Kıbrıs Barış Harekatı Kutlama Mesajları

Kıbrıs Adası’nda Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden 46 yıl geçti. Vatandaşlar ise Kıbrıs Barış Harekatı kutlama mesajları araştırıyor. 

Kıbrıs Barış Harekatı Kutlama Mesajları yazımız da; Kıbrıs barış harekatı sözleri, Kıbrıs harekatı sözleri, Ayşe tatile çıksın Mesajları, Kıbrıs gücü mesajları, Türk halkının güvenliği harekatı mesajları yer almaktadır

Kıbrıs Harekatı

20 Temmuz 1974 sabahı saat 06.05’te Türkiye, Kıbrıs Barış Harekatı’nı başlattı. Harekat kapsamında Türk paraşütçüler, sabahın erken saatlerinde Kıbrıs semalarında göründü. Türk ordusu Lefkoşa civarına havadan indirme, Girne civarına ise denizden çıkarma yaptı. Yaklaşık 3 bin asker harekatta görevliydi. Dünya harekatı Başbakan Bülent Ecevit’in yaptığı tarihi açıklamayla duydu:

“Biz aslında savaş için değil barış için, yalnız Türklere değil Rumlara da barış getirmek için Ada’ya gidiyoruz.”

Harekat haberi Kıbrıslı Türkler tarafından sevinçle karşılandı. Gece boyunca süren çatışmaların ardından Türk ordusu, Rumların direnişini kırmayı başardı. Müdahale başarılı olsa da sorun tam olarak çözülemedi. Çünkü Türk köylerinde Rumların baskısı artarak sürüyordu. 

Kıbrıs Barış Harekatı

Türkiye, Kıbrıs Barış Harekatı’nı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararına uyarak 22 Temmuz 1974’te sona erdirdi. Yine BM Güvenlik Konseyi’nin kararına göre Türkiye, Yunanistan ve İngiltere bir araya gelerek Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmelere başladı.

25 Temmuz 1974’te toplanan I. Cenevre Konferansı, 30 Temmuz’da imzalanan anlaşmayla son buldu. Taraflar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Türk ve Rum olmak üzere iki özerk idarenin olduğunu kabul ettiler. Garantör devletlerle Türk ve Rum toplumlarının temsilcilerinin katılacağı ikinci bir konferansın yapılmasına karar verildi.

1.Cenevre Konferansı’na kadar Rum ve Yunan askerlerin Türklerin bulunduğu bölgeden çekilmeleri gerekiyordu. Ancak çekilmedikleri gibi saldırılarını da sürdürdüler. Bu olayların gölgesinde toplanan II. Cenevre Konferansı 8 Ağustos 1974’te başladı. Görüşmelerden bir sonuç çıkmayacağına kanaat getiren Türk yetkililer, harekatın yeniden başlamasına karar verdi. Dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş, derhal Ankara’yı aradı. Güneş’in telefonda karşı tarafa söylediği sözler tarihe yazıldı:

“Ayşe tatile çıksın.”

Ayşe, Turan Güneş’in kızıydı ama bu konuşmanın Ayşe’yle ilgisi yoktu. “Ayşe tatile çıksın” ikinci harekatı başlatacak parolaydı. Türk ordusu, ikinci harekatta kısa sürede başarıya ulaştı. Ada’nın neredeyse yüzde 35’lik bölümü ele geçirildi. Bölgede yaşayan Türk halkının güvenliği bu kez tamamen sağlandı. 

Kıbrıs Barış Harekatı Mesajları

“Cesursan gel, al” demiştin! Türk’üm, cesurum, geldim, aldım! Kıbrıs Barış Harekatının 46. yıl dönümü kutlu olsun!!


Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yılı’nda şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Vatan size minnettar.


Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıldönümü ve KKTC’nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlu olsun.


‘Ayşe Tatile Çıksın’ parolasıyla başlayan Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yıldönümünde şehit olan kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimize uzun ömürler diliyoruz.


