Anneler Günü Sözleri Kısa , Anneler Günü Yazıları

0
246
views
Anneler Günü Sözleri Kısa

Anneler Günü Sözleri Kısa

2018 yılı anneler gününe sayılı günler kaldı. Annelerimizi anmak ve onurlandırmak amacıyla onlara güzel sözler, şiirler söyler ve hediyeler alırız. Peki 2018 yılı en güzel anneler günü sözleri neler? İşte pazar günü kutalanacak anneler günüyle ilgili en güzel Anneler Günü Sözleri….

Anne şefkatiyle dolduğumuz bu özel günde annelere hediyeleri veriliyor ve özel sözler paylaşılıyor. Bu anlamlı güne istinaden hediye ve sosyal medyadan paylaşılmak üzere yazılan anneler günü sözleri duygusal, anneye sözler duygusal ve  anneye güzel sözler uzun sizler için derledik.

İlginizi Çekebilir <<< Anneler Günü Mesajları


Anneler Günü Nedir

Anneler Günü‘nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD‘nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna’nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.

Anne İle İlgili Hadis Ve Hayetler

Allah Resûlü, sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: Ana babasına iyilik yapana ne mutlu! Allah onun ömrünü artırsın! (İbn Enes radıyallahu anh. Taberânî)

Ya Resulallah annem müşriktir. Ona iyilik etmem caiz midir? diye sorana (Evet annene iyilik ve ihsanda bulun!) buyuruldu.  (Ebu Davud)

Ana-babasını dine uygun hizmetleriyle razı eden Allahü teâlâyı razı etmiş olur onları gazaplandıran Allahü teâlâyı gazaplandırmış olur. (İbni Neccar)

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim şöyle buyuruyordu: Anne ve baba cennete orta kapıdan girmeye vesile olur veya insanı cennete ulaştıracak en iyi şey ana babaya iyilik etmektir. Artık sen o kapıyı istersen bırak istersen elinde tut. (Tirmizi 1961)

Birgün Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in huzuruna bir kimse gelerek dedi ki:Ya Resulallah! İzin verirseniz sizinle beraber gazaya gelip cihad etmek istiyorum- Anan-baban var mı?…- Evet var – Öyleyse ondan ayrılma zira Cennet onun ayağının altındadır ” (Müslim) 

Biz insana anne ve babasını tavsiye ettik anası onu zayıflık üstüne zayıflık çekerek karnında taşımıştır.Onun (memeden) ayrılmasıda 2 sene içinde olmuşdur onun için biz insana bana ve ana babana şükret dönüş banadır diye nasihat verdik. (Lokman Suresi Ayet,14)

Rabbin ondan başkasına ibadet etmemenizi ve anne babaya iylik etmenizi emretmişdir. İkisinden birisi yahut her ikisi senin yanında yaşlılık çağına ulaşırsa,sakın onlara öf bile deme;onları azarlama,onlara güzel söz söyle.  (İsra Suresi 23-24)

Allah’a ibadet edin ve o’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez. (Nisa Suresi/ 36)

Rabbin sadece Kendisine ibadet etmenize ve anne-babanıza, Allah’ın sizi görmekte olduğu bilinci içinde mümkün olan en iyi şekilde davranmanıza hükmetti. Eğer onlardan biri veya her ikisi yaşlanmış olarak yanınızda bulunuyorsa sakın varlıklarından veya onlara hizmetten bıkkınlıkla kendilerine “Öf!” diyecek ölçüde bile kötü söz söyleme! Onları azarlama ve daima onlara karşı tatlı dilli ve gönül alıcı ol! (İsra Suresi/23) https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/anneler-gunu-sozleri-kisa.html

Biz insana, anne-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. Önce bana, sonra da anne-babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır. (Ahkaf Suresi/15)

Allah’a kulluk edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın! Anneye, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın sozlervadisi.com arkadaşa, yolcuya ve ellerinizin altında bulunanlara (köle, cariye, hizmetçi ve benzerlerine) iyi davranın! Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez! (Nisa Suresi 36)

Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, annenize ve babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine öf! bile deme! Onları azarlama! İkisine de güzel söz söyle! Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de Sen onlara (öyle) rahmet et (diyerek dua et!)” (İsra Suresi 23, 24)

Biz insana, anne babasına en güzel bir biçimde davranmasını emrettik… (Ankebut Suresi 8)

