Oğuz Atay Sözleri

Kastamonu’nun hemşerisi olan Romancı, öykü ve oyun yazarlarından olan Oğuz Atay adına hazırladığımız sözleri siz değerli takipçilerimize sunuyoruz. Sözlerini seveceğinize inandığımız birbirinden cümleleri sosyal paylaşım kanaları ile sevdiklerinize gönderebilirsiniz. İşte Oğuz Atay sözleri…

Oğuz Atay Sözleri yazımız da; Oğuz Atay sözleri resimli, Oğuz Atay sözleri uzun, Oğuz Atay sözleri twitter, Oğuz Atay sözleri papatya, Oğuz Atay sözleri romantik yer almaktadır.

Oğuz Atay Kimdir

12 Ekim 1934’te Kastamonu İnebolu’da doğdu. 13 Aralık 1977’de İstanbul’da yaşamını yitirdi. Romancı, öykü ve oyun yazarı. Ortaöğrenimini 1951’de Ankara Maarif Koleji’nde tamamladı. 1957’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. 1960’ta İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümü’nde (Bugün Yıldız Üniversitesi) öğretim görevlisi oldu. 1975’te doçentliğe yükseldi.

Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Öykü ve yazıları 1971’den sonra Yeni Dergi ve Soyut’ta yayınlandı. Beyninde çıkan bir tümör nedeniyle, bir süre Londra’da tedavi gördü ama sağlığına kavuşamadı.

İlk romanı “Tutunamayanlar”da küçük burjuva dünyasına ironiyle yaklaştı. Kitapta olaylar, küçük burjuva dünyasının değerlerinden ölümüne nefret eden bir gencin, kendisini öldürmesiyle noktalanır. Bu eserinde yenilikçi ve çağdaş Batı romanının bazı tekniklerinden ustaca yararlandı.

İlerleyen dönemlerde roman, öykü ve oyun yazılarına devam eden Oğuz Atay, beyninde oluşan bir tümör yüzünden, büyük eseri “Türkiye’nin Ruhu” isimli projesini yazamadan 13 Aralık 1977 tarihinde hayatını kaybetti. 

Oğuz Atay Sözleri

Artık gelecek planlarımı hayattan gizli yapıyorum. Sanki hayat, işini gücünü bırakıp planlarımı bozmak için her şeyi yapıyor. (Oğuz Atay)

Çok yükseğe çıkamam; bende yükseklik korkusu var. Kimseyi yarı yolda bırakamam; bende ‘alçaklık’ korkusu var. (Oğuz Atay)

Bir yerde söz biter. İki kişi karşılıklı kendini tekrarlamaya başlar. Yeni başlayan ilişkiler bile eskir böylece. Hemen kaçacaksın ki aklın orada kalsın. (Oğuz Atay)

Tarih bir tahriften ibarettir. Tarih, geçmişten geleceğe uzanan ve bugün gördüğümüz bir rüyadır. Bütün rüyalar gibi tarih de yorumlanabilir; ama görülürken değil. (Oğuz Atay)

Hep geçer diyorlar ya Olric. Sence geçer mi? Geçer elbet efendim; bazısı teğet geçer, bazısı deler geçer, bazısı deşer geçer, bazısı parçalar geçer. Ama mutlaka geçer.(Oğuz Atay)

Ne zaman hayata tutunmaya çalışsak, hep mahrem yerleri geldi elimize. (Oğuz Atay)

Can çekişmek nasıl bir şey bilir misin Olric? Hayır efendimiz, nasıl bir şey . Ona söyleyebileceğin o kadar şey varken susmaktır Olric. (Oğuz Atay)

Hayatta silgim hep kalemimden önce bitti. Çünkü kendi doğrularımı yazacağım yere, tuttum başkalarının yanlışlarını sildim. (Oğuz Atay)

¸¸•*`❀ Abdurrahim Karakoç Sözleri ¸¸•*`❀

Beklenen hep geç geliyor; geldiği zaman da insan başka yerlerde oluyor. (Oğuz Atay)

Ben, senin bilinçaltı karanlıklarına ittiğin ve gerçekleşmesinden korktuğun kirli arzuların, ben senin bilinçaltı ormanlarının Tarzan’ı! Yemeye geldim seni. Benden kurtulamazsın. Ben, senin vicdan azabınım! (Oğuz Atay)

Hayatımın başı ve sonu belliydi; hiç olmazsa ortasını kaçırmamalıydım. (Oğuz Atay)

Ve yalnızlık kelimeyle birlikte yaşadı insanın içinde, kelimeler yalnızlığı anlattı ve yalnızlığın içinde eriyip kayboldu. Yalnız sozlervadisi.com kelimeler dindirdi acıyı ve kelimeler insanın aklına geldikçe yalnızlık büyüdü, dayanılmaz oldu. (Oğuz Atay)