Kıbrıs Barış Harekatı Haber Mesajları

Türk topraklarını düşmanlara terk etmeyen gazi ve şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anıyor; Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yılını kutluyoruz.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı”nı kutlar, Kıbrıs’a 46 yıl önce barışı getiren, Kıbrıs Barış Harekatı Şehitlerimiz ile tüm Şehitlerimizi rahmet, Kahraman Gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/kibris-baris-harekati-kutlama-mesajlari.html


Ay yıldızlı bayrağımızı Kıbrıs semalarında dalgalandıran, İstiklâl marşımızı Kıbrıs’ın göğünde yankılandıran aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle yâd ediyorum. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 46. yıl dönümü kutlu olsun.


Biz milliyetçiliği Beşparmak Dağları’na yazdık” diyen Kıbrıs fatihi Bülent Ecevit’i,bu davaya hizmet etmiş tüm neferleri ve şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Ruhları Şad Mekanları Cennet Olsun.


Tüm ada halkına barış götürmek için başlatılan ve kısa sürede adada huzur ortamını tesis ederek başarıya ulaşan Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıldönümü kutlu olsun. Yakın coğrafyamızda kalıcı barış ve huzurun hakim olmasını dileriz.


20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46.Yılı Kutlu Olsun… Şehitlerimizi ve bugün hayatta olmayan gazilerimizi rahmetle anıyorum, hayatta olanlara saygılarımı sunuyorum.


1878’de II. Abdülhamid’in İngilizlere kaptırdığı Kıbrıs’ın üçte birini Cumhuriyet Türkiye’si “Ayşe tatile çıksın” diyerek 1974’te geri aldı. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıldönümü kutlu olsun. Şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz...


Kod adı “Toros”, kod adı “Bozkurt” olanlara selam olsun. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıldönümü kutlu olsun.


Kıbrıs Türk halkına yönelik insanlık dışı zulümleri ve acıyı dindirmek amacıyla gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 46. yıldönümünde Kıbrıs Barış Harekâtı Şehitlerimizle birlikte tüm şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum.


Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıldönümü, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlu olsun.!


Şahsım ve TSK adına, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıldönümünü kutlar, şahsınıza ve Kıbrıslı soydaşlarımıza sağlık ve başarılar diler, Kıbrıs Türkü’nü canları ve kanları pahasına özgürlüğüne kavuşturan ve bugünlere gelmesine imkan sağlayan aziz şehitlerimizi saygıyla anar, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunarım


Biz milliyetçiliği sokak duvarlarına değil, Kıbrıs’ın topraklarına yazdık. 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıldönümünde Bülent Ecevit’i ve Aziz Şehitlerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.


Yurdumun Mersin’den öte bir devamı var Irkımın Akdeniz’de bir sevinci var Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yılı Kut’lu Olsun.


Denktaş’ın azmi, Ecevit’in kararlılığı, Türk Mukavemet Teşkilatı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin cesareti ile birleşen Necip Türk Milletinin hürriyet aşkı 1974’te yeni bir destan yazdırdı. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yılı Kut’lu Olsun. Zerre katkısı olan herkesin ruhu şâd olsun.


Ayşe’nin tatile çıkışının 46. yılı kutlu olsun…


46. yıldönümün de binbir yokluk içinde Kıbrıs Barış Harekatı’na teşebbüs eden siyasileri, askeri planlayıcı ve icracıları, Kıbrıs Türklüğünün mukavemetçilerini, şüheda ve gazileriyle hepsini rahmet ve minnetle anıyorum


Kıbrıs Barış Harekatı Anlamlı Mesajlar

Ambargoya, ABD’ye ve Avrupa’ya rağmen yapılan onurlu ve haklı harekat.. Kahraman şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.


“Beşparmak’a kına yaktım kanımla, Gelin ettim şerefimle, şanımla, Kıbrıs için şaka olmaz benimle, Ben Kıbrıs’ı candan aziz sayarım, Göz dikenin gözlerini oyarım…” Ozan Arif


Biz aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türkler’e değil, Rumlar’a da barış getirmek için Ada’ya gidiyoruz… /Bülent Ecevit


Kıbrıs Barış Harekatı, bazı şeylerin sonu bizlerinse başlangıcı oldu! Geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın için de yerli, milli ve daha güçlü teknoloji üretimiyle daha büyük zaferler kazanmak için çalışacağız. Kıbrıs Barış Harekatı şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz.


