İstanbul’ un Fethi Sözleri

İstanbul’ un Fethi Sözleri
İstanbul’ un Fethi Sözleri

Karadan gemilerin yürütülerek İstanbul’un fethiyle bu güzel şehir bir barış adası, bir uygarlık merkezi, bir mutluluk beldesi haline getiren ecdadımızı minnetle anıyoruz. Ve İstanbul’ un Fethi Sözlerini siz değerli takipçilerimize sunuyoruz.

İstanbul’ un Fethi Sözleri yazımız da; İstanbul’un fethi ile ilgili sözleri, İstanbul’un fethi güzel sözler, İstanbul’un fethi özlü sözler, İstanbul’ un fethi anlamlı sözlerini yazımız da bulabilirsiniz.

İstanbul’ un Fethi Sözleri

Fetihle; defɑlɑrcɑ bizzɑt Hıristiyɑn hɑçlılɑr tɑrɑfındɑn yɑğmɑlɑnɑn Bizɑns’ın bɑşkenti Kostɑntinɑpol imɑr edilmiş, dünyɑnın incisi hɑline gelmiştir. Dünyɑnın gözbebeği olmuştur. İstɑnbul yedi küpeli bir inci olup çıkmıştır.


Bundan tam 568 Yıl önce atalarımız tarafından fethedilen İstanbul, Türk yönetimi altında farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı etnik kökenlerden insanların barış içinde yaşadığı, kültürler arasındaki bu müstesna diyalog neticesinde dünyaya örnek teşkil edecek bir toplum modelinin, bir arada yaşama tecrübesinin yaşandığı bir merkez olmuştur.

Ah İstanbul, Peygamber müjdeli İstanbul, asil İstanbul, güzel İstanbul, aşk İstanbul, senin gibisini görmedim.. Öyle bir hediye ki eşi benzeri yok.. Aslına nesline rahmet

İstanbul’ un Fethi Sözleri
İstanbul’ un Fethi Sözleri

Bu millet dört kıtaya barış götürmüş, uygarlık götürmüş, adalet götürmüştür. Bundan tam 568 Yıl önce atalarımız tarafından fethedilen İstanbul, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı etnik kökenlerden insanların barış içinde yaşadığı, kültürler arasındaki bu müstesna diyalog neticesinde dünyaya örnek teşkil edecek bir toplum modelinin, birarada yaşama tecrübesinin yaşandığı bir merkez olmuştur.


Bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılmasına vesile olan İstanbul’un fethi elbette ki Türk tarihi ve Türk milleti için olduğu kadar dünya tarihi ve tüm insanlık için de önemli bir tarihi olaydır. Tüm İslam âlemi için büyük bir önem taşıyan İstanbul, Hz. Peygamber’in Hadis-i Şerifindeki övgüsüne nail olabilmek için defalarca kuşatılmış, fakat İstanbul’un fethi şanlı Türk ordusu ve onun şanlı kumandanı Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerine nasip olmuştur.


İstanbul, Türk-İslam medeniyetinin dünyaya açılan bir kapısı olmuştur. İstanbul merkezdir. Türk’ün büyük medeniyet olarak sozlervadisi.com dünyaya boy gösterdiği yerdir. İstanbul, her zaman böyle olacaktır. Bu sebepledir ki, Peygamber Efendimiz “O’nu fetheden ne büyük kumandan, O’nu fethedenler ne büyük asker” şeklinde İstanbul’un fethini önemsemiş, müjdelemiş ve övmüştür.


Kostantîniyye elbette fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır! Onu fetheden askerler ne güzel askerlerdir!!! “Ya Ben Bizansı alırım ya da Bizans Beni”


Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve Şanlı Ordusunu, Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum ! YAŞASIN 1453


Ümmete ve Millete kutlu olsun İstanbul daim bizim olsun inşallah Fatih Sultan Muhammed Hana Rahmet olsun


Dua, yürek ve akıl gücünün bir araya geldiğinde, nelerin başarılabileceğini gösteren kutlu gündür 29 Mayıs. Dua ve minnetle…


Gelecekte neslimizin durumu ne olɑcɑk? Adlɑrı Ahmet,Mehmet,Hɑsɑn,Hüseyin mi olɑcɑk yoksɑ Hɑns,Abrɑhɑm,Coni mi olɑcɑk endişesi bizleri düşündürmüyorsɑ biz hɑngi feth’i kutlɑyɑcɑğız…


İstanbul’un fethinden itibaren dünya, hem Türklerin fütuhat ve adalet ruhu ile karşılaşmış, hem de fethi kutlu Peygamberimiz tarafından müjdelenen bu kentle birlikte inançlarımızın huzur verici mesajıyla doğrudan tanışmıştır.


Peygamber övgüsünü milletimize bahşeden Allah’a hamdolsun olsun. Sultanımıza ve askerlerimize Rahmet eylesin Rahman olan


Hicretle başlayan kutlu yürüyüşün 858 sene sonra ulaştığı kemal noktasıdır İstanbul’un fethi.


Fatih Sultan Mehmet Han’ın genç yaşta kazanmış olduğu bu zafer çağ açıp, çağ kapatmış ve tarihin akışına yön vermiş ve çok zor şartlar altında kazanılan bu zaferle Türkün gücü ve zekâsı bir kez daha tüm dünyaya kanıtlanmıştır.


Sen öyle bir yürü ki beyim, Dünya kudret görsün, iman görsün, zafer görsün..


Hadis-i Şerifi ile İslam dünyası için farklı bir önem kazanan bu kutlu şehrin fethi İslamın bir neferi olan aziz Türk Milletine nasip olmuştur


Fetih ile sadece şehir değil, gönüller de fethedilmiştir. Bundan tam 568 Yıl önce atalarımız tarafından fethedilen İstanbul, Türk yönetimi altında farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı etnik kökenlerden insanların barış içinde yaşadığı, kültürler arasındaki bu müstesna diyalog neticesinde dünyaya örnek teşkil edecek bir toplum modelinin, bir arada yaşama tecrübesinin yaşandığı bir merkez olmuştur.


Fetih için İstanbul surlarına dayanan Fatih Sultan Mehmet ve ordusu sadece Bizans ile değil aynı zamanda haçlı ordusuyla karşılaşmıştır. Üstün bir zekâ örneği gemilerini karadan Haliç’e indirdiğinde dünyadaki dengeleri sarsmış, fetih ile bir çağ kapanmış yeni bir çağ açılmıştır. İstanbul’un fethi sadece bir yerin fethedilmesi ve ya kazanılmış bir savaş olmayıp dünya tarihine ve medeniyetine yön vermiş bir hadisedir.


İstanbul’un fethinden itibaren dünya, hem Türklerin fütuhat ve adalet ruhu ile karşılaşmış, hem de fethi kutlu Peygamberimiz tarafından müjdelenen bu kentle birlikte inançlarımızın huzur verici mesajıyla doğrudan tanışmıştır.


Özel Günler kategorisinde en güzel İstanbul’ un Fethi Sözlerini hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; 1 Mayıs İşçi Bayramı Mesajları 15 Temmuz Demokrasi Günü Mesajları

Share this:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.