Dünya Çocuk Hakları Günü Sözleri

Birleşmiş Milletlerin çocuk, kadın ve insan hakları kapsamında yaptığı çalışmalarla birlikte 1954 yılında Dünya Çocuk Günü ilan edilmiştir. Dünya çocuklarının değerinin anlaşılması için hiçbir dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmadan çocuk günü kutlanır. Bu önemli güne özel bizde yazımız da en güzel Dünya Çocuk Hakları Günü Sözleri en değerli çocuklarımız için hazırladık. Sözlerimizi sosyal medya hesaplarında da gönderebilirsiniz.

Dünya Çocuk Hakları Günü Sözleri yazımız da; Dünya çocuk hakları günü sözleri anlamlı, Dünya çocuk hakları günü sözleri kısa, Dünya çocuk hakları günü sözleri kısaca, Dünya çocuk hakları günü sözleri sloganlar,  Güzel Dünya çocuk hakları günü sözleri yer almaktadır.

Dünya Çocuklar Günü Nedir

Leh eğitimci Janusz Korczak’ın 1919 yılında yayınlanan “How to Love a Child” (Bir Çocuğu Nasıl Sevmeli) adlı kitabında çocuk haklarından söz etmiş ve konuyu gündeme taşımıştır. Çocuk haklarına dair ilk metin ise 1917 yılında, Ekim Devriminin ardından Proletkult isimli sosyalist kültür örgütünün Moskova Şubesi tarafından “Çocuk Hakları Bildirgesi” ismiyle kaleme alındı.

Resmileşen ilk metin ise 1924 yılında Milletler Cemiyeti tarafından kabul edilen Cenevre Çocuk Hakları Bildirisidir. Bu bildirge Birleşmiş Milletler tarafından kuruluşunda kabul edilmiş, 20 Kasım 1959 tarihinde Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi olarak güncellenmiş ve 20 Kasım 1989 tarihinde daha geniş olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile değiştirilmiştir.

Türk Çocuk Hakları Bildirisi

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi’nin ışığı altında Türk Çocuk Hakları Bildirisi hazırlandı. Bu bildiri 28 Haziran 1963 günü UNESCO Türkiye Milli Komisyonu 7. Genel Kurulu’nda kabul edildi.

  • İyi bakım, iyi yetiştirilme ve çocuğa uygun bir eğitim, her yerde ilgi, sevgi ve yardım görme her Türk çocuğunun hakkıdır. Resmi, özel her kurum, her yurttaş bu çocuk hakkını tanımak, eldeki olanaklarla onu gerçekleştirmek yükümlülüğündedir. Sıkıntı içinde bulunan çocuğun kurtarılmasına öncelik verilir.
  • 16 yaşından önce hiç bir çocuk resmi öğrenimden alıkonularak özel işlerde çalıştırılamaz. Hiç bir şekilde sömürülemez.
  • Her ana baba çocuğuna bakmak, onu bilgili, becerili ve en iyi şekilde yetiştirmekle yükümlüdür. Orta dereceli öğrenime devam etmeyen, edemeyenlerin gerekli bilgi ve becerileri kazanmaları için devlet kurslar açar. Ana babanın yeterli olmadığı durumlarda bu görev çocuğun birinci derece yakın akrabalarına ve devlete düşer.
  • İlköğrenimden sonra orta dereceli okullara devam etmeyenler, edemeyenler için teknik, tarımsal bilgi ve beceri kazandıran kurslar açılması ve bu kurlardan çocukların yararlanması için Milli Eğitim Bakanlığı, Belediye Başkanlığı ve muhtarlar işbirliği yapmakla yükümlüdür.
  • Sakat ve uyumsuz çocukların iyileştirilmeleri, yaşama zorluğu çeken çocukların kurtarılmaları, durumlarına uygun bir meslek için kendi yaşamlarını kazanacak derecede başarılı ve güçlü yetiştirilmeleri ana baba ile birlikte devletin ve bu amaçla kurulmuş örgütlerin ödevidir.
  • Çocuğun korunması ile ilgili yasalar öncelikle hazırlanıp çıkarılmalı, geciktirilmeden uygulanmalıdır.

Dünya Çocuk Hakları Günü Sözleri

Çocuklar geleceğin teminatıdır.

Gelin Dünya Çocuk Günü’nde, Geleceğimiz olan  mahsum ve günahsız çocuklarımıza sahip çıkalım… Yarınlarımıza umut olacak bir nesil yetiştirelim…

Çocukların ağladığı ve bombalandığı ve parçalandığı bir zamanda hala çocuklara değer veriyoruz diyen batı nasıl olurda utanmadan Dünya Çocuk Günü der.

Bugün Dünya’da 152 milyon çocuk sabah kalkıp okula ya da oyuna gitmek yerine işe gitti.

Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde tüm çocuklarımıza sozlervadisi.com adil yaşam haklarını elde edebilecekleri bir dünya diliyoruz.