Biz insana, anne babasına (en güzel bir biçimde davranmasını) emrettik. Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. O halde Bana ve annene babana şükret! Dönüş Banadır.  (Lokman Suresi 14)

De ki: “Geliniz size Rabbinizin haram ettiği şeyi ben okuyayım: O’na hiç bir şeyi ortak/denk tutmayın, anaya babaya iyilik edin, fakir düşmek (korkusun)dan çocuklarınızı (herhangi bir şekilde) öldürmeyin. Biz, sizin de onların da rızkını veririz. ‘Zinanın ve her türlü kötülüğün’ açığına da gizlisine de yaklaşmayın. Allah’ın haram ettiği canı (hukukça) geçerli sayılan bir hak olmadıkça öldürmeyin.” İşte (Allah), düşünesiniz (aklınızı kullanasınız) diye size bunları emretti.  (Enam Suresi 151)

Anneler Günü Sözleri Kısa

Cennet anaların ayakları altındadır. / Hz.Muhammet  S.a.s


Bir anne düşünün. Öyle bir evlat yetiştiriyor ki , tüm Dünya hayran.


Varlığınla bedenime can katan, Sevgisi yüksek dağlar aşan, Uzaklardan bile sesimi duyan, Derdime derinden ortak olan, Beni sevmeye doyamayan, Canım annem benim eşsiz dünyam.  Anneler Günün Kutlu Olsun.


Anne hakkı ödenmez, Sevmeye omur yetmez, Bütün dünya benim olsa, Bir tane Annem etmez, Anne hakkı ödenmez.  Anneler Günü Kutlu Olsun.


Yemeyip de yediren, Giymeyip de giydiren, Her an bizi düşünen Kol açıp, kanat geren, Ömrünü bize veren, Biz gülünce sevinen canım annem.  Anneler Günün Kutlu Olsun.


Haklarını hiç bir zaman ödeyemeyeceğimiz annelerimizin; Anneler Günü Kutlu Olsun.


Hakkın ödeşilmez eşin bulunmaz Beni ak sütünle besledin ANNE Şefkatin bir şeyle satın alınmaz Kulağıma ninni söyledin ANNE Ne kadar tatlıydı gel yavrum derken Seyrederdi mışıl mışıl uyurken Elinde avcunda hiç bir şey yokken Giydirdin kuşattın süsledin ANNE Bu gece rüyamda yaktın özümü Şahballı”yım tutamadım sözümü Okşadın saçımı öptün yüzümü Başımı göğsüne yasladın ANNE


Yemek koyulurken, ‘bu kadar yeter’ dedikten sonra mutlaka bir kaşık daha yemek koyan kişiye ‘anne’ denir… 


Anne nefestir Allah kimseyi nefessiz bırakmasın. 


Ana baş tacı imiş, Her derde deva imiş, Bir evlat PİR olsada, Bir ANAYA MUHTAÇ imiş.


ANNE; dört harfli kocaman bir dünyadır SEVEBİLENE. 


Sabırlısın, sıcaksın, şefkatlisin, koruyucumsun, bağışlayansın. Annemsin. Seni çok seviyorum.


Penceresiz odamda, ışıkların en nadidesiydin. Akıl hocam, hayat danışmanımdın. Yollar ayrıldı ama kalpler asla. Seni seven yavrun anneler gününü unutmadı. İyi ki varsın annem.


Anneciğim, sen benim için, ıssız bir çöl ortasında bulduğum, kana kana içtiğim, sevgi selimsin. Seni Çok Seviyorum.


Biricik annem.. Anneler günün kutlu olsun. Her zaman senin küçük bebeğinim..


Anneye Güzel Sözler Uzun

Kadınlar zayıftır ama analar kuvvetlidir.


Eğer bana gözlerinle değil de kalbinle bakmış olsaydın, seni ne kadar sevdiğimi çok iyi anlardın canım annem.


İlginizi Çekebilir <<< Dünya Kadınlar Günü Mesajları


Yemek koyulurken, “bu kadar yeter” dedikten sonra mutlaka bir kaşık daha yemek koyan kişiye ‘anne’ denir. Ve o herşeye değerdir.


Sen hayatımın kutup yıldızı oldun. Nereye gidersem gideyim ışığının altında sevginle uyudum. Doğru yolu buldum. Seni seviyorum annem.


Karşılıksız tek sevgi ananın çocuğuna duyduğu sevgidir. Ben kendi çocuklarımda senin sevgini buldum. Ve seni ne çok sevdiğimi bir daha anladım . İyi ki seninle varım annem.


