Özel Günler

Atatürk’ün 19 Mayıs İle İlgili Sözleri

19 Mayıs, spor, sporcular ve gençlikle bütünleşmiş bir bayram olmasının yanı sıra Atatürk’ün 19 Mayıs Sözleri, Cumhuriyetin ne kadar önemli olduğunu hatırlatacaktır. 19 Mayıs Atatürk Sözleri ile bu önemli güne anlam katabileceksiniz. İşte Atatürk’ ün tarihe damgasını vurmuş sözlerini sizlere sunuyoruz.

Atatürk’ün 19 Mayıs İle İlgili Sözleri yazımız da; 19 Mayıs İle İlgili Sloganlar, Samsun’a Çıkma Sözleri, Kurtuluş Savaşı Sözleri, Bağımsızlık Sözleri, Atatürk’ün Bağımsızlık Sözleri yer almaktadır.

Atatürk’ün 19 Mayıs Sözleri

Bütün ümidim gençliktedir. 

19 Mayıs ulusal egemenliğin başlangıç günüdür.

Her kafanın anlamaktan aciz olduğu yüksek bir varlıktır genç olmak ve gençlik.  

Önemli olan ufku görmek değil,ufkun ötesini de görebilmektir!……

Türk çocuğu, çok zekisin, bu belli; fakat, ileri zekanı unut, daima çalışkan ol.

Bütün ümidim gençliktedir. Her kafanın anlamaktan aciz olduğu yüksek bir varlıktır gençlik

Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım, gözüm arkada kalmayacak

Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak! 1923

Atatürk’ün Spor Bayramı İle İlgili Sözleri
Atatürk’ün Spor Bayramı İle İlgili Sözleri

Bu kadar kuvvetli ve zinde bir gençlik içinde kendimi gördüğümden dolayı mutluyum. 1924 

Gençler! Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesisllerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır. 1919

Rica ile, merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklâli kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır  

Ey Türk Gençliği! Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti’ni, sonsuza dek korumak ve savunmaktır. 1927 (Nutuk II, s.897)

Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. 

19 MAYIS Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk safhasıdır.19 mayıs kökleri tarihin en eski çağlarına uzanan türk ulusunun gençleşmesinin simgesidir.

Zafer, “Zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı ise, “Başaracağım” diye başlayarak sonunda “Başardım” diyebilenindir . 

Milletin değerli ve seçkin gençleriyle konuşmak benim için mutluluktur. 1930 (Vakit gazetesi, 11.11.1930)

19 Mayıs, sadece Türk millî kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. 

19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler uygulamaya geçtiği vakit, Türk milleti yükselecektir. (Afet İnan, Atatürk’ün B.M.M., S.37)

Gençliği kesinlikle ülkü sahibi ve memleketle ilgili olarak yetiştirmek, herkesin, her devlet adamının başta gelen görevidir. (Kılıç Ali, Atatürk’ün Hususiyetleri, 1955, s.62)

Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız da beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir. 

Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum. Buna gerçekten www.sozlervadisi.com sevinmekteyim. Fakat, beraber yaşadığımız sürece benim hedefime yürümenizi hepinizden istemek, geçerli bir hakkım olarak tanınmalıdır. 1937 (Trakya Dergisi, sayı: 9, 1937, s.6)

Türk gençliğinin özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına sesleniyorum. Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Anlamda, fikirde, tarihte bu söylendi. Eğer bugün batı, nihayet teknikte bir üstünlük gösteriyorsa Ey Türk çocuğu! O suç da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki çok zekisin! Bu belli fakat zekanı unut! Daima çalışkan ol! 

Gençler, Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu sozlervadisi.com yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz… benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır

Millet, millî hakimiyet esasını ve Türk milliyetçiliğini kabul etmiştir. Bunu gerçekleştirmeye çalışacaktır diyerek “millet” gerçeğini ortaya koymuştur. (Atatürk’ün Samsun’a çıktıktan 3 gün sonra 22 Mayıs 1919’da Ordu müfettişi olarak, Samsun’dan İstanbul’ a gönderdiği rapordan alınmış…


Özel Sözler kategorisinde en güzel Atatürk’ün 19 Mayıs Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfalarımıza katkı sağlamak isterseniz sizler ile irtibatımızı sağlayan yorum kutusuna 19 Mayıs Sözlerinizi bekliyoruz.

Diğer Sayfalarımız; 10 Kasım Sloganlar , 19 Mayıs Bayram Mesajları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatın.