Uğur Mumcu Unutulmaz Sözleri

0
71
views
Uğur Mumcu Unutulmaz Sözleri

Tanınmış cumhuriyetçi yazarlardan olan Uğur Mumcu yıllar önce alçak bir saldırı ile katledilmiş ve ölümünden sonra adı daha da anılmaya başlamıştır. Yazıları ile bir çok uyarılarda bulunmuş ve uyarıları ile ses getirmiştir. İşte sizlere Uğur Mumcu Sözleri…

Uğur Mumcu Sözleri yazımız da; Uğur Mumcu siyasi sözleri, Uğur Mumcu yazıları, Uğur Mumcu konuşması, Uğur Mumcu Chp sözleri, Uğur Mumcu atatürk sözleri. Cumhuriyet ile ilgili Uğur Mumcu sözleri yer almaktadır.

Uğur Mumcu Kimdir

Uğur Mumcu 22 Ağustos 1942 yılında Kırşehir’de dünyaya gelmiştir. Ortaöğrenime kadar Ankara’da okumuştur. Ankara üniversitesinde Hukuk Fakültesinde okudu. Öğrenci iken Cumhuriyet gazetesinde Türk Sosyalizmi isimli yazısı ile Yunus Nadi Ödülünü aldı. Ankara Üniversitesinde Hukuk profesörünün yanında asistanlık yaptı.

Askere gitmek üzereyken 12 Mart döneminde orduya hakaret etmek suçlaması ile Mamak Askeri Cezeavine bir çok aydınla birlikte 1 yıla yakın kaldı. Bu davadan 7 yıl ile yargılandı ve daha sonra beraat etti. 

Bu olaylardan sonra yedek subay olarak yapması gereken askerlik görevini piyade olarak yaptı. 1977 yılından sonra sadece Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başlamıştır. 1977 yılında Sakıncalı Piyade ve Bir Pulsuz Dilekçe kitaplarını yazdı. Sakıncalı Piyade tiyatroya uyarlandı. Bu oyun 700 kere sahnelenmiştir.Ünlülerin yaşam öykülerini ve siyasal geçmişlerini anlatan Büyüklerimiz kitabı yayınlandı. 

Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 yılında Ankara’da karlı Sokaktaki evinin önünde arabasına konan plastik bomba ile suikasta kurban gitmiştir.

Uğur Mumcu Sözleri

Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün topluma karşı işlenen bir suçtur.


Evrensel kültürün sanat ve düşün rüzgârları ile Türkiye er geç çağdaş uygarlığa demir atacak.


Atatürkçülük ne demektir? Atatürkçülük, kısaca ulusal bağımsızlık ve ulusal onur demektir. Atatürkçülük, özetle antiemperyalist bir Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ve sürdüren bir eylem ve öğretidir.


Uğur Mumcu Sözleri

Her kim ki din sömürüsünü kullanır, bir süre yararlı olur belki, ama sonunda mutlaka seçim sandığında yenilgiye uğrar. Halk, din sömürüsünü affetmiyor. Bu son derece önemli bir sonuç, olgu ve gerçektir.


Kaplanın sırtında hüküm sürenler, bir gün o kaplana yem olmaktan kurtulamazlar.


Biz unutkan bir ulusuz. Unutuyoruz olup bitenleri. Unutuyoruz ve oğulları kızları ölen ana babaları, kanlı gözyaşlarıyla baş başa bırakıp gidiyoruz. https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/ugur-mumcu-unutulmaz-sozleri.html


Baskıya boyun eğmeyen, gelen geçen yönetimlere maşalık etmeyen, içinde insanlık onurunu bir değişilmez hazine gibi saklayan insanlardır çağlarına ve toplumlarına yakışanlar.


İnsanlara can güvenliği sağlayamamış bir düzene hukuk devleti denilemez. Devrimcilerin faili meçhul cinayetlere kurban gittiği bir düzene demokrasi denilemez. Yolsuzlukların devlet yetkililerini sardığı bir düzene Anayasa düzeni denilemez. Bu, katiller demokrasisidir. Bu, hırsızlar düzenidir.


Sayfalarımız >>> Abdurrahim Karakoç Sözleri


Türk vatandaşı; İsviçre hukukuna göre evlenen, Alman Ceza Usulü’ne göre yargılanan, İtalyan Ceza Kanunu ile cezalandırılan ve İslam hukukuna göre gömülen kişidir.


Bir ulus, ne kadar okuma-yazma, öğrenme, araştırma eğilimde ise, o kadar sağlam, o kadar hoşgörülü ve demokrat yapıda olur.


Hangi iktidar din sömürüsüne sığınmışsa, mutlaka yıkılmıştır.


Ne zaman uygar olacağız bilir misiniz? Bir katil ya da kaçakçı ile bir aydın arasındaki farkı anladığımız gün!


Sürekli güçlünün yanında yer almak adamı yalaka, dalkavuk yapar. Çünkü güç dengeleri sürekli değişir.


Uğur Mumcu Unutulmaz Sözleri

Döviz transferi nedir, vergi iadesi nasıl alınır, devlet nasıl dolandırılır, bunları Mıgırdıç’tan daha iyi bilecek bir Allah’ın kulu yoktur, olamaz da… Yahya Demirel, bu konuda Mıgırdıç’ın yanında henüz çırak bile sayılmaz.


Susanlar da bu insanlık suçlarına katılmış olur. Bu masum insanlar, Yahudi de olur, Arap da, Hıristiyan da. Ölenlerde ırk ve din ayırımı yapılmaz. Ölen insandır.


Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi… Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi.


Uğur Mumcu Sözlerü

Milliyetçilik, sömürücülerin değil; Mustafa Kemal devrimcilerinin bayrağıdır.


İnsanlar sadece konuştukları şeylerden değil, sustukları şeylerden de sorumludurlar.


Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. “Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye’de vermiştir.


Haklıdan yana değil, güçlüden yana sozlervadisi.com olanlar korkak ve kaypak olurlar Güç merkezi değiştikçe dönerler; fırıldak olurlar.


Kemalizm benim yaşam şeklimdir.


Sayfalarımız >>> Özlü Sözler


Öyleyse vurun, parçalayın! Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar doğacaktır.


Kimi ölüler bize ne kadar yakın. Yaşayanların birçoğu ne kadar da ölü.


Temelinde bağımsızlık harcı yatan Cumhuriyetimiz, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra emperyalistlerin ahtapot kollarında teslim edilmiştir. Öyle bir teslimiyettir ki, yer altı zenginliklerimiz çok uluslu şirketlerin emrindedir; öyle bir teslimiyettir ki, petrol, maden ve yabancı sermaye yasaları yabancı uzmanlarca hazırlanmıştır; öyle bir teslimiyettir ki, ülke topraklarının bir bölümü üs adı altında başka devletin genelkurmayına armağan edilmiştir; öyle bir teslimiyettir ki, ordumuzun silahları, araç ve gereçleri okyanus ötesi ülkelerin buyruklarına bağlanmıştır.


Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz.


Mete Tunçay gereken araştırmaları yapmıyor, her kitaplıkta rahatça bulunacak türden kaynakları okumuyor. Ancak incelemediği olaylarla ilgili yetersiz kaynaklarla kesin yargılarda bulunmaktan da geri kalmıyor.


Özlü Sözler kategorisinde en güzel Uğur Mumcu Unutulmaz Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Neşet Ertaş Sözleri , Ahmet Telli Sözleri

Share this:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here