Dini SözlerÖzlü Sözler

Hz. Ömer Sözleri

Ömrünü Hz. Peygamber’e (s.a.v) hizmette geçiren ve Aşere-i Mübeşşere’den biri olan Hz. Ömer’den bahseden dini eserlerin hemen hepsinde Hz. Ömer Sözleri görülmekte ve O, büyük bir halife ve eşsiz bir komutandır. Adaletin simgesi… Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) dava arkadaşı… İkinci halife, Hulefa-i Raşidin… Emürül Mümin Hz. Ömer bin Hattab’dan başka bir deyişle Ömer el-Faruk’tan (r.a) insanlığa ışık tutan hikmetli sözler…

Hz. Ömer Sözleri yazımız da; Hz Ömer sözleri kısa, Hz. Ömer haksızlık sözleri, Hz. Ömer sözleri anlamlı. Hz. Ömer sözleri facebook, Hz. Ömer sözleri resimli, Hz. Ömer sözleri adaleti yer almaktadır.

Hz Ömer Hayatı Kısaca

İslam Devleti’nin 2. halifesi olan Hz. Ömer 1 Kasım 644 tarihinde Fars Ebu Lü’lüe isimli bir kişi tarafından Medine’de sabah namazında sırtından hançerlenerek şehit edilmiştir.

Hz Ömer 581 yılında Mekke’de doğdu. Tam adı Ömer bin Hattab’dır. Fatıma bin Haşam Beni Mahzum kabilesindendi. Babası bir tüccardı. Hz. Ömer küçük yaşta okuma yazma öğrenmiştir. Bunun yanında gençlik döneminde ata binme, kılıç kullanma ve dövüş sporlarını öğrendi. Tüccarlık yaptığı dönemde de Roma ile Pers şehirlerine giderek buradaki önemli düşünürlerle tanışmıştır. Öte yandan İslam’ın ilk dönemlerinde Hz. Muhammed (s.a.v) öldürmek üzere görevlendirilmiş fakat kendiside sonradan müslüman olmuştur. Hz. Ebubekir’in vefatıyla da yeni halife seçilmiştir.

Hz. Ömer döneminde Mısır, Suriye, Lübnan, Filistin, Irak ve İran fethedilerek İslam Devleti topraklarına katılmıştır. Bunun yanında ülkeyi de adaletle yöneterek düzeni sağlamıştır.

Hz. Ömer 1 Kasım 644 tarihinde Fars Ebu Lü’lüe isimli bir kişi tarafından Medine’de sabah namazında sırtından hançerlenerek şehit edilmiştir.

Hz. Ömer Sözleri

Allah’ı anın, O’nu anmak şifadır.

Doğruluk  her  ne kadar seni öldürse bile ondan ayrılma.

Bana ayıplarımı söyleyen kimse Allah’ın rahmetine kavuşsun.

Yalan yemin etmeyi önemsiz görme; Allah seni helak eder.

Hz. Ömer Sözleri
Hz. Ömer Sözleri

Sana gerçek belli oluncaya kadar, Müslüman kardeşinin işini en güzel şekilde yorumla.  Bir Müslüman’ın ağzından çıkan bir sözü hayra yorma ihtimali bulunduğu sürece kötüye yorumlama.

Çok konuşan çok yanılır. Çok gülenin heybeti ve hayası azalır.

Kendini suçlamalara açık tutan kimse, zanla kendine kötü diyenleri kınamasın. Sırrı gizleyen kimsenin elinde serbest hareket etme imkânı vardır.

Kötülüklerini öğrenmemek için kötülerle arkadaşlık etme.

Şerri bilmeyen, onun tuzağına düşer.

¸¸•*`❀ Şems-i Tebrizi Sözleri  ¸¸•*`❀

Her gün, falanca öldü denilir. Bir gün gelecek, Ömer öldü, denilecek.

Bir kimsenin sorduğu sorudan onun akıl seviyesini anlarım.

Gündüzleri boş geçirme. Çünkü işlediğin amellerin kaydediliyor. Bir kötülük yaptığında hemen iyilik yap. Çünkü işlediğin amellerin kaydediliyor. Bir kötülük yaptığında hemen iyilik yap. Çünkü yapılmış olan bir günah için hemen iyilik yapmaktan daha iyi bir şey görmüyorum.

