Özlü Sözler

Şeyh Bedreddin Sözleri

Tanınmış kişilerden Şeyh Bedreddin, İslam Tasavvufunun en büyük isimlerinden birisidir ve sözleri ile günümüze kadar bir ekol olarak gelmeyi de başarmıştır.  Şeyh Bedrettin şiiri Nazım Hikmet, Şeyh Bedrettin şarkı sözleri, Şeyh Bedrettin nereli, Şeyh Edebali sözleri resimli yazımız da bulabileceksiniz.

Ölümünden sonɾa eseɾleɾinin biɾçoğu gizlenmiş veya kaybolmuştuɾ. Menakıbnameye göɾe 48, başka kaynaklaɾa göɾe 38 yaρıtı vaɾdıɾ. Bazı yaρıtlaɾının adı bilinmekle beɾabeɾ günümüze ulaşmamıştıɾ. En iyi incelenmiş yaρıtı Vaɾidat’tıɾ.

Şeyh Bedreddin Kimdir

Şeyh Bedreddin, Edirne yakınlarında bulunan Simavna kasabasında 1359 senesinde dünyaya geldi. Bursa’da dönemin ünlü hocalarından biri olan Koca Mahmud Efendi’den dersler alan Bedreddin sonrasında Konya, Suriye Kahire, Tebriz ve Kazvin’e giderek öğrenimini sürdürdü.

Bedreddin, Memlük Sultanı Berkuk’un oğlu Ferenc’in hocalığına tayin edildi. 1397’de şeyh olduktan bir süre sonra da Anadolu’ya dönerek çeşitli bölgelere seyahatler düzenledi.

1402 senesinde başlayan Fetret Devri sırasında Edirne’de kendi hükümdarlığını ilan eden Musa Çelebi tarafından kazasker olarak görevlendirildi. Fakat Mehmet Çelebi, ülkede düzeni ve asayişi sağlayınca görevinden alındı ve İznik’e gönderildi. Bunun üzerine Şeyh Bedreddin, eski müritleri Börklüce Mustafa ile Torlak Kemal’in farklı yerlerde faaliyetlerini artırdıklarını duyunca hacca gitme bahanesiyle Kastamonu’ya geçti ve buradan da Karadeniz yoluyla Eflak voyvodasının yanına gitti.

Silistre, Dobruca ve Deliorman bölgelerinde de görüşlerini yayarak çok sayıda taraftar kazanan Şeyh, daha sonra Osmanlı Devleti’ne karşı isyan başlattı. Fakat bu girişiminin sonucunda yakalanarak padişahın bulunduğu Serez’e gönderildi. 1420 senesinde de burada idam edildi. 1961 senesinde kemikleri, Divanyolu’ndaki II. Mahmut Türbesi haziresine defnedildi.

Şeyh Bedreddin Sözleri

Gerçek iktidar, insanlar üzerinde değil, yürekler üzerinde kurulur.

Kötü ve Çirkin işlerle uğraşan insanlar Hak’tan uzaklaşmışlardır. Cehennem işte budur. Cennetle cehennemi başka yerde aramak saçmalıktır.

Başka halklar üzerinde baskı uygulamak, özünde kendi halkı üzerindeki baskıyı gizlemeye ve unutturmaya yöneliktir.

İnsanlar eylemleriyle, düşünce ve fikirleriyle güzeli ve iyiyi bulabildikleri oranda hak’la kavuşmuşlardır.

Hakikat bize insanları varlıklarına, dinlerine, dillerine göre ayırmamızı değil, birleştirmemizi buyurur.

Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, şu herkesin suyudur. Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?

Tarih, gelecek için kavga verip, yitmiş bile olsa, insanlık için vuruşanları hiç unutmaz.

Ananı, atanı say, bereket büyüklerle beraberdir. Bu dünyada sozlervadisi.com  ınancını kaybedersen yeşilken çorak olur, çöllere dönersin. açıksözlü ol. Her sözü üstüne alma. Gördün söyleme, bildin bilme. Sevildiğin yere sık gidip gelme, kalkar muhabettin ıtibar olmaz.

Beni kɑrɑ toprɑktɑ değil, hɑkikɑti ɑnlɑmış insɑnlɑrın yüreklerinde ɑrɑyın!.ben de hɑlimce bedreddinem.

Sayfalarımız >>> Nazım Hikmet Anlamlı Sözleri

İnsanlar birbirlerine yahut haksız mala, meşru olmayan paraya veya rütbe ve mevkilere yiyecek ve içeceklere ibadet ediyorlar da, allah’a ibadet ediyoruz sanında bulunuyorlar. https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/seyh-bedreddin-sozleri.html

İbadet etmekten amaç; ezeli ve büyük varlığa gönüllerin yönelmesi ve kapılmasıdır. Yoksa dünya umuruna dalmış bir kalp ile bin sene namaz kılmış, oruç tutmuş olsan, bundan dolayı hiç bir sevap ve mukâfat kazanamazsın.

