Sadi Şirazi Sözleri

Sadi Şirazi Sözleri

Bir peygamber âşığı olarak on dört kez hacca gitmiş, Moğol ve Haçlılarla yapılan savaşlara iştirak ederek cihâd ederek başarılar elde etmiş olan Doğu dünyasının en ünlü şairi, filozofu Sadi Şirazi Sözleri ile birlikteyiz. Özlü sözlerimizi sosyal medya hesaplarından da gönderebilecekisniz.

Sadi Şirazi Sözleri yazımız da; Sadi Şirazi sözleri kısa, Sadi Şirazi sözleri resimli, Anlamlı Sadi Şirazi sözleri, Sadi Şirazi sözleri facebook, Sadi Şirazi sözleri aşk, Şehh Şirazi Sözleri bulabilirsiniz.

Sadi Şirazi Hayatı

Oɾta çağlaɾda kültüɾün ve ilimin başkentleɾinden biɾi olan Şiɾaz da dünyaya gelmiştiɾ. Doğum taɾihi tam bilinmemekle biɾlikte 1184 yılında doğduğu sanılmaktadıɾ. Şeyh Sadi-i Şiɾazi’nin asıl ün kazanmasını sebebi mesnevi tüɾünde en büyük lideɾleɾden biɾi olmasıdıɾ. Çocukluğunun ilk yıllaɾında Şiɾaz’da geςiɾeɾek ilköğɾenimini de oɾada tamamlamıştıɾ. Çocuk yaşta babasını kaybeden Şaiɾ dizeleɾinde de bunu dile getiɾmiştiɾ. Şeyh Sadi-i Şiɾazi dedesi ve amcası taɾafından büyütülmüştüɾ. Babasını kaybettiği sıɾalaɾda ülkesinde Moğol istilalaɾı meydana gelmekteymiş. Bunun üzerine Şiraz’dan kaçıp ve Bağdat’a göç etmek zorunda kalmışlardır. Bağdat’ta o zamanki devrin en mühim eğitim müessesesi olan Nizamiye medreselerinde devam ederken devrin mutasavvıflarından ve ulemalarından yararlanmaya çalışan Sadi, sürekli seyahat etmiştir. Yaşadığı dönemde doğduğu kent yani İran, Moğollar tarafından haraρ olmuş. 30 yıl boyunca Ortadoğu, Arabistan, Mısır, Hindistan ve Kuzey Afrika’yı dolaştığı söylenmektedir.

Sadi Şirazi Anlamlı Sözleri

Sadi Şirazi Anlamlı Sözleri

Şeyh Sadi-i Şira;zi Şam’da olduğu sıralarda Harçlılara karşı Türk-İslam savaşına katılmış ve orada Hıristiyan kuvvetler tarafından esir düşürülerek ağır şartlar altında yıllarca çalıştırılmıştır. Şeyh Sadi-i Şirazi’nin bilgisine hayran kalanlara rastlamak çok kolaymış, herkesin ağzında dilden dile konuşulurmuş. Bunu duyan Suriyeli Bir tacir ise yüksek miktarda fidye vererek Şeyh Sadi-i Şirazi‘yi bu esir kaldığı hayatta kurtarmıştır. Ve bir süre sonra kızıyla evlendirmiştir. Fakat evlilik hayatı hiçte iyi gitmemiştir. Eşinin söylediği sözlerini ve kaba davranışlarını daha fazla kabullenemeyip evini terk etmiştir. Anadolu’yu gezerek doğduğu yere, memleketine geri dönmüştür. Memleketine döndükten sonra kendisini şiirlerine ve ilime vermiştir. Bu sırada on dört defa hacca gitmiştir.

Ölümsüz birçok eseri kaleme almıştır. Eserlerinde daha çok eğitici, öğretici konular işlemiştir. Toplumunu ve kendisini iyi insan konumuna taşıma hedefiyle çalışmış ve bu hedefe ulaşmıştır. Birçok eser yazmasına rağmen en çok bilinen, en çok övgüleri alan eserleri Bostan ve Gülistan’dır. Bu büyük şair 98 yaşında hayata gözlerini kaρatmıştır. Şuan Şeyh Sadi-i Şiraz’ın kabristanı Şiraz’daki Sadi türbesinde bulunmaktadır.

Sadi Şirazi Sözleri

Yarasanın gözü gündüz göremiyorsa, güneşin ne günahı var bunda? (Sadi Şirazi)

Her işte kendinden üstününü ara, bunu fırsat bil ; kendin gibilerle vaktini heder edersin. (Sadi Şirazi)

Ey akıl sahibi! Gül dikenle beraber bulunur. Senin dikenle ne işin var, gülü demet yap… Eğer tabiatında yalnız kusurları görmek varsa tavus kuşunda çirkin ayaktan başka bir şey göremezsin (Sadi Şirazi)

Zorluya tahammül et ki bir gün ondan daha kuvvetli olasın (Sadi Şirazi)

Dostuna sana düşmanlık edebilecek kadar kuvvet verme. (Sadi Şirazi)

