehidem, kurban olam, ne olacak halım? Gene bir laf duydum, büküldü belim.


Aşk biterse yorulur insan, ben ne zaman ölürsem Neşet yoruldu desinler.


Gel sevelim, sevileni seveni. Sevgisiz suratlar gülmüyor canım. Nice gördüm dizlerini döveni. Giden ömür geri gelmiyor canım.


Sevgi dünyasına yalan girmez, gönülden sevmeyen Hak’ka eremez.


Gönül kimi severse, aşk onda güzeldir.


Gönül dağı yağmur yağmur boran olunca
Akar can özümden sel gizli gizli


“Akar can özümden sel gizli gizli.” dedikçe
İki tas hüzün koyuyorum gönül ocağıma.


“Kendim ettim kendim buldum, gül gibi sarardım soldum, eyvah” diye haykırdı senelerce, Neşet ERTAŞ. İktidar tercihlerimizin nakaratını, bundan daha güzel özetleyen var mıydı?


Türk Sanatçısı Ozan Neşet Ertaş Sözleri

Kendini bilen bilmeyenin kusuruna bakmaz!


Kadınlar insandır. Biz insanoğlu.


Hak bildiğim yoldan ayrı gitmedim, koğular getirip gıybet etmedim, gönülleri kırıp can incitmedim, bir garip sazımı çaldım giderim.


Seviştiğimde mutlu olurum, sevgisiz imanı nasıl bulurum, böyle inandım böyle bilirim, sevişmek ibadettir sevgi imandır. https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/neset-ertas-sozleri.html


Ağla sazım ağlanacak zamandır.


Anlamlı Neşet Ertaş Sözleri

Gel sevelim, sevileni seveni sevgisiz suratlar gülmüyor canım, nice gördüm dizlerini döveni, giden ömür geri gelmiyor canım.


Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur!…


Biz doğduğumuzdan beri yoksulduk. Varlığı görmedik ki yoksulluktan şikayet edelim.


Ben diyorum ki, insan ve insanoğlu var. Ayrımcılığın sonu kavgadır, kavganın karı var mı?


Darda kaldım diye umutsuz olma, Yok iken dünyayı var eden vardır.


Bir de şu var; Gönlün’ün eşini bulan garip değildir.


Ahu gözlerini sevdiğim dilber, sana bir sözüm var diyemiyorum.


Cahildim, dünyanın rengine kandım. Hayale aldandım, boşuna yandım.


Kendi kendisinden utanmayan, yeryüzünde hiç kimseden utanmaz.


Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir sozlervadisi.com devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor. Halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu.


Sevgi dünyasına yaIan girmez, gönüIden sevmeyen Hak’ka eremez.


Darda kaIdım diye umutsuz oIma, yok iken dünyayı var eden vardır.


“Onca yoksulluk varken” tertemiz aşklar yaşandıysa.
Açgözlü, muhteris, kibirli maymunlara pabuç bırakmayan birkaç iyi adam çıktıysa.
Duygusal, dini, siyasi her türlü ilişkide ajitasyonun, manipülasyonun, dalga dubaranın gırla gittiği bir çağda; hiç kimseyi şahit tutmadan, gizlice, pırlanta gibi bir damla gözyaşı döküldüyse


Şeytanca hiçbir şey çalmadım, hırsızlamadım. Ne aldımsa, ne verdimse aşk ile aldım, aşk ile verdim karşımdakine


Neşet Ertaş Anlamlı Güzel Sözleri

Kendi kendisinden utanmayan, yeryüzünde hiç kimseden utanmaz.


Mühür gözlüm seni elden
Sakınırım kıskanırım


Vade tekmil olup ömrün dolmadan
Emanetçi emaneti almadan
Ömrüyün baginin gülü solmadan
Varip bir canana ikrar verdin mi
varip bir cananın kulu oldun mu


Namerde muhtaç olmayacak ve ömrünü tamamlayacak şekilde bir ekmek parası lazım. Bunun fazlası, fazladır. İnsan tam ömre göre ölçmeli onu. Bugün son ekmeğini yeyip ölmeli, artan bir şey kalmamalı. Eğer ben öldüğümde bir çuval unum kalmışsa, ben suç işledim demektir…


Neşet Ertaş Sözleri Resimli

“İlk ne zaman aşık oldun?”diye soruldu Neşet Ertaş’a.
Neşet Ertaş: 13 yaşımda. Yozgat’taydık, mahallenin kızıydı.
Ona bir türkü havalandırdıydım” dedi..
Kızın adını söyledi. Sonra da pişman oldu:
“Yazman gurban oluyum, sevda sırrınan olur.”


Sen beni güIünce mutIu mu sandın, yaIandan yüzüme güIen dünyada.


Bir konser sırasında terleyen büyük usta; seyircilere ”saygısızlık Olmasın, Ceketimi Çıkartabilir miyim?” diye sorar. Her daim naif, her daim insancıldı Bozkırın Tezenesi


Gölgeye girenin gölgesi olmaz. Adam olan çıkar güneşe, kendi gölgesini yaratır.


Kurusa Fidanın Güllerin Solsa
Göynümde Solmayan Gülümsün Benim (Canımsın Benim)
Yaprakların Gazel Olsa Dökülse
Daha Taze Fidan Dalımsın Benim


Sayfalarımız >>> Elif Şafak Sözleri


Nice sultanları tahttan indirdi
Nicesinin gül benzini soldurdu
Nicelerin gelmez yola gönderdi
Bir ayrılık bir yoksuzluk biri de ölüm


” İnsanın derdi ne kadar büyük olursa gülüşü o kadar sıcak olurmuş, o dert güzelleştirirmiş onun yüreğini. öyle derler, bizim buralarda. o derdin büyüklüğü neye göre ölçülür biçilir bilmem ben. fakat birinin gülüşünün sıcaklığını hissettim mi, anlıyorum ki derdi çok. güzelleşmiş derdiyle.”


”O anda neler düşündü bilemiyorum ama, benim kısaca özetleyiverdiğim bu konuşmaları başını yere eğerek büyük bir sessizlikle dinledi Neşet Ertaş. Sonra, bağlamasını dizlerinin üstüne yatırdı ve; “Aslında ben şairler toplantısı var dediler de geldim. Ben şair değilim, şair denince, okuyup yazmış adama şair derler diye bilirim. Sağ olun, bu kadar ilgi göreceğimi bilmiyordum,” dedi.’


Dilinde Neşet Ertaş türküsü olan bir adamdan kötülük bekleyemezsiniz. Bazı cümleleri ağır gelse de “seven kalbimi kırma” diyen Orhan Gencebay için de aynı şeyi söylemek mümkün.


Özlü Sözler kategorisinde  en güzel Neşet Ertaş Sözlerini hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözleri bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Aşık Veysel Şatıroğlu Sözleri , Ahmet Telli Sözleri

Share this:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here