Oğul, ınsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler. Avun oğlum avun. Güçlüsün kuvvetlisin, akıllısın, kelamlısın. Ama; Bunları nerede, nasıl kullanacağını bilemezsen sabah rüzgarında savrulur gidersin.

Tanrı dünyayı yarattı ve insanlara verdi. Demek ki; dünyanın toprağı ve bu toprağın bütün ürünleri insanların ortak malıdır. Ben senin evinde kendi evim gibi oturabilmeliyim, sen benim eşyamı kendi eşyan gibi kullanabilmelisin. Çünkü bütün bunlar hepimiz içindir ve hepimizin malıdır.

Gerçek tasavvufçu, hiç bir insan gözünün görmediği, kulağının işitmediği, gönlünün sezmediği şeyhleri bilir. Onları halka, kafalarının alabileceği şekilde anlatır. Ama aslını içinde gizler. Eğer halk bunu öğrenirse, kendisini öldürür.

Üç Kişiye Acı; Cahiller arasındaki alime, zenginken fakir düşene, hatırlı ıken ıtibarını kaybedene. Unutma Ki! Yüksekte yer tutanlar aşağıdakiler kadar emniyette değildir. haklı olduğunda mücadeleden korkma. Bilesin ki atın ıyisine doru, yiğidin ıyisine deli derler.

İnsanlar müslümanlıktan önce somut bir puta taparlardı, çağımızda ise hayali bir puta tapıyorlar. Belki bir gün hak kendisini gösterirde hak olarak ona taparlar.

Gerçek tasavvufçu, hiç bir insan gözünün görmediği, kulağının işitmediği, gönlünün sezmediği şeyhleri bilir. Onları halka, kafalarının alabileceği şekilde anlatır. Ama aslını içinde gizler. Eğer halk bunu öğrenirse, kendisini öldürür.

Ölmezden önce ölmek, dünyanın zevklerinden ve hayvani hırs ve şehvetlerinden sakınmaktır. Onu yapabilen insan, şüphesiz ki; hakiki varlık ile birleşir. Ve sonsuz hayat ile diri olur. Ancak insanlar dünyanın bin bir türlü çekici ve aldatıcı zevkinden, çeşit çeşit yakıcı hırslarından ayrılmadıkları için buna gönül vermezler.

Şeyh Bedreddin Sözleri

Bütün namazlar ve niyazlar ahlâkin düzeltilmesi için iç yüzün arınlanması için birer vasıtadan ibarettir. Hakiki ibadetin hiç bir vakit kayıt ve şartı yoktur. Hangi tarzda yapılırsa yapılsın, tanrının dileğine uygun olur. İbadetin temeli maksudun hak olmasıdır. Bir cemaatte bu temel bulunmayınca yaptıkları ibadetler de kaybolur. Yalnız kötü toplantılar kalır. Fenalık üzerinde toplananlardan şen hemen uzaklas.

Yârin yanağından gayri her şeyde, her yerde, hep beraber!

Kişilerin elde ettikleri olgunlukların tatları, huriler, köşkler ve cennetlere benzetilmiştir. Bunlara verilen adlar takma adlardır. Çünkü eksik, cahil ve kıt akılları bulunan kişilere gerçek bu vesile ile anlatılabilir.

Sayfalarımız >>> Sadi Şirazi Sözleri 

Hayatı ve dünyayı kendi küçük dünyaları ile sınırlı tutanlar bizi anlamazlar.

Oğul, ınsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler. avun oğlum avun. güçlüsün kuvvetlisin, akıllısın, kelamlısın. ama; bunları nerede, nasıl kullanacağını bilemezsen sabah rüzgarında savrulur gidersin. öfken ve nefsin bir olup, aklını yener. daima sabırlı, sebatlı ve ıradene sahip olasın. dünya senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değildir. bütün fethedilmemiş gizemler, bilinmeyenler, görülmeyenler, ancak; senin fazilet ve erdemlerinle gün ışığına çıkacaktır.ananı, atanı say, bereket büyüklerle beraberdir. bu dünyada ınancını kaybedersen yeşilken çorak olur, çöllere dönersin. açıksözlü ol. her sözü üstüne alma. gördün söyleme, bildin bilme. sevildiğin yere sık gidip gelme, kalkar muhabettin ıtibar olmaz. üç kişiye acı; cahiller arasındaki alime, zenginken fakir düşene, hatırlı ıken ıtibarını kaybedene. unutma ki! yüksekte yer tutanlar aşağıdakiler kadar emniyette değildir. haklı olduğunda mücadeleden korkma. bilesin ki atın ıyisine doru, yiğidin ıyisine deli derler.


Özlü Sözler kategorisinde en güzel Şeyh Bedreddin Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Cemal Süreya Sözleri  , Abdülkadir Geylani Sözleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatın.