Türkiye-Azerbaycan kardeşliği tarih boyunca hep süre gelmiş. Tarih boyu hep aynı destanları dinledik, aynı manilerle büyüdük, ayni müzikle, aynı ritimlerle duygulandık. İşte Büyük Azerbeycanın kurtuluş günün de Azerbeycanlı kardeşlerimizi unutmadık.

Azerbeycan’ ın Kuruluş Yıldönümü Mesajları yazımız da; Azerbeycan’ ın kuruluş mesajları, Anlamlı Azerbeycan’ ın kuruluş mesajları, Azerbeycan’ ın kuruluş yıldönünü sözleri yer almaktadır.

Azerbaycan’ ın Tarihi

Eski zamandan orta çağa kadar Azerbaycan terimi coğrafi olarak günümüzde İran’ın bir bölgesi olan Azerbaycan için kullanılırdı. Şimdi ise Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bulunduğu yer ise Albanya veya Aran olarak bilinen bölgenin parçasıdır. Selçukluların Azerbaycan’da görülmesi ise 1015 – 1021 yılları arasındaydı. Bu dönemi de oğuzların göçleri sonucunda Azerbaycan’ın Türkleştirilme ve İslamlaştırılma süreci oldukça hızlanmıştır. 1136’da il Denizliler tarafınca Tebriz’de kurulan atabeyliğin egemenliği altına girmiştir.

Azerbaycan birçok hanlıklar tarafından yönetilmiştir. Fakat 1813 yılında bu hanlıkların pek çok kısmı Rusya İmparatorluğu hâkimiyeti altına girmiştir. 1918 – 1920 yıllarında Kafkasya Kurultayı toplanmış ve 28 Mayıs 1918’de de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti kurulmuştur. Kurulan bu devlet, Orta Doğuda ilk cumhuriyet olmuştur. Fakat 1920’de Kafkasya ötesi sosyalist Sovyet cumhuriyetler birliğine katılmıştır. 30 Eylül 1991’de SSCB çöküşü ile bağımsızlığını tekrar ilan etmiştir.

Azerbeycan’ ın Kuruluş Yıldönümü Mesajları 

Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir.  Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil, özde kardeş iki devlet, tek milletiz. Sevgili Azerbeycanlı kardeşlerimizin  kuruluş yıldönümünü kutlarım.


28 Mayıs 1918 tarihinde “İstiklal Bildirisi” ile bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyetinin kuruluşunun 103. Yıldönümünü kutlarım


Azerbeycan’ ın Kuruluş Yıldönümü Mesajları 

Azerbeycan’ ın Kuruluş Yıldönümü Mesajları 

28 Mayıs 1918 tarihinde “İstiklal Bildirisi” ile bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyetinin kuruluşunun 103. Yıldönümünü kutladığımız bu önemli günde tüm Azerbaycan halkının milli bayramını tebrik eder, bu vesile ile Azerbaycan ve tüm Türk Dünyasına mutluluk esenlik ve refah dolu yarınlar dilerim.


Can Azerbaycan’ın 103. kuruluş yılını candan kutluyor, sonsuza dek özgür ve bağımsız yaşamasını, her alanda başarılarına başarılar eklemesini diliyoruz.


Kardaş Azerbaycan can Azerbaycan Cumhuriyeti doğum günün kutlu olsun.


‘Bir Defa Yükselen Bayrak Bir Daha İnmez’ sözünü tarihe yazdıran Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kurucusu, rahmetli Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade’yi rahmetle ve minnetle yâd ediyor, Azerbaycan’ın özgürlüğünü simgeleyen bayrağının ebediyen gönderde dalgalanmasını diliyorum.


Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 103. Yıldönümünü bir kez daha kalbi dileklerimle kutlar,  hem Azerbaycan Cumhuriyeti`ne hem de tüm Türk Dünyasına barış, esenlik ve refah dolu bir gelecek temenni ederim.


28 Mayıs 1918’in, ecdadın uğrunda seve seve can verdiği Azerbaycan’da, cumhuriyet idealinin gerçekleştiği tarihi günü kutlarım https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/azerbeycan-in-kurulus-yildonumu-mesajlari.html


Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümünü kutluyorum.


Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kurucusu, rahmetli Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade’yi rahmetle ve minnetle yâd ediyor, Azerbaycan’ın sozlervadisi.com özgürlüğünü simgeleyen bayrağının ebediyen gönderde dalgalanmasını diliyorum


Sayfalarımız >>> Bakü’ nün İşgalden Kurtuluş Günü Mesajları


103 yıl önce bugün 28 Mayıs 1918’de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’ın kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum. Tek millet, iki devlet olarak el ele, omuz omuza daha nice aydınlık, güçlü ve güzel günlere.


İki devlet bir milletiz ALLAHA ŞÜKÜR birdefa yükselen şanlı bayrağı indirmeye kimsenin gücü yetmez yetemez biz ulu bir ÇINARIN dallarıyız atalarımıza dedelerimize layık bir torun olup atalarımızın yolundan töresinden ayırmasın RABBİM CAN AZERBAYCAN


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk de, “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir” diyerek, kardeşliğimizin önemini vurgulamıştır. Azerbaycanlı kardeşlerimizin, candaşlarımızın ve devlet yöneticilerinin 103. Yılında cumhuriyet bayramını kutlar, sonsuz selam sevgi ve saygılarımızı sunarım.


Bugün özgür ve bağımsız bir ülke olarak Azerbaycan, Mehmet Emin Resulzade gibi aydınlarının bayraklaştırdığı ilkeleri doğrultusunda, her konuda başarıdan başarıya koşuyor. Çok yaşa Azerbaycan, çok yaşa can Azerbaycan!.


Atalarımızın bizlere aşılayarak verdiği dostluk ve kardeşlik adındaki bu değerli ağacı büyütmek ve yeşertmek bizlere emanet edilmiştir. Tüm engellemelere rağmen Türkiye ve Azerbaycan dünyanın parlayan iki yıldız ülkesi olmaya devam edecektir. Ben bu vesileyle Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümünü kutluyorum


Azeri gardaşlarımızın egemenlik bagımsızlık bayramı kutlu olsun


Özel Günler katogerosin de en güzel Azerbeycan’ ın Kuruluş Yıldönümü Mesajlarını hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Anneye Dünya Kadınlar Günü Mesajları , Dünya Göçmenler Günü Mesajları

Share this:

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.