Türkan Saylan Sözleri

Türkan Saylan Özlü Sözleri

Hayatı boyunca Ömrünü çocukların eğitimine ve halk sağlığına adayan Türkan Saylan ölümü bilindiği gibi bir çok kişi tarafından üzüntü ile karşılanmıştır. İşte günümüze kadar gelmiş Türkan Saylan Sözleri yazımız da yayınlıyoruz. Her ölüm yıl dönümünde paylaşabileceğiniz sözlerin yenilerini biliyorsanız yorum kutusuna bekliyoruz.

Türkan Saylan Sözleri Yazımız da; Türkan Saylan özlü sözleri, Solcu Türkan Saylan sözleri, Türkan Saylan sözleri Atatürk, Türkan Saylan sözleri resimli, Türkan Saylan sözleri anlamlı, Yazar Türkan Saylan sözleri yer almaktadır.

Türkan Saylan Kim?

Türkan Saylan, 13 Aralık 1935 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerinden Fasih Galip Beydir. Annesi ise evlendikten sonra Leyla isimini alarak Müslüman olan İsviçreli Lili Mina’dir. Kandilli Kız lisesinde okuduktan sonra 1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. mezun olduğu üniversitede Dermatoloji anabilim dalında başasistan olarak göreve başladı. İngiliz Kültür heyeti bursu ile İngiltere’de alanında ileri bir eğitim görmüştür. 1977 yılında profesör olmuştur.

Türkan Saylan Özlü Sözleri

Türkan Saylan Özlü Sözleri

1982-1987 yılları arasında İstanbul üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim dalı başkanlığını yaptı. Prof. Dr. Türkan Saylan Cüzzam çalışmalarına başlayarak Cüzzamla savaş derneğini kurmuştur. İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama merkezinin kuruluşunda yer almıştır. 1986 yılında kendisine Hindistan’da Uluslararası Gandhi Ödülü verilmiştir. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütünün lepra Konusunda danışmanlığı üstlenmiştir.21 yıl gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul lepra hastanesinde başhekimlik yapmıştır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde öğretim üyesi olarak çalışmış 2002 yılında emekli olmuştur.

Türkan Saylan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Bu görevini yerine getirirken Ahmet Necdet Sezer tarafından YÖK üyeliği ile görevlendirilmiştir. 2005 yılına kadar 440 yayını bulunan Saylan bu yayınlarının 50 tanesini yabancı dergilerde yayımlamıştır. Saylan gönüllü bir kuruluş olan ÇYDD Genel başkanı, TÜRKÇAĞ VE KANKEV vakfı başkanlığı ile Cüzzamla Savaş derneği vakıf başkanlığı görevlerini yaptı.

17 yıl mücadele ettiği meme kanserine 18 Mayıs 2009 yılında yenik düşerek yaşama veda etmiştir. Büyük hoca vefatı ile arkasında ona minnet duyan hastalar ve bir çok öğrenci bırakmıştır.

Türkan Saylan Sözleri

Çocuklarımızı birazcık savaş karşıtı ve eşitliğe inanmış olarak yetiştirebilir miyiz acaba? Yoksa bu acımasız dünyasında ayakta kalabilmeleri için acımasız olmalarını mı hâlâ? Oysa dünyada herkese yer var, paylaşmasını bilirsek ve yetinebilirsek barış içinde yaşar (Türkan Saylan)

Her eğitimli kadının bu Cumhuriyet’e borcu vardır. (Türkan Saylan)

Türkan Saylan Sözleri

Türkan Saylan Sözleri

Eğer bir yerlerde bilime, demokrasiye, barışa, aydınlığa aç bir çocuk senin ışığını bekliyorsa, sönmeye hakkın yoktur, ışıldayacaksın! Ölüme saniyeler kalmış olsa bile.. (Türkan Saylan)

Ben sadece yüreği insan sevgisiyle dolu bir hekimim Ülkemi, insan haklarına ve hukuka saygılı, demokrasiye inanan hükümetlerin idare etmesini isteyen bir vatanseverim. Hayatım boyunca tek isteğim iyi ve dürüst bir insan olmaktı. İyi ve dürüst insanlarla yaşamaktı (Türkan Saylan)

Gelecek daha güzel olacak! (Türkan Saylan)

“Sevgili gençler, Kendinizin bu ülke,bu toplum ve dünya için ne denli önemli olduğunuzu hiç aklınızdan çıkarmayın ve kendinizi çağdaş bir insan olmaya hedefleyin, kendinize güvenin,toplumunuzun sorunlarınıza çözümler üretin, mutlu olun. (Türkan Saylan)

¸¸•*`❀ Aziz Nesin Sözleri ¸¸•*`❀

Günbatımını, şafağı, mehtabı seyrettiğimde ya da yıldızlarla dolu lacivert göğe baktığımda acılarıma rağmen, içimde yaşadığıma sevinç doluyor, mutlu oluyorum. (Türkan Saylan)

Bir doktorun tek arzusu hastasını sağlığına kavuşturmak, yaşamını uzatmaktır. Ben bundan fazlasını yaptım; hastalarıma yaşam şartlarını da hazırladım, sozlervadisi.com onlara iş ve aş buldum, çocuklarına kanat gerdim. Yoksul olmaları, çaresiz olmaları koşuluyla, hiç ayırım yapmadan. (Türkan Saylan)

Eğer bu gidişin önüne geçilemez ise, bundan toplumun bütün kesimleri ve Türkiye Cumhuriyeti zarar görecek. (Türkan Saylan)

Türkiyenin birikimi, olağan demokratik rejime dönüş için yeterlidir. Bunun başarılabilmesi, bütün devlet görevlilerinin ve toplum kesimlerinin, hukuk devletinin ilkelerine saygı duymasıyla mümkündür. (Türkan Saylan)

Ateşler içinde bir vatan! Alevi-Sünni diye ayrıldık. Türk-Kürt diye ayrıldık. Gencecik çocuklarımıza kıydık, en değerli sanat insanlarımızı yaktık, kül ettik, yerlerini asla dolduramayacağımız. Şimdi yine aynı şeyi yapıyoruz. Bu kez din üzerinden bölünüyo (Türkan Saylan)

Hayatım boyunca tek isteğim, iyi ve dürüst birinsan olmaktı. İyi ve dürüst insanlarla birlikte yaşamaktı. (Türkan Saylan)


Özlü Sözler kategorisinde en güzel Türkan Saylan Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz.Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Deniz Gezmiş Sözler , Che Guevara Sözleri

Share this:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.