Hıdırellez Günü Kutlama Mesajları

Hıdırellez Günü Mesajları
Hıdırellez Günü Mesajları

Türkiye’mizde  5 Mayıs dolayısı ile Hıdırellez coşkusu yaşanıyor. Bir Türk geleneği olan bu güzel günde insanlar dilek tutup baharı karşılıyor Hz. Hızır ile Hz. İlyas Peygamberin kavuşma günü olarak kabul edilen ve baharın müjdeleyicisi anlamına gelen bu anlamlı günde bizde sizleri unutmadık ve güzel Hıdırellez Günü Kutlama Mesajları sunuyoruz.

Hıdırellez Günü Kutlama Mesajları yazımız da; Hıdırellez mesajları, Hıdırellez günü özel mesajları, Bahar günü kutlama mesajları, İdris Peygamber sözleri, Özel hıdırellez günü kutlama mesajları yer almaktadır.

Hıdrellez

Miladi 6 Mayıs, Rumî 23 Nisan’a rastlayan günde Hızır ve İlyas (a.s) buluşarak sohbet ederler ve bu günlerde vakitlerini Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulurlardı. Hızır (a.s)’ın Allah’ın lütfu ile dolaştığı yerde yeşillikler çıkar ve çorak yerler çiçeklere bezenirdi. İşte bu olaya dayanarak, halk zamanla bu günlerde buluşup Hızır ve İlyas (a.s)’ın geleneğini sürdürmek amacıyla şenlikler tertip eder olmuşlar. Günümüzde kullanılan manası ise; İnsanların kıştan kurutuluşlarının bir işareti ve bahar güneşinden faydalanma, piknik yapma, stres atma, eğlenme, nişan, düğün, sünnet törenleri tertip etme, uğursuzlukları giderme, adak adama, dilekte bulunma gibi düşünceleri gerçekleştirme amacıyla gelenekselleşen “bahar bayramı” inancıdır.

Hıdırellez Duası

Bismillahirahmanirahim

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Hıdırellez Günü Kutlama Mesajları

Ülkemizin yanı sıra, Ortadoğu başta olmak üzere tüm dünyada da barışın ve dostluğun hâkim olduğu güzel günlere vesile olması temennisiyle, tüm vatandaşlarımızın Hıdırellez Günü’nü kutluyor, sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum

Hıdırellez, vatandaşlarımızın kaynaşmasına ve toplumsal huzurumuzun artmasına vesile olmasını dilekleri ile Hıdırellez Günü’nü kutluyor, sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum

Tıpkı Nevruz gibi, dil, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin farklı kültürlerin bir arada kutladığı, hoşgörü ve yardımlaşma anlayışı üzerine kurulu olan Hıdrellez için hayırlı olmasını dilerim.

Yeniden canlanan ve yeşeren tabiat, bizlere onu korumamızı hatırlatarak birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiği bu günlerde sozlervadisi.com herkesin hıdrellez günü kutlu olsun

Hıdırellez Günü Mesajları
Hıdırellez Günü Mesajları

Aydınlık günleri, bolluk ve bereketi müjdeleyen Hıdırellez’in tüm dünyada barış ve huzura vesile olması temennisiyle, vatandaşlarımızın Hıdırellez Günü’nü kutluyor, sağlıklı, mutlu ve umutlu yarınlar diliyorum.

Hıdırellez’de dilekler tutulur, gül ağacına bağlanır; sizin de kısmetiniz bağlanmasın, bereketiniz bol olsun.

Ülkemizde barışın ve dostluğun hakim olduğu güzel günlere vesile olması dileği ile ; tüm vatandaşlarımızın Hıdırellez Günü’nü kutlar, sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Havalar gibi yüreğinizde hep sıcacık olsun. Hıdırellez’de dilekleriniz kabul olsun.

Hızır Aleyhisselam ile İlyas Peygamer’in yeryüzünde buluşma günü olarak idrak ve kabul edilen Hıdırellez’in bereket ve bolluğa, barış ve kucaklaşmaya vesile olmasını Allah’tan diliyorum.

Sayfalarımız >>> Nevruz Baharı Kutlama Mesajları

Bayramlar coşkunun, sevinç ve mutluluğun zirveye çıktığı, dostluk ve kardeşlik duygularının pekiştiği özel günlerdir. Tarihimizde dostluğa, kardeşliğe hizmet eden ve doğa sevgisini temsil eden Hıdırellez bayramınızı kutluyor, bolluk, bereket ve sağlıklı günler diliyorum https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/hidirellez-gunu-kutlama-mesajlari.html

Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli talihiniz hep bol olsun. Hızır gününüz kutlu olsun.

Hıdırellez günü Bugün bolluk bereket günü Baharlar gibi çiçek açsın günümüz.

Yaşasın kültürlerin kardeşliği! Tüm halkların Hıdırellez Günü’nü kutlarız

Bütün güzel dileklerinizin, Gerçekleşmesi dileğiyle Hıdırellez günü kutlu olsun..

Tüm hayalleriniz, dilekleriniz çabalarınız ile gerçekleşsin… Hıdırallez gününüz kutlu olsun…

Hıdırellez bereketiyle gelir, dileğin kabul olur inşallah. Bereketin ve yazın habercisi Hıdırelleziniz kutlu olsun.

Tuttuğun dilek gerçek olsun, hanenize mutluluk dolsun. Hıdırelleziniz kutlu olsun.

Hıdırellez’de dilekler tutulur, gül ağacına bağlanır; sizin de kısmetiniz bağlanmasın, bereketiniz bol olsun.

Milleti oluşturan yapı taşları arasındaki harç konumundaki bu güzel adetlerimizin günden güne unutulup kaybolması tehlikesi ile karşı karşıyayız. Bizi biz yapan en küçük bir ayrıntının yaşatılması, kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarılması konusunda herkesin aynı hassasiyeti göstermesi dileği milletimizin Hıdrellez Bayramı’nı kutlar, saygılar sunarım.

Yuce rabbim,bu guzel hidrelles yuzusuyu hurmetine dualarimi kabul eyle yarabbimmmm,AMÎNNNNNNN

Güzel günlerin müjdecisi kabul edilen bu günün, komşuluk ve toplumsal huzurumuzu artırması dileklerimle, tüm hemşerilerimin Hıdrellez Gününü kutluyor, bu vesile ile hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum

Hıdırellez Günü Sözleri

Hıdrellez, Geçmişi, Mezopotamya ve Orta Asya’ya kadar uzanan bu köklü gelenek, gelecek nesillere de aktarılarak yaşatılması gereken en önemli kültürel miraslarımızdandır.

Baharın gelişinin, doğanın yeniden hayat bulmasının simgesi olan Hıdırellez, binlerce yıllık zengin kültürel birikimimizin en güzel örneklerinden birisidir.

Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır. Hıdırellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz

Güneş doğmadan kırlara çıkılıp yuvarlanılırdı, sonrasında toplanılıp yatıra gidilir ve kurban kesilirdi. Hıdırellez günü bahçe işi yapılmazdı. Sabah vakti çiçek ve otların üzerindeki çiğler bir kaba toplanıp ele yüze sürülür ve yoğurt mayalanırdı.

Hıdırellez’e kadar bir tutam, hıdırellez den sonra tutam tutam. Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez.


Özel Güzler kategorisinde en güzel Hıdırellez Günü Kutlama Mesajlarını hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları , Nevruz İle İlgili Sözler

Share this:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.