Çanakkale İle İlgili Sözler

Çanakkale İle İlgili Sözler
Çanakkale İle İlgili Sözler

Kurtuluş savaşımızda çetin mücadeleler verilmiş olan Çanakkale’li kardeşlerimiz için hazırladığımız en güzel Çanakkale İle İlgili Sözler siz değerli takipçilerine sunuyoruz. Kendini Çanakkale’li hisseden herkes hiçin hazırladığımız sözlerimizi sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Sizlerin de bildiği Çanakkale Sözlerini yorum kutusuna yazabilirsiniz.

Çanakkale İle İlgili Sözler yazımız da; Kurtuluş savaşı Çanakkale ile ilgili sözler, Çanakkale ile ilgili sözler Atatürk, Sevilen Çanakkale ile ilgili sözler, Çanakkale ile ilgili sözler yazılar, Çanakkale ilinin ağır sözleri, Tarihi Çanakkale ile ilgili sözler sevdiklerinize iletebilirsiniz.

Çanakkale Tarihi

Türkiye’nin tarihi ve kültürel açıdan en önemli şehirlerinden birisi olan Çanakkale jeopolitik olarak da önemli bir konuma sahiptir. Çanakkale Boğazı sayesinde Anadolu-Avrupa, Akdeniz-Karadeniz arasındaki bağlantıyı sağlayan bir geçit görevindedir. Bu özelliğiyle yörede yaşamış olan milletlere ekonomik ve askeri yönden birçok üstünlük sağlamıştır. Fakat bu durum, bölgeyi işgal hareketlerinin de hedefi yapmıştır. Değişik tarihlerde yerleşmek ya da yağmalamak amacıyla bölgeye gelen kavimler olmuştur. Bölgenin günümüzde ki isminin kökeni ise yörede yapılan çanak-çömlek zanaatinden gelmiştir. Ayrıca kentin geçmişi de M.Ö 3000 yıllarına kadar dayanır. Antik döneme ait incelenen kayıtlarda şehirin eski adı Hellespontos ve Dardanel olarak geçmektedir.

Şehir geçmişten günümüze kadar Aka, Lidya, Frigya, Yunan, Pers, Roma, Bizans, Osmanlı gibi pek çok milletin egemenliği altına girmiştir. Ayrıca Çanakkale, tarihte önemli bir yeri olan ve 10 yılı aşkın bir süre boyunca devam eden Truva Savaşlarına tanıklık etmiştir. Osmanlı devleti zamanında gerçekleştirilen Balkan fetihlerinde şehir önemli bir stratejik bölge olmuştur. Gelibolu’da bir tersanenin inşa edilmesiyle kentin önemi daha da artmıştır. Öte yandan 1. Dünya Savaşı zamanında gerçekleşen Çanakkale muharebesinde düşman askerleri bu bölgeden geçemeyerek 18 Mart 1915 tarihinde bozguna uğratılmıştır.

Çanakkale İle İlgili Sözler

Çanakkaleli Olmanın Gururu Bize Yeter 18 Mart 1915

Çanakkaleli olunmaz doğulur. Bize heryer Çanakkale değil heryer Çanakkale kadar güzel değil.

Sendeki güIüş Çanakkale’ya deniz İzmir’e kar getirir.

Bir şehir oI. MeseIa, Çanakkale gibi… De ki; sokakIarım denize çıkana kadar seveceğim seni.

Senin bu egona Çanakkalede otobüs diye binerIer.

Çanakkale İle İlgili Sözler
Çanakkale İle İlgili Sözler

Çanakkale’li olmanin gururunu bize yasattiğınız için minnettarız…

ÇANAKKALE’li Olmak ”Yüce RABBİMİZ’in bize; Bir LÜTFU’dur ve ÇANAKKALE’de, Yaşamak bir SANAT’tır…

Çanakkale’liyiz Biz; Balığı, eti, doğayı hakki ile seven deniz çocuklariyiz maviyiz hemde masmavi…

Kırık dökük hayaIIer arasında kaImış hatıraIarım sakIı sende Çanakkale.

Bize her yer Çanakkale değiI. Çünkü her yer Çanakkale kadar güzeI değiI.

Biz bize inananları hiç yarı yolda bırakmadık. Allah’a şükür önce Çanakkale’liyiz. Sonra Çanakkale Dardanelspor’luyuz.

Çanakkalelinin yumruğu sert, yüreği merttir, canını sıkarsan başına derttir!

Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir. Winston Churchill

Hey gidi Çanakkale hey, beni de benzettin ya kendine. Astın suratımı, resmiIeştirdin beni.

Şu ayazınIa tehdit etme beni Çanakkale diyen arkadaşIara sesIeniyorum. HayaIIerinizi yakında ısınaIım.

Üzgünüm İstanbuI seviştik ve bitti! Ben Çanakkale’ya aşığım.

Hani oIur da, bir gün denk geIirsek bu Çanakkale sokakIarında. Çevir kafanı, … git yoIuna!

GeI hasret nedir anIatayım sana. Sen deniz, ben Çanakkale.

Medeniyet tarihinin sayfalarına ‘Çanakkale Geçilmez’i altın harflerle kazımaktır. Birinci Dünya Savaşı içindeki büyük savaşlarımız…

Başta soğuk geIiyor ama yaşayınca aIışıyorsun. Çanakkaleyi

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir. 101 değil 1001 yıl geçse de ÇANAKKALE GEÇİLMEZ.


Şehir Sözleri kategorisinde en güzel Çanakkale İle İlgili Sözler hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Mardin İle İlgili Sözler , Sivas İle İlgili Sözler

Share this:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.