Komşusu, akrabası ve arkadaşı tarafından iyi denen kimse gerçekten iyidir.

On şey, on şeysiz düzelmez: Akıl, iffetsiz; fazilet, ilimsiz; kurtuluş, korkusuz; sultan, adaletsiz; asalet ve şeref, edepsiz; ferah, emniyetsiz; zenginlik, sehavetsiz; fakirlik, kanaatsiz; yücelik, tevazusuz; cihat, tevfiksiz iyileşip düzelmez. https://www.sozlervadisi.com/ozlu-sozler/hz-omer-sozleri.html

Kendileriyle yaşayacağın doğru arkadaşlar edin. Çünkü onlar rahatlıkta ziynet, sıkıntılı anında hazırlıktır.

Çok konuşan çok yanılır. Çok yanılanın hayâ duygusu azalır. Hayâ duygusu azalanın, günah ve harama düşme endişesiyle şüphelilerden sakınma titizliği kaybolur. Şüphelilerden sakınma titizliği kaybolanın kalbi ölür.

Bir iyiliğin şerefi, geciktirilmeden hemen yapılmasındadır.

Hz. Ömer Hikmetli Sözleri

Günah işlemekten vazgeçmek, tövbe ile uğraşmaktan daha kolaydır.

Ölümü, yattığın zaman yastığının altında, kalktığın zaman burnunun ucunda bil!

Fazla gülmeyi terk edene heybet verilir. Fazla konuşmayı terk edene hikmet verilir. Fazla yemeği terk edene ibadetin lezzeti verilir. Mizahı terk edene zarafet verilir. Dünya sevgisini terk edene ahiret sevgisi serilir.

Yüze karşı övmek, boğazlamak gibidir.

Bütün dostları gezdim, gördüm. Dili muhafaza etmekten daha iyi dost göremedim. Bütün elbiseleri gördüm. İffet ve sakınmaktan daha iyi elbise sozlervadisi.com görmedim. Bütün malları gördüm; kanaatten daha iyi mal görmedim. Bütün iyilikleri gördüm; nasihatten daha iyisini görmedim. Bütün yemekleri görüp tattım; sabırdan lezzetlisini görmedim.

Bir insanın şöhretine ve görünüşüne aldanma namaz ve niyazına bakma aklına ve doğruluğuna bak.

Tevazunun başı, bir Müslüman ile yolda karşılaşırsan ilk önce selamı senin vermen, bir mecliste en geride oturmaya razı olman ve şöhretten uzak durmandır.

Allah’a itaat eden büyük zatların sözlerine dikkat edin çünkü onlar tarafından gerçekler tecelli eder ve onu konuşurlar.

Amellerin efdali, farzları yapıp haramlardan kaçınmak ve katında sâdık niyetdir.

İnsanlar seni kendinle ilgilenmekten alıkoymasın. Çünkü durumundan onlar değil sonunda sen sorumlu olacaksın.

¸¸•*`❀ Sadi Şirazi Sözleri ¸¸•*`❀

İnsanların en cahili, ahiretini başkasının şiddet göstermeden güçlü, kuvvetli; zayıflık belirtmeden yumuşak ol.

İnandığınız gibi yaşamıyorsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.

Allahü teala baskasına acımayana acımaz, affetmeyeni affetmez, özür kabul etmeyenin özrünü kabul etmez.

Ahiret işlerinde zarar etmektense, dünyaya ait işlerde zarar ediniz. Böylesi sizin için daha hayırlıdır.

Ben duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam. İçimde dua etme isteğinin olmaması kaygısı taşırım.

Kişiye imandan sonra verilen şeylerin en hayırlısı saliha kadındır.

Sana kötülük yapanlardan uzak dur. Az bulsan da salih kimseleri dost edin.

Kalbinizin sevmediği kimselerden sakınınız!


Özlü Sözler kategorisinde en güzel Hz. Ömer Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Hz. Muhammed (s.a.v) Sözleri , Şeb-i Arus Mevlana’ nın Vuslat Yıldönümü Mesajları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatın.