Nevruz Baharı Kutlama Mesajları

Nevruz baharın geldiği ilk gün olarak kabul edilir ve farklı kültürler tarafından farklı etkinliklerle kutlaan geleneksel bayram olarak göze çarpar. Nevruz günü  kuzey yarım kürede bahar ekinoksunun oluştuğu gündür ve Güneş’in ekvatora dik açı ile geldiği belirtilirken bu sayede gece ve gündüz farkı eşitlenmiş olur hem kuzey ve hem de güney kutbu aynı an içinde gündoğumu hattına gelmektedir. 

Nevruz Baharı Kutlama Mesajları yazımız da; Nevruz İle İlgili Sözler, Nevruz Şiirleri, Nevruz İle İlgili Şiirleri, Nevruz Kısa, Nevruz İle İlgili Özlü Sözler, Nevruz İle İlgili Sözler Kısa ve Öz,  Nevruz İle İlgili Özlü Sözler bulunmaktadır.

Nevruz Bayramı Nedir

Nevruz Bayramı, bazı medeniyetlerde kutsal bir gün olarak kutlanan, ancak Anadolu ve Orta Asya Türk halkları başta olmak üzere Kürtlerde, bazı Arap medeniyetlerinde ve Rusya çevresi bölgelerde baharın gelişine yönelik bir şenlik olarak kutlanan gündür.

Nevruz Bahar Bayramı Mesajları

2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, yaklaşık 3000 yıldır kutlanan Nevruz Bayramı’nı kabul etmiştir ve Dünya Nevruz Bayramı olarak kayıtlarına geçirmiştir. Aynı zamanda 28 Eylül – 2 Ekim 2009 tarihinde toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Miraası Koruma Kurulu da, bu özel günü Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne kabul etmiştir.

Nevruz Gelenekleri

  • Kars civarında bir evde toplanan genç kız ve erkekler, küçük bir çocuğu su almaya gönderirler. Çocuk hiç konuşmadan ve arkasına bakmadan bir kova su getirir. Kovanın içerisine orada bulunanlarca renkli iplikler ve iğneler atılır. Birbiriyle birleşen iplik ve iğnelerin sahiplerinin birbiriyle evleneceğine inanılır.
  • Kırklareli’nde ise Nevruz, Mart 9’u olarak kutlanır, halk üzeri boyanmış yumurta, börek, lokma gibi yiyeceklerle kırlara giderek eğlenir. Giresun’da ise Nevruzda sabah erkenden kalkılarak çevredeki akarsulardan getirilen sular hayvanların üzerine serpiliyor.
  • Gaziantep ve çevresinde Nevruz’a “Sultan Navruz” adı veriliyor. Halk arasındaki inanca göre, Sultan Navruz, güzel bir kızdır ve 21 Mart’ı 22 Mart’a bağlayan gece batıdan doğuya doğru göç eder, bir başka inanca göre ise kuş kılığında uçan bir derviştir. Nevruz gecesi Sultan Navruz’un geçtiği saatte uyanık olanların bütün dileklerinin gerçekleştiğine inanılır.
  • Tunceli çevresinde Nevruz günü erkekler alınlarına kara sürerek su kaynaklarına giderler. Bu karaları kaynak suyuyla yıkayanların dileklerinin kabul olacağına inanılır.
  • Mersin-Silifke bölgesindeki Toras Türkmenleri’nde “Mart İpliği” adıyla bilinen Nevruz’da ağaçlara bez bağlanıp, yaylalara çıkılıyor. O yıl 20 kuzu veya oğlağı olan sürü sahibi bir kurban kesip konuklara ikram ediyor.
  • Tahtacı Türkmenlerinde ise Nevruz “Sultan Nevruz” adıyla anılıyor. “Mart dokuzundan sonra dağlar misafir alır” inancıyla yaylalara çıkılıyor, mezarlıklar ziyaret ediliyor.
  • Malatya’nın Arguvan ilçesinin bazı köylerinde halk Nevruz’u “Kış bitti bayramı” olarak kutluyor.
  • Edirne’de Sultan Nevruz adı verilen eğlencelerde, eski hasırlar yakılıp “Mart içeri, pire dışarı” diyerek üzerinden atlanır.