Sadi Şirazi Sözleri

Sadi Şirazi Sözleri

Eğer cenk eri isen, öyle bir kimse ile savaş ki, ya ona ihtiyacın olmasın, ya da kaçıp ondan kurtulabilesin. (Sadi Şirazi)

Bilge, söylenmemesinden zarar geleceği zaman söze başlar ve yememekten canına doyduğu zaman lokmaya uzanır. Şüphesiz sözü hikmet olur, yemesi de sağlık getirir. (Sadi Şirazi)

Eğer bir gönül kırdınsa senin gönlün de mutlaka kırılacaktır. Kale duvarına taş atma, çünkü kaleden de taş gelebilir. (Sadi Şirazi)

Kalbi kırıkların hatırını sor, Onları sevindir. Bir gün senin de Gönlün incinir (Sadi Şirazi)

Nice kuvvetli, nice üstün akıllar vardır ki, aşkın havası onları mağlup etmiştir. Çünkü sevda aklın kulağını büktükten sonra, akıl bir daha baş kaldırama  (Sadi Şirazi) https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/sadi-sirazi-sozleri.html 

İnsan hayvandan konuşmakla üstündür. Ama doğru konuşmazsan hayvanlar senden üstün olurlar. (Sadi Şirazi)

¸¸•*`❀ Can Yücel Sözleri ¸¸•*`❀

Sen işinle gücünle kalsan da elalemin dilini zaptedemezsin. (Sadi Şirazi)

Konuşmadan bir köşede oturan sağırlarla dilsizler, dilini tutamayan kimseden daha üstündür. (Sadi Şirazi)

Güzel bir kadın bir mücevher, İyi bir kadın bir hazinedir. (Sadi Şirazi)

Bir şehri kuşattığın ve yönetimi ele geçirdiğin zaman halka eskisinden daha iyi davran (Sadi Şirazi)

Aciz eline kudret geçince, tutar, acizlerin kolunu büker. (Sadi Şirazi)

Koyun çoban için değildir. Belki çoban onun hizmeti içindir. (Sadi Şirazi)

Kendi ekmeğini yiyip oturmak, altın kemer takıp el pençe divan durmaktan hoştur. (Sadi Şirazi)

Engin deniz taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir ârif henüz sığ sudur. (Sadi Şirazi)

Kendine zarar gelince katlan. Çünkü affetmekle günahtan arınırsın. Mademki her şeyin sonu topraktır, sen, toprak olmadan önce toprak ol. (Sadi Şirazi)

Kabiliyetsizi terbiye etmek, kubbede ceviz durdurmak gibidir. (Sadi Şirazi)

Çocuklarınızı kuzu gibi büyütmeyiniz ki, ileride koyun gibi güdülmesinler. (Allah (c.c.)’dan başka kiseye boyun eğmesinler ) (Sadi Şirazi)

İnsan dilini tutup konuşmadıkça, ayıbı da hüneri de gizli kalır. (Sadi Şirazi)

Bir şeye, bir kimseye gönül bağlama. Çünkü gönül ayırmak müşkül bir iştir. (Sadi Şirazi)

İnsanın her nefeste iki defa şükretmesi lazım. Biri nefes aldığı için, diğeri verdiği için. Çünkü ; verip alamamak, alıp verememek var.. (Sadi Şirazi)

Dost kapısında ölene değil, canını sağ sâlim kurtarana şaşılır. (Sadi Şirazi)

Aciz eline kudret geçince, tutar, acizlerin kolunu büker. (Sadi Şirazi)

Sadi Şirazi Sözleri

Sadi Şirazi Sözleri

Dostların sohbetinden ıstırap duyarım. Çünkü çirkin huylarımı güzel gösterirler. Kusurumu hüner ve olgunluk sayarlar, dikenimi gül ve yasemin sozlervadisi.com yaparlar. Nerde o pervasız, küstah düşmanlar ki, bana benim ayıbımı göstersinler. (Sadi Şirazi)

Methü senâ ipiyle kuyuya inme, Hatem gibi sağır ol da kendi ayıplarını dinle… (Sadi Şirazi)

Asık suratlıdan bir şey isteme, onun kötü huyundan elem duyarsın. Gönlünün gamını anlatacaksan bir kimseye aanlat ki, yüzünü görünce ferahlayasın. (Sadi Şirazi)

Günahsız olan, pervasız konuşu (Sadi Şirazi)

Acele yürüyen yol arkadaşı senin yoldaşın değildir. Gönlü sana bağlı olmayan kimseye gönül bağlama. (Sadi Şirazi)

Eşeğini düşman, vergisini de sultan alıp gittikten sonra o memleketin tacında, tahtında ikbal kalır mı? (Sadi Şirazi)

Benim için iyi şeyler söyleyen kimse, ancak kusurumu bana açıkça gösterendir (Sadi Şirazi)

¸¸•*`❀ Aşık Veysel Şatıroğlu Sözleri ¸¸•*`❀

Kesme nevanı; içine salsalar da keder. Kırılsa gönül medd ü cezr ile hepsi geçer, hepsi geçer. (Sadi Şirazi)

Hısımın dindarlığı, takvası yoksa hısımlık bağlarını kesmek, akraba sevgisi taşımaktan daha iyidir. (Sadi Şirazi)

