Kut’ ül Amere Zaferi Mesajları

0
504
views
Kut’ ül Amere Zaferi Mesajları

Kut’ ül Amere Zaferi Mesajları

Sponsorlu Bağlantılar

Kut’ül Amere Osmanlı ordusunun Irak’ ın Kut Bölgesinde İngilizlere karşı 29 Nisan 1916 yılında kazandığı büyük zafer olduğu unutulsa da veya unutturulsa da ecdadımızın kazandığı bu zaferi sözlervadisi.com ekibi olarak ele aldık.

Kut’ ül Amere Zaferi Mesajları yazımızda ; Kutul Amare Özet, Kut ül Amare Savaşı Kısaca, Kut’ül Amare Fatihini bulabilirsiniz. Kut’ ül Amere Zaferi Mesajlarını  arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize sunabilirsiniz. Kutul Amare Kahramani Kimdir, Kutul Amare Mustafa Kemal, Kutul Amare Nedir Kısaca bulmanız mümkün.

Diğer Sayfamız: 15 Temmuz Demokrasi Günü Mesajları


Kut’ ül Amere Zaferi

Sponsorlu Bağlantılar

Kut’ül Amere Osmanlı Ordusunun Birinci Dünya Savaşın’ da çarpıştığı cephanelerden biridir. İngilizlerle karşı oluşturulan Irak cephesi olup, bu cephe Irak’ı Arap olarak adlandırılan bölge olup Dicle – Fırat Havzasında Mezopotamya’yı da için alır ve Basra Körfezine kadar uzar.

Kut’ül Amere İngilizleri Çanakkale’den sonra Irak Çöllerinde yendiğimiz Çanakkale zaferinin ikiz kardeşi olup büyük zaferlerimizden biridir. Büyük kuvvetler Çanakkale yenilgisinden sonra ağırlıklı olarak, Arap Cephelerine İngilizler kuvvet kaydırdılar. Amaç bölgenin kalbi Bağdat ı ele geçirmektir. 29 Nisan 1916 da 6. Ordu komutanı Mirlava Halil Paşa Komutasındaki Türk ordusu kuşatmasında Cihan’ı hayrete düşürecek kadar büyük bir zafer elde edilerek Dünya tarihi bu olayı yazmak için kelime bulmakta zorlandı. Bu kutlu zaferde Türk ordusu 10.000 asker 350 subay şehit verdi, İngilizler 30,000 kayıp ile 13,000 İngiliz asker, 500 e yakın içerisinde generallerin bulunduğu subay kadrosu esir olmasıyla dünya şaşkına döndü. Osmanlı Devlet’ inin İngiliz kuvvetleri ve Müttefiklerine karşı kazandığı KUTÜL’ÜL AMARE zaferi tarihte büyük öneme sahiptir.

Kut’ ül Amere Zaferi Mesajları 

Kut’ül Amare Zaferi, Birinci Dünya Savaşında Osmanlı ordusunun zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde, Çanakkale’ den sonra kazandığı eşsiz zafer sonrası Komutan Halil Paşa 6. Orduya ‘’ Aslanlar bütün Türklere Şeref ve Şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında Şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, Ben de hepinizin pak alınlarından öperim. Cümlenizi tebrik ediyorum. Bugün Kut bayramıdır. Bayramınız kutlu olsun’’

Kûtü’l-Amare zaferi, her zaman hatırlamamız gereken, unutulmayacak bir destandır. Bu zaferin kazanılmasında emeği geçen Süleyman Askeri, Ali İhsan Sabis Paşa, Nurettin Paşa ve Halil Paşa’yı rahmetle anıyorum. Kûtü’l-Amare zaferinin mimarı olan şehit ve gazilerimizi minnetle yâd ediyor, www.sozlervadisi.com kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum.

“Kûtul-Amâre Zaferi’nin 101. yıl dönümü vesilesiyle bu büyük zaferi milli hafızamıza nakşeden kahramanlarımızı ve bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” diye belirtti.

Kut’ül Amare zaferinin 102.yılını ve Kut Bayramını yürekten kutlarken bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz. Asil kanlarıyla vatan toprağını bizlere helal kılan ecdadımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları Şad, Mekanları Cennet Olsun” dedi.https://www.sozlervadisi.com/ozel-gunler/kut-ul-amere-zaferi-mesajlari.html

Bir milleti millet yapan unsurların başında hiç şüphesiz övündüğü tarih ve elde ettiği zaferler gelmektedir. İşte bu nedenle çocuklarımız ve gelecek nesillerimizi tarih şuuru, milli ve manevi değerlerimizle yetiştirmeliyiz. Bu vesileyle şanlı tarihimize altın harflerle yazılan Kut’ül Amare Zaferi’nin kahramanlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Sırt sırta, birlik ve beraberlik duygularıyla perçinleşen bu zaferler unutturulamaz! Milli duygular içerisinde kutlanmaya ve anılmaya devam edecektir. Tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor ve Kut’ûl Amâre Zaferimizi can-ı gönülden kutluyorum

Selman-ı Pak ve Kut çarpışmaları başta olmak üzere Birinci Dünya Savaşının tüm cephelerinde kahramanca mücadele ederek şehit olan, gazi olan bütün askerlerimizi rahmetle, minnetle, tazimle yâd ediyoruz. Bu toprakları bize vatan kılmak için yürüttüğümüz terörle mücadele ve 15 Temmuz dâhil tüm mücadelelerde şehadete yürüyen, gazi olan kardeşlerimizin her birini aynı şekilde rahmetle, hürmetle anıyorum.

Kutül Amare İngiliz Ordusunun Osmanlı Ordusu tarafından teslim alınmasıyla neticelenen muhteşem bir zaferdir.. 102. yılı kutlu olsun..


Sayfamızda en güzel Kut’ ül Amere Zaferi Mesajlarını  hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Sarıkamış Şehitleri Mesajları10 Kasım Atatürk’ü Anma Sözleri

Share this:

Facebook Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here