Nevruz Kutlama Mesajları

21 Mart Türk ‘lerin Ergenekondan çıkışını ve baharın ilk gününü simgeleyen Nevruz Bayramı Kutlu Olsun.


Bahar Bayramı Türk ve İslam Dünyasına bolluk bereket huzur mutluluk barış getirsin inşallah…


21 Mart milyonlarca Orta Asya ve Ön Asya halkının Nevruz, Yeni Gün bayramıdır. Her yeni gün, yeni başlangıçtır. Kutlu olsun.


Bahar toprağın uykudan uyanışı, yeryüzünün renk cümbüşüne boyanmasıdır. Kültür ve gönül coğrafyamızın ortak bayramı olan Nevruz ile bugün, bahara hoş geldin diyoruz.


Nevruz Kutlama Mesajları

“Öldüler” dediler, Ergenekon’a sığındık. Dağ demir oldu, önce dağın, sonra da dünyanın kökünü yaktık. Bugün ise Ergenekon, Türkiye’yi çevreleyen sözde kürtçü özde siyonist uşağı terör koridoru ve onu destekleyen devletlerdir. Onu da yakacağız. Nevruz bayramımız kut’lu olsun.


Demir dağı eriteli 4658 yıl geçti. Türklüğün Nevruz’u, Nevruz’un iyiliği Türk yurtlarının üstünde olması dileğiyle bütün Türklerin Nevruz bayramı kutlu olsun!


Atalarımızın Ergenekon’dan çıkışının; baharın gelişinin, doğanın uyanışının, barış, dostluk ve kardeşliğimizin simgesi Nevruz Bayramı kutlu olsun.


Türk’ün Bahar Bayramı olan Nevruz, Yüce Türk Milleti’ne ve cümle Türk yurtlarına kutlu olsun


Bugün Bayram! Bugün Nevruz! Dargınlar Barışa! Ayrılar Kavuşa! Gönüllerden kirler paslar siline! Yeni Bir Yıl Başlıyor Bugün! Tüm Türk Dünyasına mutluluk dolsun!


Dirilişin, bereketin, birlik ve beraberliğin bayramı anlamına gelen bu özel günü en kalbi duygularımla kutluyor,


Körükle ateş yakalı, Bakırla dağı yıkalı, Ergenekon’dan çıkalı, Nevruz TÜRK’ün bayramıdır! Kutlu olsun!


Nevruz, ayrılıkları, kavgaları, karamsarlıkları değil, insanların özgür, eşit, adil ve paylaşım içinde yaşaması gerektiğini anımsatan günün adıdır… Tüm yurttaşlarımızın bayramını kutluyorum.


Baharın ve kardeşliğin müjdecisi Nevruz Bayramınızı kutluyor, barışı, huzuru, sevgiyi, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesini diliyorum. https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/nevruz-bahari-kutlama-mesajlari.html


Barış, sevgi ve hoşgörünün sembolü olarak her yıl coşku ve neşeyle kutlanan, ortak kültürel mirasımızın önemli unsuru Nevruz Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, Türk Dünyası’na ve tüm insanlığa mutluluk ve huzur getirmesini temenni ederim.


Baharın müjdecisi Nevruz hepimize bereket, bolluk, dostluk ve kardeşlik getirsin. Zihinlerimiz ve kalplerimiz, halk-ı cedid ruhuyla her an ter ü taze olsun.


Ergenekon’da başlayan Türklük ateşini kimsenin söndürmeye gücü yetmemiştir Nevruz bayramımız kutlu olsun.


Zulmün egemen olduğu dünya, Turan ile sükunet bulacaktır. Bir Turan bayramı olan Nevruz kutlu olsun !


Demir dağı eritip Ergenekon’dan çıkanların, Türk dünyasının her yerinde birliğin ateşini yakanların, Her bahar umutla mücadeleye yeniden başlayanların, Bereketin, sozlervadisi.com dayanışmanın, aslını unutmayan büyük Türk milletinin Nevruz Bayramı kutlu olsun!


Tüm kayıplarımıza ve kederlere rağmen, her bahar yeniden filizlenir umutlar. Yaşam sürgün verir yaralı yerlerinden, tüm tabiatın ve insanın. Nevruz Bayramı kutlu olsun.


Nevruz ateşi, sokakta yakılan bir tır lastiği değildir. Nevruz ateşi, bir Millet’in yurt hasretiyle dağları yok eden ateştir. Nevruz bayramımız kutlu olsun!


