7 Nisan Dünya Sağlık Günü Sözleri

7 Nisan Dünya Sağlık Günü Sözleri
7 Nisan Dünya Sağlık Günü Sözleri

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) anayasasının yürürlüğe girdiği 7 Nisan tarihi tüm dünyada sağlık günü olarak anılır. Bu çerçevede insanların sağlıklı yaşamlarına devam etme konusunda bilinçlendirmek amacı ile 7 Nisan Dünya Sağlık Günü Sözleri düzenledik. Bu sözler ile Sağlığın hayatımızdaki önemi mesajlarımız ile vurgulamaya çalıştık.

7 Nisan Dünya Sağlık Günü Sözleri yazımız da; 7 Nisan Dünya sağlık günü sözleri anlamlı, 7 Nisan Dünya sağlık günü sözleri şiirleri, Özle 7 Nisan Dünya sağlık günü sözleri, 7 Nisan Dünya sağlık günü sözleri kısa, 7 Nisan Dünya sağlık günü sözleri resimli yer almaktadır.

Atatürk’ün Sağlık Sözleri

Her ulus çocuklarının sağlıklı ve gürbüz olmaları için yasadıkları bölgenin sağlık şartlarını temin etmek, devlet halinde bulunan siyasal kuruluşların en birinci görevidir. 1937 (Afet İnan, Atatürk Hakkında H.B., s.86)

Ulusun, ulus gençlerinin, çocukların sağlıkları, sağlamlıkları, gürbüzlükleri üzerine düştüğümüz çok gerekli, bir yaşamsal iştir. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın bu yönden bize kıvanç verecek yolda çalışmakta olduğunu görmekteyiz. 1934 (Atatürk’ün S.D.1, s.363)

7 Nisan Dünya Sağlık Günü Sözleri
7 Nisan Dünya Sağlık Günü Sözleri

Sağlık ve sosyal yardım konularında izlediğimiz amaç şudur: Milletimizin sağlığının korunması ve kuvvetlendirilmesi, ölümün azaltılması, nüfusun artırılması, bulaşıcı ve salgın hastalıkların etkisiz hale getirilmesi, bu yolla millet bireylerinin dinç ve çalışmaya yetenekli bir halde sağlıklı vücutlar olarak yetiştirilmesi… 1922 (Atatürk’ün S.D.1, s. 217)

Her çeşit sağlık savaşımını, mümkün olan derecede çabuk ve geniş bir şekilde izlemek, başlıca hedeflerden olmaya lâyıktır. 1929 (Atatürk’ün S.D.I, s. 347)

Nüfusumuzun korunması ve artırılması amacını önemle göz önüne koyarım. Halk sağlığı için esaslı olarak göz önüne alınan önlemler durmaksızın daha iyi duruma getirilmeli ve genişletilmelidir. Verimli ve doğurgan olan Türk milleti sürekli ve bilimsel sağlık özenine erişince Türk vatanını hızla dolduracak ve şenlendirecek kuvvette olduğunak imsenin şüphesi yoktur. 1924 (Atatürk’ün S.D.1, s316)

¸¸•*`❀ Dünya Sağlık Günü Kutlama Mesajları ¸¸•*`❀

Türk’e ev ve bark olan her yer, sağlığın, temizliğin, güzelliğin, çağdaş kültürün örneği olacaktır. 1935 (Atatürk’ün S.D.I, s. 370)

Sağlık örgütümüzde, memleketin gereksinimlerine uygun amaç ve çaba açık olarak görülmektedir. Cumhuriyet Hükûmeti’nin başlı başına bir esas olarak başarıyla izlediği sağlık savaşımına, gittikçe araçlarını artıran bir genişlikle devam olunması gerekir ve önemlidir. 1925 (Atatürk’ün S.DJ, s. 326)

Kendine, devrimin ve devrimciliğin çeşitli ve vazgeçilmez görevler verdiği Türk vatandaşının sağlığı ve sağlamlığı, her zaman, üzerinde dikkatle durulacak millî sorunumuzdur. 1937 Atatürk’ün S.D.I, s. 378)

Zamanımıza kadar genel sağlığın uğradığı ihmalin derecesi, savaşım yoluna girildikçe daha kuvvetli kendisini göstermektedir. 1924 (Atatürk’ün S.D.I, s. 321)

Milletimizi tam güvenlik içinde yaşatmak ülkümüz olduğu gibi, onun sağlığına özen göstermek ve mevcut imkânlarımız oranında toplumsal dertlerine çare bulucu olmak da hükümetimizin görevlerindendir. 1922 (Atatürk’ün S.DJ, s.216)

7 Nisan Dünya Sağlık Günü Sözleri

Sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerekir.

Sağlık; Ruhen , bedenen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali

Sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerekir. Bireyler sağlıklı olduğunda toplumlar da sağlıklı olur.

Tıp bilimi sadece hasta insanları iyileştirmeye çalışmaz, hasta olmadan yaşamak için neler yapılması gerektiğini de araştırır.

Sağlıklı yaşayabilmek için temizliğe önem vermeliyiz.

Sağlığın en büyük düşmanı hastalık yapan mikroplardır.

Sağlıklı yaşayabilmek için düzenli uyumalı ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almalıyız.

Alkollü içki ve sigara sağlık için zararlıdır.

Mutlu ve stresten uzak bir ömür, hastalık riskini önemli ölçüde azaltır.

Kendi sağlığımızı koruduğumuz gibi, çevre sağlığına da önem vermeliyiz.

Sağlıktan öte hiçbir şey yokmuş. İnsan kaybettiğinde anlıyor. Emeklerinizin karşılığı ödenmez.

Dünyada olmadan yaşanamayacak tek şey sağlıktır. Tüm emekleriniz için teşekkür ediyor,

Yaşamın ve yaşatmanın değerini bilen bir sağlık meslek örgütü olarak; herkesin sağlık hizmetlerinden eşit bir şekilde yararlanabildiği, hiç kimsenin içerisinde bulunduğu şartların yetersizliğinden dolayı zarar görmediği bir dünya hayaliyle Dünya Sağlık Günü’nü kutluyoruz.

Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı bir haktır ve sağlıklı toplum, sağlıklı gelecek demektir. https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/7-nisan-dunya-saglik-gunu-sozleri.html

¸¸•*`❀ Engelliler Haftası Sözleri ¸¸•*`❀

Temizlik sağlığımız açısından çok önemlidir. Bedenimizin temizliği, kullandığımız eşyaların temizliği yaşadığımız yerin temizliği gibi ayrıntılarla bir bütün oluşturur.

7 Nisan tarihinde kutlanan Dünya Sağlık Günü’nde; bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanan sağlık kavramının sozlervadisi.com hayatımızda hiçbir kavramın yerine geçemeyecek kadar önemli olduğu aktarılır.

Toplumlarımızı sağlıklı yaşama davet edecek, yönlendirici ve teşvik edici faaliyetlerin gerçekleştirilmesini hedef alan 7 ve 13 Nisan tarihleri de Dünya Sağlık Haftası olarak tanımlanmaktadır.

Sağlıklı yaşayabilmek hususunda yalnızca gençlik dönemi değil, bununla birlikte yaşlılık dönemi de önemli ve gereklidir.

Sağlıklı hayat insanların vazgeçemeyeceği temel bir hak olmakla birlikte kaliteli ve uygulanabilir bir sağlık sistemi de nitelikli bir toplumun en önemli şartıdır.

Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı bir haktır.

Milletimizin sağlıklı bir geleceğe sahip olabilmesi, günümüzde özellikle çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan ve ortamlardan uzak tutulmasıyla mümkün olacaktır.

Sağlıklı toplum, sağlıklı gelecek demektir.

Sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerekir. Bireyler sağlıklı olduğunda toplumlar da sağlıklı olur.

Egzersiz yapılmalıdır; Egzersiz yapmak, yüksek kan basıncını, diyabet, osteoporoz, depresyon, olası bağırsak kanseri, felç ve sırt hasarlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Sağlık insanın en önemli sorunudur. Yaşamak, öğrenmek, iş yapabilmek için sağlıklı olmak gerekir. Sağlığı bozuk olan, hasta olan kişi görevlerini tam olarak yapamaz. Bunun sonucu olarak da, kendine, ailesine, çevresine, topluma yararlı olamaz.

Sağlık Haftası’nın amacı, sağlık bilgisinin ve yardımının geniş halk kitlelerine ulaşmasıdır.


Özel Günler kategorisinde en güzel 7 Nisan Dünya Sağlık Günü Sözleri hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Dünya Kalp Günü Mesajlar ,  Sevgiliye Hemşireler Günü Mesajları

Share this:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.