Çocuklarımız için el ele verirsek; onlar için daha mutlu bir gelecek bırakmamız mümkün!

Cocuk sevindirmek sevaptir kirmayin kucukleri iyiki varsin

Bütün çocuklar için adil bir dünya mümkün!

Ey büyükler ! Dünya sizin değil, çocukların.. Düşlerini öldürmeyin, Gülüşlerini soldurmayın..

Bir çocuk gülüşünde saklı her şey, Umutta, mutlulukta, huzur da… Bu yüzden diyorum ki, Hep Gülmeli Çocuklar.

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde tüm çocuklarımıza adil yaşam haklarını elde edebilecekleri bir dünya diliyoruz. https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/dunya-cocuk-haklari-gunu-sozleri.html

Çocuklar donmamış beton gibidir. Üzerlerine ne düşerse iz bırakır. 

Şimdi çocuk olmak vardı; Aklımda sadece dışarda oyun oynamak, büyümenin acısını çıkartmak vardı… Umutsuzluğu umut etmek, yalanlarda gerçek aramak, mutsuzluklarda mutlu olmak vardi… Özledim seni cocuk… Büyümenin bedelini seni kaybederek ödüyorum…

Yalnız Dünya Çocuk Hakları Günü’nde değil, her zaman, tüm dünyada en savunmasız olan ve hak ihlallerine maruz kalanlar çocuklarımızın eşit, özgür, insanca ve barış içinde bir dünyada yaşaması mücadelesine ses ol...

Kendini daha iyi ifade eden, özgüveni yüksek, hayalgücü gelişmiş çocuklar, büyüdüklerinde bütün hakların savunucusu olacaklar. Tüm çabamız onlar için…

Süse gerek yok Çocuklar ÖLMESİN yeter

Bir zamanlar çocuk olduğunu hiçbir zaman unutma.

Beyaz bir gül gönder bana Kefensiz çocuklar ülkesinden Yüreğim dar geliyor artık acılarıma

Masumiyetin adıdır çocuklar… Çocuklarımıza vereceğimiz en güzel hediye onlara sevgiyle yaklaşmak, onları şefkatle yeşertmektir.

Markalı kıyafetten başkasını giymeyen de var Terlikle kışın ayazında ses etmeyen de Zor koşullara rağmen yüzleri gülen çocuklar Hayatı yaşanılır kılar Çocuklar hep gülsün

Çocuklar, geleceğimiz ve insanlığın umududur. Geleceğimizi şekillendirecek tüm çocuklarımızın daha sağlıklı ve mutlu olduğu, yaşamın her alanında daha çok korunduğu ve haklarına kavuştuğu yarınlar diliyoruz.

Çocuk, Bu dünyanın Cenneti, Ahiretin Meyvesidir .. Bu Günü her güne yayalım, Mutlu etmek için uğraşalım, Sahip çıkalım . Şevgi ve şefkati eksik etmeyelim .

Hakkınızı Zalimlerden koruyamadigimiz için affedin

Öyle bir ağlasam öyle bir ağlasam çocuklar size hiç gözyaşı kalmasa. öyle bir aç kalsam öyle bir aç kalsam çocuklar size hiç açlık kalmasa. öyle bir ölsem öyle bir ölsem çocuklar size hiç ölüm kalmasa…

Dünya Çocuklar Günü Söylenmiş Sözler

Çocuk mantığın uykusudur. / Rousseau

Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler hiçtir. / Einstein

Bir çocuk sütle ve övgüyle beslenir. / Lamb

Çocuklarımıza geleceğin büyükleri gözü ile bakılmalı ve öyle muamele edilmelidir. Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak. / M. Kemal ATATÜRK

Çocuklar iyi yapmanın en iyi yolu onları sevindirmektir. / Oscar Wilde

Ey Yükselen Yeni Nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti Biz Kurduk, Onu Yükseltecek ve Sürdürecek Sizlersiniz… / M. Kemal ATATÜRK

Okul; genç kafalara, insanlığı, saygıyı, ulusu ve ülkeyi sevmeyi, bağımsız yaşamayı öğretir. / M. Kemal ATATÜRK

Çocuklar ırk ve din bilmezler, İNSAN ayrımı yapmazlar, ölçütleri Sevgidir. Nefreti büyüklerden öğrenirler. / Martin Luther King

Küçük çocukların derdini küçük görmemeli.  / Firdevsî

Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. / M. Kemal ATATÜRK

Çocukları eleştirmecilerden çok, örneklere ihtiyacı vardır. / Joubert

Öğrenciye, her ne yaşta olursa olsun geleceğin büyüğü gözü ile bakılmalı ve öyle davranılmalıdır. / M. Kemal ATATÜRK

Doğa çocuğa adam olmadan önce, çocuk olmayı buyurur.  / J. J. Rousseau


Özel Günler kategorisinde  en güzel Dünya Çocuk Hakları Günü Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Dünya Kız Çocukları Günü Mesajları  , 23 Nisan Çocuk Bayramı Sözleri

Share this:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.