Nevruz İle İlgili Sözler

21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya ağaçlar çiçeklenmeye⚘toprak yeşermeye göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek Nevruz bayramı adıyla kutlanır Kutlu olsun bahar


Anadolu halklarının ortak bayramı ve Hz Ali’nin Doğum günü Nevruz kutlu olsun


Havaya, suya, toprağa düşen cemrenin gönüllere de düşerek kardeşlik bağlarını daha da güçlendirmesi dileğiyle, baharın müjdecisi Nevruz Bayramı kutlu olsun.


Ergenekon’dan çıkışımızın 4658. yıldönümümüz, Uluğ Bey takviminde “ulu gün” diye bahsedilen, baharın habercisi, yeni yılın ilk günü “Yılgayak” kutlu olsun. Milletimiz daima var olsun, ebedi devletli var olsun


Bahar Kutlama Mesajları

Türk’ün, Türk Milletinin Bayramı “Sultan Nevruz” Kutlu Olsun


Kin ve nefretin kimseye bir faydası olmaz. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama hoşgörü ve saygının olduğu yerde insanlar daha mutlu yaşar. Mutlu sozlervadisi.com huzurlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle.. Nevruz bayramınız kutlu olsun.


Ne Araplık, Ne Türklük, Ne Kürtlük kalacak aç gözünü! Ayrılık hissi nasıl girdi sizin düşüncenize? Irkçılık fikrini şeytan mı soktu zihninize? Kardeşliğin, Baharın bayramı olan Nevruz Bayramımız Kutlu Olsun.


Kökü ve mazisi ortak kutlu milletimiz, arasına kin ve nifak sokmak isteyenlere inat! Nevruzun, Türk-İslam dünyasına ve insanlık âlemine, huzur, kardeşlik, beraberlik ve bolluk getirmesini temenni ediyorum. Bu vesile ile bu milli bayram gününü kutluyorum.


Nesilden nesle aktarılan bir geleneğe, tarih bilincine, doğa sevgisine, yaşama sevincine ve ruh güzelliğine dönüştü Nevruz. Bu coşkuya bir gülle siz de katılın. Kardeşliğin, Baharın bayramı olan Nevruz Bayramımız Kutlu Olsun.


Nevruz, Ergenekon Destanında sabırdır, hünerdir, coşkudur, kahramanlıktır. Orta Asya’dan Anadolu’ya oradan Balkanlara kurulan Toydur. Yüreğimizdeki özgürlük, kardeşlik bir milletin diriliş destanıdır. Kardeşliğin, Baharın Bayramı olan Nevruz Bayramımız Kutlu Olsun.


Türk dünyasında “Sultan Nevruz” adıyla kutlanan bu milli bayramın; tarihiyle, coğrafyasıyla, şiiriyle, şarkısıyla, gelenek ve görenekleriyle kutlu olmasını dilerim.


Yüzlerce yıldır kökü aynı maziden gelen ve geleceği beraberce inşa ederek huzur içinde yaşayan kutlu milletimizin Nevruz Bayramı kutlu olsun.


Bugün Nevruz, yani Yenigün, Yeryüzü Şenlendi. Eşitlendi gece-gündüz. Kardeşliğin, birliğin Yaşama Coşkusunun baharı kalplerimizi ısıttı. 21 Mart Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.


Kuş sesleri yayılır, ovalara, dağlara. Menekşeler yayılır, bahçelere, bağlara. Nevruz bayramınız kutlu olsun.


Nevruz TÜRK’ÜN BAYRAMIDIR ! Kirli emellerinize,siyasetinize alet etmeyin… Nevruz herkesin evine sağlık, ruzi-bereket getirsin.. Bayramınız mübarek olsun


Her bir çiçeğin ayrı ayrı renklenişini izledikçe, baharın huzuru içimizi kaplıyor. Nevruz hepimiz için kutlu olsun 🙂


Nevruz, yüzyıllardır bütün Türk dünyasında dostluk, sevgi, coşku ve dayanışmanın adıdır.  Yaşama sevincinin, bolluk, bereketin egemen olduğu bir dünyanın bayramı kutlu olsun.


Güzel Sözler kategorisinde en güzel Nevruz Baharı Kutlama Mesajlarını hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları , Nevruz İle İlgili Sözler

Share this:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.