Kastamonu İle İlgili Sözler

Karadenizin incisi kıymetli Kastamonulu kardeşlerimiz için hazırladığımız en güzel Kastamonu İle İlgili Sözler siz değerli takipçilerine sunuyoruz. Kendini Kastamonulu hisseden herkes hiçin hazırladığımız sözlerimizi sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Sizlerin de bildiği Kastamonu İli İle İlgili Sözlerinizi yorum kutusuna yazabilirsiniz.

Kastamonu İle İlgili Sözler yazımız da; Kastamonu ile ilgili sözler meşhur, Kastamonu ile ilgili sözler kapak, Sevilen Kastamonu ile ilgili sözler, Kastamonu ile ilgili sözler yazılar, Kastamonu ilinin ağır sözleri, Kastamonu ile ilgili güzel sözleri sevdiklerinize iletebilirsiniz.

Kastamonu İlinin Tarihi Kısaca

Eski bir yerleşim alanı olduğu bilinen Kastamonu yöresi M.Ö. 18. Yüzyılda Gas’ların yurdu olmuş ve adını da muhtemelen bu kavimden almıştır. Daha sonraları yöre sırasıyla Hititler, Frigler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Pontuslular, Romalılar ve Bizanslılar’ ın yönetimine girmiştir. Romalıların bu yörede kurduğu Paflagonia adlı eyaletin merkezi olan Pompeipolis höyüğü bugünkü Taşköprü ilçesindedir. Bizans hanedanı Kommenoslar tarafından yapılan ve Kastamonu şehrinin tarihsel çekirdeğini oluşturan Kastamonu Kalesi görkemli görüntüsüyle ziyaretçileri asırlardır selamlamaktadır.

Anadolu’ya Türklerin gelmeye başlamasından sonra Danişmentlilere, Anadolu Selçuklularına, Çobanoğullarına, Candaroğullarına (İsfendiyaroğullarına), Osmanlı İmparatorluğuna kapılarını ve gönlünü açan Kastamonu bu dönemlerin yönetim ve kültür merkezlerinden biri haline gelmiştir. Fatih Sultan Mehmet zamanında 1460’dan itibaren kesintisiz olarak Osmanlı Devletine bağlanan Kastamonu ve çevresi bu dönemde herhangi bir istilaya ya da çatışmaya maruz kalmamıştır.

Kastamonu, Kurtuluş Savaşında da işgal görmemekle birlikte başta Konya ve Ankara’ dan sonra en çok şehit veren üçüncü ilimiz olmuştur. Yöre halkı düşmanın yurdu işgaline karşı büyük tepki göstermiş; bir çok protesto mitingi düzenlenmiştir. Bunların içerisinde en dikkate değer olanlardan biriside 10 Aralık 1919’da hanımların bir araya gelerek gerçekleştirdikleri İlk Türk Kadın Mitingi olmuştur.

Yöre halkı yaz-kış demeden bölgenin güç ulaşım koşullarına rağmen top yekun bu mücadeleye destek vermiş; Şehit Şerife Bacı, Halime Çavuş bu olağanüstü fedakarlığın ve cesaretin sembol isimleri olmuştur. İnebolu’da Kayıkçılar Loncası İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmişlerdir. Türkiye’nin çağdaşlaşmasında da Kastamonu’nun ayrı bir yeri vardır. Büyük önder Atatürk 23-31 Ağustos 1925 tarihleri arasında “Şapka ve Kıyafet Devrimi’ni Kastamonu ve İnebolu’da başlatmıştır.

Kastamonu İle İlgili Sözler

Biz Kastamonuluyuz bizden çok adam çıkar.


Biz Kastamonuluyuz, bizim ne yediğimizi sorgulamayın ekmeğin arasına seni koyar yeriz bak…


Bize her yer KASTAMONU değil. Biz her yerde KASTAMONULUYUZ..!!!


Şekil değil markayız çünkü biz KASTAMONULUYUZ…

Biz Kastamonuluyuz fındığı kabuğuyla yeriz.


Olum Kastamonuluyuz lan biz, ekmekle elma yeriz!


Daş düşebülü Ayu çıkabülü…


Bir Kastamonulu olarak diyorum ki; ‘Gelüse Gelü, Gelmezse Gendü Bülü’


Biz Kastamonuluyuz, dostumuz az, düşmanımız çok, korkumuz yok!


Ne demiş Kastamonulu Seyfi: “Çok da şe’apma, her şeyin bir şeyi var.” Bravo Seyfi’ye.


Biz kastamonuluyuz aga. Güzeli sevmeyiz. Sevdiğimiz güzeldir.


Galan yetti artıkın imüğüme kada geldi.


Sayfalarımız >>> Konya İle İlgili Sözler


Sen Vegasliysan biz de Kastamonuluyuz yegen.


Sevgililer gunune sevgili olmadıgim icin katılmadım. Kastamonuluyuz biz kökenden. Buda konuya bakış acım. Sevgiler… https://www.sozlervadisi.com/guzel-sozler/kastamonu-ile-ilgili-sozler.html


Dünyada Türk olmak Türkiye de Kastamonulu olmak AYRICALIKTIR.


Biz aslen Kastamonuluyuz diyen İsviçreli bilimadamı samimidir.


Kastamonulu olmak ayrı bir dünya insanı olmak gibi özgür ve dürüst düşünce…!!


Ormana gidip mantar filan toplayasım geldi çünkü Kastamonulu olmak bunu gerektirir


Erkeğe gümüş takılmaz bize hava atılmaz biz Kastamonuluyuz bize yanlış yapilmaz…


Arka bahçenin duvarı yıkık ve dış demir kapıyı kitliyoruz çünkü biz Kastamonuluyuz.


Kastamonu’dan bir muhabir daha tayin olup gidecek. Biz ise yine kalıyoruz. Yani “Herkes Gider, Biz Baki Kalırız. Çünkü Biz Kastamonuluyuz”


Bir Kastamonulu olarak diyorum ki; ‘Gelüse Gelü, Gelmezse Gendü Bülü’


Etcem deyon etameyon depcem deyon depemeyon Gastamonu Gastamonu dep dep dep.


Şehir Sözleri kategorisinde en güzel Kastamonu İle İlgili Sözlerini hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Mardin İle İlgili Sözler , Sivas İle İlgili Sözler

Share this:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.