Kıbrıs Harekatı Anlamlı Mesajlar

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıldönümü kutlu olsun. Türkiye’nin diplomatik ve askeri gücünü dünyaya gösterenlere selam olsun.


Kahraman Türk Ordusunun gururu Kıbrıs Barış Harekatı nın 46. yıldönümü kutlu olsun. Şehitlerimizin ruhları şad olsun, gazilerimize Allah hayırlı bir ömür nasip etsin..


Ayşe tatile çıkalı tam 45 yıl oldu. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 46. yıl dönümünde şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.


Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yılı Kut bulsun.Türk Sancağı’nın dikili olduğu heryer Türk vatanıdır.Kıbrıs tarihte Türk’tü.Türk olarak kalacak


Yüce TÜRK Milletinin Son büyük DESTANI Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yılı Kutlu olsun Başaramayacaksınız KIBRIS Türk tür Türk kalacaktır


Katil EOKA’nın, Türkiye’yi hedef alarak “cesursan gel al” yazdığı duvara, 20 Temmuz 1974’de Kıbrıs’a giden Mehmetçik “cesursan gel al demiştin, Türküm, cesurum, geldim, aldım” yazmıştır. 46. yıl dönümünde şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.


20 Temmuz 1974 günü Mehmetçiğin Girne’den Anadolu’ya gönül köprüleri kurduğu Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yıl Dönümünde şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.


Kıbrıs dolaylarında yeni zaferlere imza atma duası ile… Kıbrıs Barış Harekâtının 46. yıldönümünde şehitlerimize rahmet, gazilerimize minnetle…


Kıbrıs Barış Harekâtı 46. Yılında Barış için risk alıp cesur kararlar verenleri, gözlerini kırpmadan canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla, sevgiyle, rahmetle anıyoruz.


Bundan 46 yıl evvel Kıbrıs Barış Harekatı’nda yer alarak soydaşlarımızı zulümden kurtaran tüm kahramanlarımızı minnetle yad ediyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize afiyetler diliyorum.


Bir başkadır benim Memleketim şarkısı, Kıbrıs Barış Harekatı ile meşhur olmuştur Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yılı


Bir gece ansızın gelebiliriz dedik ve geldik Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. kutlu olsun harekatta şehit olan Mehmetçiğimizin ruhu şad olsun


“Yurtta barış, dünyada barış” diyen Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde giden kahramanlarımızı Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.


Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yılı Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım,hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım ,Şehitlerimizi ve bugün hayatta olmayan gazilerimizi rahmetle analım


Rumların Enosis hayalinin son bulduğu,adada huzurun hakim kılındığı Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yılını kutluyor, “Biz milliyetçiliği Beşparmak Dağları’na yazdık” diyen Kıbrıs fatihi Bülent Ecevit’i,bu davaya hizmet sozlervadisi.com etmiş tüm neferleri ve şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.


Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yılında Kutalmış Atalarının ruhlarını onurlandıran cesur yürekli Türkleri, Kıbrıs’ı kanlarıyla sulayan Kıbrıs fatihlerini dua ve minnetle anıyorum. Ruhlarınız şad olsun.


Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yılı kutlu olsun. Ne şanlı harekat. Kod adı: Ayşe tatile çıksın


Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıl dönümü kutlu olsun, Yavru vatan var olsun!


Akdeniz de stratejik öneme sahip olan Kıbrısı rumlara bırakmayan TÜRK yiğitlerin zaferi Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yılı kutlu olsun..


Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıl dönümü kutlu olsun. Yavru Vatan, daima Türklerin kalacak.


Özel Günler kategorisinde  en güzel Kıbrıs Barış Harekatı Kutlama Mesajlarını hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; İstanbul’un Fethi Mesajları , Atatürk’ ün 19 Mayıs İle İlgili Sözleri

Share this:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.