Artvin İle İlgili Sözler

Artvin Sözleri
Artvin Sözleri

Artvinli olan kardeşlerimiz için hazırladığımız en güzel Artvin İle İlgili Sözler siz değerli takipçilerine sunuyoruz. Kendini Artvinli hisseden herkes hiçin hazırladığımız sözlerimizi sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Sizlerin de bildiği Artvin Sözlerini yorum kutusuna yazabilirsiniz.

Artvin İle İlgili Sözler sayfamız da; Artvin ile ilgili sözler kısa, Artvin ile ilgili sözler yeni, Artvin ile ilgili sözler etkili, Artvin ile ilgili sözler türküleri, Artvin ile ilgili sözler Atasözleri, Artvin şivesi konuşmalarını bulabilirsiniz.

Artvin’in Kurtuluşu

Gürcistan Sefiri MEDİVANI, 17 Ocak 1921’de Ankara’ya gelerek itimatnamesini Mustafa Kemal’e iletir. Dışişleri Bakanlığı tarafından Gürcistan Elçiliği’ne ilk resmi nota verilmiştir Nota ile 23 Şubat’ta Artvin ve Ardahan kazalarının boşaltılması isteniyordu. 23 Şubat 1921 günü Gürcistan Hükümeti Elçiliği, Ardahan ve Artvin kazalarının terkinin Gürcü hükümeti tarafından kabul edildiğini Dışişleri Bakanlığı’na bildirir.

Bu tarihten itibaren Artvin-Ardanuç-Borçka ve Şavşat’tan Gürcistan Hükümeti çekildi. 45 yıllık esaret sona erdi. 7 Mart 1921’den itibaren Artvin’de Türk bayrağı dalgalanmaya başladı.

Artvin İle İlgili Sözler
Artvin İle İlgili Sözler

Cumhuriyet Döneminde Artvin

1878-1918 ve 1918-1921 tarihleri arasında, Rusya-Ermeni-İngiliz-Gürcistan idaresinde kalan Artvin-Borçka ve Şavşat kazaları 7 Mart 1921’den itibaren 4 ay kadar Ardahan kazasına bağlanmıştır. Yeni Türk devletinin ilk anayasası olan 20 Ocak 1921 tarihli Teşkilat-ı Esasiye’de, 24 Nisan 1924’te yapılan değişikler ile Liva-Sancak teşkilatı kaldırılınca Artvin Vilayet haline geldi.

1926 Haziranında 877 sayılı kanunla Yusufeli Kazası Erzurum Vilayeti’nden alınarak Artvin’e bağlandı. 1928’de, 1282 sayılı kanunla Borçka Kazası nahiye haline getirilerek Artvin’e bağlandı. Dokuz yıl Artvin vilayeti teşkilatı ile yönetilen bu yerler, 1 Haziran 1933’te, 2197 sayılı kanunun ikinci maddesine göre, merkezi Rize olmak üzere Artvin ve Rize illeri birleştirilerek Çoruh vilayeti teşkil edilmiştir.

Arazi şartlarının zorluğu, Artvin ve çevresinin vilayet merkezine olan uzaklığı birtakım sorunlara yol açmıştır. Dönemin Başbakanı İsmet İNÖNÜ’nün 25 Temmuz 1935 tarihindeki Artvin’i ziyaretinde durum kendisine iletilmiştir. Bunun üzerine hükümet 4 Kasım 1936’da kabul edilen 2885 Sayılı Kanun ile, merkezi Rize olan Çoruh Vilayeti kaldırıldı. Artvin Merkez, Hopa, Borçka ve Şavşat kazaları ile evvelce Erzurum’a verilmiş Yusufeli Kazası’nı da alarak Artvin olan Çoruh İli teşkilatı kabul edildi.

Artvin İle İlgili Sözler

Artvin’li Bir KADIN’ın sözleri bir ERKEK’in yumruklarından daha serttir bunu unutma!!!

İklimi sert ama insanı merttir Artvin.

Artvin’i görmeden cenneti tarif edemezsiniz.

Tek kişilik miydi ki bu Artvin, sen gidince bomboş kaldı.

Artvin İle İlgili Güzel Sözler
Artvin İle İlgili Güzel Sözler

Artvin yorgundu, ben yorgundum, gece yorgundu.

Sıcak Kanlı İnsanların Diyarı.. Dostuna Dost Sözünün Eri Artvin’li

Şaha kalkmış duruyor karşıda, yalnız Kaçğar Şavşatın öyle ağırbaşlı bir ıssızlığı var.

Artvin’Ii oIsun çamurdan oIsun.

Tanrısal çığlığın üflendiği toprak, burası… Varsa dünyada cehennem bu; Cehennem Deresi.

Bir gelen ağlar, birde giden bu şehirde… Gözün Yeşile Doyduğu Yer: Artvin.

Hopa’yı gördüğüm ilk dönemeçten sapalı anladım bendeki ruh da ezelden beri Hopa’lı.

Büyünün çektiği bir perde midir, belli değil, Artvin gökte midir, yerde midir, belli değil.

UnutuIur eIbet Artvin ve her insan, aIdığımız hiçbir nefes biIe içimizde kaImıyor inan.

Yakışır, Arhavi hep kendine seçsin iyiyi, Boyasın yağmuru ortancaların pembeliği.

Ne zaman çıkaracak bu Artvin seni karşıma?


Güzel Günler kategorisinde en güzel Artvin İle İlgili Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Ankara İle İlgili Sözler Sakarya İle İlgili Sözler

Share this:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.