Canım Annem, benim senin varlığın her şeyiyle bana hayat veriyor. Senin o sıcacık sevgin vazgeçilmez sıcaklığın her zaman beni ısıttı, hep nerde zorda kalsam bana bir çıkar yolu buldun karanlıkta kaldığımda ay gibi sozlervadisi.com parlayan ışığım, soğukta üşüdüğümde içimi sıcacık ısıtan sevginle her zaman yanımda oldun. iyiki varsın iyiki benim annemsin senin gibi annem olduğu için Allahıma sonsuz şükürler olsun seni çok seviyorum. Can özüm biricik anacığım, anneler gününü canı gönülden kutlarım, ellerinden öperim…


Yeryüzündeki binlerce çiçek arasından en güzeli ve anlamlısı olan anneme,seni çookk ama çok çok seviyorum…en anlamlı günde yanında olabilecek olmak çok güzel…


Ana Baba ocağı; Kışın o evin ocağında odun yanmasa da üşümezsiniz. Çünkü orada sizin için yanan yürekler vardır, bunu hissedip üşümezsiniz.


Benim bitanecik tatlı annem, senin çocuğun olduğum için her zaman gurur duydum. Ellerinden öperim.


Annesinden dayak yediği halde, yine “anne” diye ağlayan bir çocuktur aşk.


Can Yücel’e sormuşlar; Neden hep babanıza şiir yazıyorsunuz? Üstad tarihi cevabını vermiş; Anneme olan sevgimi yazacak kadar şair değilim..!


Onu anlatmaya gücüm yetmez ki bir mucize lazım kolay değil koca cenneti sığdırmış ayaklarının altına hayatım can damarım sağ kolum çakırım seni çoooooooooooooooook seviyor deli kızın


Nasıl da aydınlanıyor dünyam! Yeter ki sen gül… Ne diyorduk; “Bi tek annem olsun, bana birşey olmaz.


İnsan vücudu en fazla 45 del (acı birimi) acıya dayanabilir. Fakat doğum yaparken, kadınlar 57 del kadar acı çekerler. Bu, aynı anda 20 kemiğin kırılmasına eşdeğerdir. Annenizi sevin, çünkü o Dünya’daki en güçlü insan ve bizim en güçlü destekçimiz!


Ana başa taç imiş, Her derde ilaç imiş. Bir evlât pîr olsa da , Anaya muhtaç imiş!


Benim annem yüz lisan bilir, yüzü de güzel Benim annem yüz mevsim açar yüzü de bahar


Anne canım acıyor Gel öpeyim geçer diyen annem Duaların içinde olduğum kadar yaşıyorum. İlk sahiplenme duygusunu bana yaşatan annem İlk sevmeyi öğreten anem İlk merhameti öğreten annemden ALLAH RAZI OLSUN.


Anne sevgisi, sevgilerin en güzelidir.. Anne, bağlılığın fedakarlığın, cömertliğin, karşılık beklemeden vermenin ve sevmenin sembolüdür..


Anamın duaları üzerimde olmasa,yıkılır sırtımı verdiğim duvar.Kopar elime gelir tutunduğum dal. Kapımı çalmaz bahar…


Anne
Annemi ben çok severim,
Melek annem, güzel annem,
Üzülmesin sakın derim
Melek annem, güzel annem.
İyi doğru sözler onda,
Şefkat dolu gözler onda,
Sevgi, ışık var yolunda,
Melek annem, güzel annem.
Anne yüzü ne asil yüz,
Anne gözü ne derin göz,
Anne özü, pırlanta öz,
Melek annem, güzel annem.
O gülerse çağlayanım,
O ağlarsa ağlayanım,
Ona gönül bağlayanım;
Melek annem, güzel annem. (Rıfat Necdet EVRİMER)


Anneciğim
Ne sevimli bir annesin!
Ne tatlıdır senin sesin!
Benim canım mısın nesin
Sen olmazsan yapamam ben!
Senden yakın kim var bana?
Kalbim, canım bağlı sana!..
Üzüntüm yok ondan yana
Seviyorsun beni de sen.
Gülsem güler yüzün
Ağlamamdan alır hüzün…
Senin gecen ve gündüzün
Işık alır sanki benden! (Rakım ÇALAPALA)


Özel Günler kategorisinde  en güzel Anneler Günü Sözleri Kısa hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Anne İle İlgili Güzel Sözler , Ölen Anneye Özlem Sözleri

Share this:

Facebook Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here