Ekmek yerine güneş olsa sofrasında, güneş yüzü görmezdi kimse kıyamete dek cihanda (Sadi Şirazi)

İyilik (barış) için söylenen yalan, fitne koparan doğrudan iyidir. (Sadi Şirazi)

Dostuna sana düşmanlık edebilecek kadar kuvvet verme. (Sadi Şirazi)

Yoksulun sabrı zenginin ihsanından üstündür. (Sadi Şirazi) 

Allah’ın kapısından kovulan kimse her yana koşar. O’nun çağırdığı, kimsenin kapısına koşmaz. (Sadi Şirazi)

Bir yoksul yüz türlü uygunsuz iş görse, bunun yüzde birini dostları bilmezler. Ama sultan bir tek kötülük ederse, ülkeden ülkeye ulaştırılır. (Sadi Şirazi)

Hırs azgınlığı akıllı adamın gözünü bağlar ; tamah, kuşu da balığı da tuzağa düşürür. (Sadi Şirazi)

Birinin gönlünü bir kere kırdın mı, sonradan yüz türlü iyilik etsen de, o bir tek kırgınlığın öcünden sakın. Temren yaradan çıkar, ası gönülde kalır. (Sadi Şirazi)

Allah adamı (dostu) ekmeğin bir yarısını yerse öbür yarısını yoksullara verir. Padişah, yedi ülkeyi alsa bile, bir başka ülkenin sevdasındadır. (Sadi Şirazi)

Gönle giren her şey göze hoş gelir. (Sadi Şirazi)

Kişi az yemeği adet edinince, gelen sıkıntıyıkolay karşılar. Eğer bolluk içinde can beslemişse, bir darlık görünce mihnetten ölür. (Sadi Şirazi)

Can kaygısıyla sevgilinin muhabbetinden gönlü ayırmak dostluğa sığmaz. (Sadi Şirazi)

Akıllının önünde susmak terbiye gereği ise de, sen yeri gelince söylemeğe bak. İki şey insanı çileden çıkarır : Söylenecek yerde ağız açmamak, susacak yerde lakırtı etmek. (Sadi Şirazi)

Sadi Şirazi Aşk Sözleri

Sadi Şirazi Aşk Sözleri

Fareyi tutarken kedi aslandır ; kaplanla savaşırsa fareye döner. (Sadi Şirazi)

Tam manası ile doğru olduğunu bilmediğin bir sözü söyleme. Karşılığının iyi olmadığını bildiğin sözü de söyleme. (Sadi Şirazi)

Hırs azgınlığı akıllı adamın gözünü bağlar ; tamah, kuşu da balığı da tuzağa düşürür. (Sadi Şirazi)

Düşman sözü ağırına gidiyorsa dikkat et de onun ayıpladığı şeyleri yapma. (Sadi Şirazi)

Kendine zarar gelince katlan. Çünkü affetmekle günahtan arınırsın. Mademki her şeyin sonu topraktır, sen, toprak olmadan önce toprak ol. (Sadi Şirazi)

Birinin gönlünü bir kere kırdın mı, sonradan yüz türlü iyilik etsen de, o bir tek kırgınlığın öcünden sakın. Temren yaradan çıkar, ası gönülde kalır. (Sadi Şirazi)

¸¸•*`❀ Atilla İlhan Şiir ve Sözleri ¸¸•*`❀

İçin ağlasa da kim duyar seni? Kim anlar dışarıdan olup biteni? Leyla’nın yüzünü görenler bilir: Mecnun’un kalbine batan dikeni! (Sadi Şirazi)

Kişi nefsinin kötülüklerinden kurtulabilir. İftiracının zannından kurtulamaz. (Sadi Şirazi)

Kurdun kafasını, halkın koyunlarını paraladıktan sonra değil, önce kesmek gerekir (Sadi Şirazi)

Ben doğru yolda kaybolmuş kişi görmedim. (Sadi Şirazi)

Yüzücülükte yiğit de olsan, elini ayağını ancak çıplakken kullanabilirsin. Şu halde şöhret, namus ve riya hırkasını sırtından çıkarmalısın; elbisesiyle suya batan kimse aciz kalır (Sadi Şirazi)

Başkalarının ayıbını senin önünde sayıp döken, senin ayıbını da mutlak başkalarına söyleyecektir (Sadi Şirazi)

Âdem oğulları aynı vücudun uzuvlarıdır. Çünkü aynı cevherden yaratılmışlardır. Felek bir uzva elem getirirse, öbürlerinin huzuru kalmaz. Ey başkalarının acısıyla kaygılanmayan, sana insan demek yakışık almaz (Sadi Şirazi)

Bir haberin gönül inciteceğini biliyorsan sen sus, başkaları söylesin. (Sadi Şirazi)

Kişi bu, alçak dünyaya tenezzül etti mi, bala kapılmış sineğe döner. (Sadi Şirazi)


Özlü Sözler kategorisinde en güzel Sadi Şirazi Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Hacı Bektaş Veli Özlü Sözleri , Elif Şafak Sözleri

Share this:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.