Oğuz Atay Özlü Sözleri

Sigarayı bırak artık diyordun ya bana, ben de bırakmıyordum. Çünkü senin, benim için üzülüyor olmana içten içe seviniyordum. (Oğuz Atay)

Neden sadece bir hayal ürünüsün Olric. Siz gerçeksiniz de ne oluyor efendimiz. (Oğuz Atay)

Yalnızlığına iyi bak, sahip çık. Kaç kişinin emeği var onda kim bilir? (Oğuz Atay)

Onunla ne zaman lades oynasak hep o kazandı. Kalbimdeyken nasıl aklımda derdim. (Oğuz Atay)

Öyleyse, ben de hayatımın sonuna kadar aynı yerde kımıldamadan oturacağım. Herkes istediği kadar koşsun. Beni anlayacak insan, oturduğum yerde de beni bulur…(Oğuz Atay)

Hiç kimseyi anlamıyorum. İnsanların arasına karışıp onlara uyduğum için de kendimden nefret ediyorum. (Oğuz Atay)

Oysa bazı insanlar vardır; en çamurlu yerlerden bile kolalı beyaz gömleklerini ve açık renk pantolonlarını kirletmeden çıkarlar. Böyle adamlar hayatta başarıya ulaşırlar. (Oğuz Atay)

Son bir şans daha verme, sevgine layı

Ne ölmek nefessiz kalmaktır; ne de yaşamak nefes almaktır. Yaşamak; sevilmeyi hak eden birine yaşamını harcamaktır. (Oğuz Atay)

Söyle evladım’ diye teselli ederdi annem beni. Söyle de içine hicran olmasın. Hicran oldu anne. (Oğuz Atay)

Beni anlamalısın çünkü ben kitap değilim, çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz, yaşarken anlaşılmaya mecburum. (Oğuz Atay)

Kimseye göstermem üzüntümü. Gündüz gülerim, geceleri yalnız ağlarım. (Oğuz Atay)

İki kadına adamak istiyorum hayatımı. Biri “erkeğim” desin bana, diğeri sadece baba. (Oğuz Atay)

Oğuz Atay Anlamlı Sözleri

Kolundaki yaralar efendim? Tutunurken öyle oldu Olric. Ya yüreğindeki yaralar efendim? Tutulurken öyle oldu Olric! Peki ya gözlerindeki suskunluk; ne efendim. Hiç dokunma. Sus Olric. (Oğuz Atay)

İnsan çok sevdiği halde neden her defasında terkedilir. Ve beklenenler, neden hep vazgeçildikten sonra gelir. (Oğuz Atay)

Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler; ağzına dolar insanın. Sussan acıtır, konuşsan kanatır. (Oğuz Atay)

Zaman her şeyin ilacıysa, fazlası intihara girmez mi? (Oğuz Atay)

Başkalarının yaptıklarını silmeye çalıştım; mürekkeple yazılmışlar oysa. Ben kurşun kalem silgisiydim, azaldığımla kaldım. (Oğuz Atay) https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/oguz-atay-sozleri.html

Oysa bizim bütün güzelliğimiz, yaşadıklarımızla düşündüklerimiz arasındaki acıklı çelişkinin yansımalarından ibaretti. (Oğuz Atay)

¸¸•*`❀ Sabahattin Ali Sözleri ¸¸•*`❀

Nedensiz ve sebepsiz sevdim seni. Çünkü bir sebebi olsa, aşk olmazdı bunun ismi. (Oğuz Atay)

Neden yalnızlıktan şikayetçidir ki insan. Ne yani, mutlu olması için bir sevgiliye mi muhtaçtır her zaman. (Oğuz Atay)

En tehlikeli kelime ama’dır. Önceden söylenen her söylemi veya kelimeyi öldürür! Mesela, seni seviyorum ama gibi…(Oğuz Atay)

Bize öğretilen her söze inandık, yasaktır dendi kandık, hep girilmez levhalarına aldandık, bu tutulan yol yanlıştır bize. (Oğuz Atay)

Sen acıyı biriktirmeyi seversin Olric. Sen biriktirmeyi seversin. Hadi devam et şimdi, kuru yaprakları. Deniz taşlarını. Gözyaşını. Sorulamamış soruları. Senden kalan sesleri. Yaşanamamış paylaşılmışlıkları. Birlikte harcamak üzere kalbinde biriktirilmiş zamanları ve hüznü. Ve özlemi biriktirmeye. (Oğuz Atay)

İyi geçinmek iki kişinin kusursuz olmasıyla değil, birbirlerinin kusurlarını hoş görmesiyle olur…(Oğuz Atay)


Özlü Sözler kategorisinde en güzel Oğuz Atay Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Neşet Ertaş Sözleri , Ahmet Telli Sözleri

Share this:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.